Akaryakıt İstasyonu Aydınlatması Nasıl Yapılır?

Akaryakıt istasyonlarında iyi aydınlatma, istasyonun daha güvenli görünmesini sağlayarak sürücüler için daha çekici bir ortam yaratır. Yapılan bazı çalışmalar, yolculuk esnasında sürücülerin istasyon seçiminde aydınlatmanın önemli bir rol oynadığını göstermiştir. Akaryakıt istasyonunda aydınlatma kanopi aydınlatması, market aydınlatması ve çevre aydınlatması dahil bir bütün halinde değerlendirilmelidir.

Akaryakıt İstasyonu Aydınlatması Nasıl Yapılır?
23.04.2018
888
A+
A-

Akaryakıt istasyonlarında iyi aydınlatma, istasyonun daha güvenli görünmesini sağlayarak sürücüler için daha çekici bir ortam yaratır. Yapılan bazı çalışmalar, yolculuk esnasında sürücülerin istasyon seçiminde aydınlatmanın önemli bir rol oynadığını göstermiştir.

Akaryakıt istasyonunda aydınlatma kanopi aydınlatması, market aydınlatması ve çevre aydınlatması dahil bir bütün halinde değerlendirilmelidir.

Kanopi altında, yer hizasında 400 lüks aydınlatma seviyesi yeterli görülmektedir. Buna ek olarak akaryakıt pompaları üzerinde dikey düzlemde 150 lüks aydınlatma seviyesi önerilmektedir.

Akaryakıt istasyonuna yol kısmından verilen giriş ve çıkışlarda minimum 10 lüks aydınlatma olmalıdır. Kanopi market arasındaki geçiş bölgesinde ise 150 lüks aydınlatma seviyesi yeterli görülmektedir.

Market çevresi ve istasyon genelinde aydınlatma seviyelerinin 30 lüks ve üzerinde korunması iyi bir tercih olacaktır.

Akaryakıt istasyonunda iyi aydınlatma koşullarının oluşturulması, daha güvenli, davetkar bir ortam oluşturacağı gibi müşterilerin istasyonda daha fazla vakit geçirmesine ve daha fazla alışveriş yapmasına yardımcı olacaktır.

Market bölümünde yapılacak aydınlatma çalışması, buradaki ürünlerin daha çekici görünmesini sağlayabilir. Bu da marketi ziyaret eden müşterilerin tercihlerine önemli ölçüde etki edecektir.

Akaryakıt istasyonlarının aydınlatılmasında; dış ortamlarda kanopi, sokak armatürü, iç kısımlarda ise LED panel, downlight ve lineer aydınlatmalar kullanılabilir. Oto yıkama bölümlerinde ise etanj armatürlerin kullanılması uygun olacaktır.

Akaryakıt istasyonu genelinde aydınlatma kontrol sistemlerinin kullanılması, enerji tasarrufu sağlanmasına yardımcı olacaktır.

Aydınlatma Portalı kurucusu Trabzon doğumlu Emre Yılmaz, Atılım Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği bölümünden 2013 yılında mezun olmuş, o tarihten bugüne aydınlatma sektöründe devlet destekli projelerin yönetimi ve ürün geliştirme faaliyetlerinin yürütülmesinde görev almaktadır. Gazi Üniversitesi Endüstriyel Tasarım Mühendisliği bölümünde yüksek lisans öğrenimini tamamlamıştır ve aynı bölümün doktora programında eğitimini sürdürmektedir.
Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 3 Yorum
 1. Safa dedi ki:

  Merhaba Emre hocam.Dış aydınlatma dersi proje ödevimiz olan akaryakıt istasyonları aydınlatılması üzerine proje hazırlıyoruz.Size dialux üzerinde karşılaştığımız bir sorunu danışmak istiyoruz. Dialux’te projeye ledleri ekleyip hesaplamayı yaptığımız halde kanopi aydınlatması hiçbir yeri aydınlatmıyor.Başka ledlerde kullandık.Simülasyonu ilk kurduğumuzda led ışık vermişti ancak sonra yeniden simülasyonu kurunca ışık vermedi.Size ekran resimlerinide uygun bir mail adresinizden atabiliriz.Şimdiden yardımlarınız için teşekkürler.

  1. Emre Yılmaz dedi ki:

   Merhaba Safa Bey, ışık kaynakları kanopinin içerisinde kalmış olabilir. Eğer öyleyse ışık noktası yüksekliğini biraz düşürmeniz sorunu çözecektir.

 2. Safa dedi ki:

  Çok teşekkür ederiz Emre Hocam.Sayenizde sorunumuzu çözebildik iyi günler iyi çalışmalar.