LED Sokak Armatürü

LED sokak aydınlatma armatürü nedir? Nereden alınır? Alırken nelere dikkat etmek gerekir? Fiyatları hangi aralıktadır? LED sokak armatürü ihtiyacınız varsa; çeşitleri, özellikleri ve temin edebileceğiniz firmalar için bu yazıyı kesinlikle okumalısınız.

LED Sokak Armatürü
14.12.2017
990
A+
A-

Yollar ve caddelerin aydınlatılmasında kullanılan, LED ışık kaynağıyla donatılmış aydınlatma elamanlarına LED Sokak Armatürü veya LED Sokak Aydınlatma Armatürü denir. Bazı üreticiler tarafından LED Cadde Aydınlatma Armatürü, LED Yol Aydınlatma Armatürü olarak isimlendirildiği de görülmektedir. İngilizce karşılığı ise LED Street Light‘tır.

LED sokak aydınlatma armatürleri, kendinden önceki aydınlatma teknolojilerine göre %30 ile %70 arasında enerji tasarrufu sağlar. LED sokak aydınlatma armatürleri, neredeyse hiç bakım gerektirmeden onlarca yıl çalışmaya devam eder.

Günümüzde LED sokak aydınlatmalarında yatırım geri dönüş süresi yaklaşık beş yıl veya daha az olarak ortaya çıkmaktadır. Yani sokaklarda LED aydınlatma dönüşümü yapılırken, başlangıç maliyeti yüksek gibi gözükse de, her yıl sağladığı enerji tasarrufuyla bu maliyeti beş yıl içerisinde karşılayacaktır.

Türkiye de dahil olmaz üzere dünyada pek çok ülkenin yol ve caddeleri LED aydınlatma dönüşümüne başladı. Bu dönüşümün 2020 yılına kadar hız kazanması, sonraki yıllarda ise geleneksel aydınlatma armatürlerinin tamamen kaldırılması bekleniyor.

Yol aydınlatma sınıflarının getirdiği ihtiyaçlara cevap verecek pek çok LED’li aydınlatma armatürü geliştirilmiştir. Genel itibariyle 30W‘dan 300W‘a kadar güç seçenekleriyle LED sokak armatürü bulmak mümkündür.

LED sokak aydınlatma armatürü, bir soğutucu gövde, ışık kaynağı olarak bir LED modül, sabit akımlı bir LED sürücü, asimetrik ışık dağılımı sağlayacak optik lens ve optik kapak olarak bir temperli camdan oluşur.

LED sokak armatüründe, soğutucu gövde iyi bir termal yönetim sağlıyorsa, uzun yıllar sorunsuz çalışacaktır. Bu armatürlerde bir diğer kritik donanım da LED sürücüdür. LED’ler her ne kadar uzun ömürlü olsa da, armatür içerisinde kullanılacak LED sürücü de uzun ömürlü ve dayanıklı olmalıdır.

LED sokak armatürlerinde renk sıcaklığı 2700-6500K aralığında seçilebilir. Armatür seçimine göre sıcak beyaz, doğal beyaz veya soğuk beyaz aydınlatma sağlanacaktır.

LED sokak aydınlatma armatürlerinde LED’lerin önünde bir asimetrik lens bulunmaktadır. Bu lens ışığı asimetrik olarak yani yatayda geniş açıyla, dikeyde daha dar bir açıyla yayar. Böylelikle ışık yolun yüzeyine homojen bir şekilde dağıtılmış olur.

LED sokak aydınlatma armatürleri, şehir içi yollarda, şehirler arası yollarda, bina çevrelerinde, havaalanlarında, akaryakıt istasyonlarında kullanılabilir.

LED sokak aydınlatma armatürleri, dış ortam koşullarında kullanıldığından minimum IP65 koruma sınıfına sahip olmalıdır. Sokak aydınlatmaları EN-60598-2-3 uluslararası standardına uygun ve bu uygunluğu belgelenebilir olmalıdır.

LED sokak armatürü alırken, LED’lerin markasına ve ömür öngörüsüne, LED sürücünün markasına ve garanti süresine, gövdenin yeterli soğutmayı yapıp yapmadığına dikkat etmek gereklidir. Bu hususlara dikkat edildiğinde uzun ömürlü bir ürün alınabilir.

LED sokak aydınlatma armatürlerinin fiyatları üreticiden üreticiye değişmekte, hatta bir üreticide bile farklı fiyat aralıklarında ürünler bulunmaktadır. Bu yüzden bir ortalama veya sınır değer belirtmek doğru olmaz. Daha önce belirttiğimiz gibi, LED armatürlerin başlangıç maliyetleri yüksek gibi görünse de kendilerini kısa sürede amorti etmekte, belirli bir sürenin sonunda kâra geçirmektedir.

LED Sokak Armatürü taleplerinizle ilgili fiyat teklifi almak için aşağıdaki firmalar ile irtibata geçebilirsiniz.

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.