Oto Yıkama Aydınlatması Nasıl Yapılır?

Oto yıkamalarda işlerin titiz bir şekilde yürütülmesi için parlak ışıklara, iyi bir aydınlatmaya ihtiyaç duyulur. Oto yıkama içerisinde ve çevresinde kullanılacak tüm aydınlatma armatürleri, su geçirmez özelliğe sahip olmalıdır.

Oto Yıkama Aydınlatması Nasıl Yapılır?
06.08.2018
1.474
A+
A-

Oto yıkamalarda işlerin titiz bir şekilde yürütülmesi için parlak ışıklara, iyi bir aydınlatmaya ihtiyaç duyulur. Oto yıkama içerisinde ve çevresinde kullanılacak tüm aydınlatma armatürleri, su geçirmez özelliğe sahip olmalıdır.

Yetersiz aydınlatma, müşterilerin oto yıkamayı kapalı sanmasına sebep olabilir. Doğru aydınlatma müşterilere oto yıkamanın açık ve faal durumda olduğunu belirtir.

Müşterileri çekmek, araç dışında ve içindeki kirlerin net bir şekilde görülmesi, temizleme işleminin sağlıklı bir şekilde yürütülmesi için iyi bir aydınlatmaya ihtiyaç duyulur. Oto yıkama alanları için 500 lüks seviyesinde aydınlatma önerilmektedir.

İster açık ister kapalı bir ortam olsun oto yıkama alanlarında aydınlatma armatürleri yoğun bir şekilde suya, toza ve neme maruz kalır. Eğer su, köpük ya da kir aydınlatma armatürünün içerisine girerse ürün ömrünü önemli ölçüde azaltacaktır. Bu tür alanlarda ortam sıcaklığı da yüksektir.

Bu yüzden kullanılacak aydınlatma armatürleri minimum IP65 tercihen IP66 koruma sınıfına sahip olmalı ve sıcaklık değişikliklerinden etkilenmeyecek yapıda tasarlanmış olmalıdır.

Aydınlatma armatürlerinde, IP64 koruma sınıfı yeterli değildir, çünkü bu derecede yalnızca sıçrayan suya karşı koruma sağlar. Su tabancalarından püskürtülen yüksek basınçlı suya karşı yeterli korumayı sağlayamaz.

Oto yıkamada kullanılacak aydınlatma elemanları, yüksek basınca karşı dayanıklı olmalı, kolay temizlenebilir olmalı ve yüksek renksel geriverim indeksi (CRI) değerine saahip olmalıdır. Yüksek renksel geriverim indeksi (tercihen 90’dan büyük), araçların gerçek renklerine daha yakın görünmesini sağlayacaktır.

Oto yıkama alanlarında aydınlatma amacıyla etanj armatürler, yüksek tavan armatürleri, alçak tavan armatürleri ve projektörler kullanılmaktadır.

Oto yıkama istasyonlarında, yıkamanın dışında başka işler de yapılmaktadır. Örneğin; boya parlatma, pasta cila, çizik giderme, boya koruma, seramik kaplama gibi bazı hizmetler de verilmektedir. Tüm bu işler, parlak ve doğru aydınlatmaya ihtiyaç duyar.

İyi aydınlatma, kurumsal imajınıza katkı sağlayarak müşterilerin dikkatini çekmenize yarayacaktır. Ayrıca, yıkama sonrasında aracını parlak ışıklar altında gören müşteriniz, istasyonunuzdan memnun bir şekilde ayrılacaktır.

Aydınlatma armatürlerinde ışık seviyesi kontrolü ile, bu alanların kullanılmadığı zamanlarda parlaklık azaltılarak enerji tasarrufu sağlanabilir. Buna alternatif olarak, aydınlatma armatürleri gruplandırılarak, basit bir hareket sensörü yardımıyla kullanım anında tamamının devreye alınması sağlanabilir.

Aydınlatma Portalı kurucusu Trabzon doğumlu Emre Yılmaz, Atılım Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği bölümünden 2013 yılında mezun olmuş, o tarihten bugüne aydınlatma sektöründe devlet destekli projelerin yönetimi ve ürün geliştirme faaliyetlerinin yürütülmesinde görev almaktadır. Gazi Üniversitesi Endüstriyel Tasarım Mühendisliği bölümünde yüksek lisans öğrenimini tamamlamıştır ve aynı bölümün doktora programında eğitimini sürdürmektedir.
Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.