Otel Odalarında Aydınlatma Tasarımı: Aplikler

Otel aydınlatması dendiği zaman çok geniş bir alanı ele almış oluyoruz. Bina dış aydınlatmasından, koridorlar ve odalara kadar uzanan geniş bir alan. Bu yazıda yoğunluklu olarak değineceğimiz nokta oda aydınlatma armatürleri konusudur. Otel odalarının aydınlatmasında kullanılan aplikler ile ilgili detaylı bilgiyi bu yazıda, lambader ve abajular gibi diğer aydınlatma elemanlarıyla ilgili bilgiyi önümüzdeki haftalarda yayınlanacak yazılarımızda bulabilirsiniz.

Otel Odalarında Aydınlatma Tasarımı: Aplikler
05.10.2016
978
A+
A-

Otel aydınlatması dendiği zaman çok geniş bir alanı ele almış oluyoruz. Bina dış aydınlatmasından, koridorlar ve odalara kadar uzanan geniş bir alan. Bu yazıda yoğunluklu olarak değineceğimiz nokta oda aydınlatma armatürleri konusudur. Otel odalarının aydınlatmasında kullanılan aplikler ile ilgili detaylı bilgiyi bu yazıda, lambader ve abajular gibi diğer aydınlatma elemanlarıyla ilgili bilgiyi önümüzdeki haftalarda yayınlanacak yazılarımızda bulabilirsiniz.

Otel odalarında kullanılan aydınlatma armatürleri genellikle duvar ve yatak başı aplikleri, komidin üstü abajurlar, lambaderler, genel aydınlatma için spot ve sarkıtlar şeklinde karşımıza çıkmaktadır. Hemen her otel projesinde bu ürünler ile karşılaşmaktayız. Bazı projelerde ise fonksiyonel olarak benzer fakat armatür olarak farklı şekillerde karşımıza çıkabiliyor. Örneğin komodin lambaları yerine tavandan komodin üzerine kadar sarkıtılan metal gövdeli sarkıt aydınlatma armatürleri kullanılıyor. Aydınlatılacak alan yine aynı alan olurken aydınlatma için seçilen armatür farklı olabiliyor. Tabi ki bu gibi konular iç mimari ve dekorasyon ile ilgili ve onun paralelindeki etkiler ile tasarlanmaktadır.

Aplik Kullanımı

Otel odalarında aplik kullanımı genellikle yatağın iki ucunda olacak şekilde tasarlanmaktadır. Ve yine büyük bir kısmında, kullanılan apliklerin başlıkları abajur başlığı olmaktadır. Kimi projelerde aplikte spiralli okuma lambası olması da istenmektedir.

Apliklerin yatak başlarında kullanımı, rahatlık açısından da çok önemlidir. Otel müşterileri karanlıkta ihtiyacı olabilecek ışığa hemen ulaşabilmektedir. Ve bunu yaparken yanında uyuyan kişiyi de rahatsız etmeden yapabilme imkanına sahiptir. Bir diğer yönden okuma lambalı aplikler yanınızdakini rahatsız etmeden kitap, dergi, gazete vb. okuma imkanı sağlamaktadır.

Bununla beraber aplikler sadece otel odalarında yatak başlarında kullanılmamaktadır. Çok sık karşılaşılmasa da ayna üstlerinde veya yan duvarlarda ihtiyaca göre aplik kullanımı olabilmektedir. Apliklerin otel odası aydınlatmasında en çok kullanıldığı alanlar yukarıda belirtiğimiz gibi yatak başlarında olmaktadır.

Aplik Tasarımı

Aplik tasarımlarını etkileyen unsurlar ise genellikle odanın genel tasarımına bağlı olarak gelişmektedir. Birçok renk, başlık, gövde ve şekil seçeneğine sahip olan aplikler odanın ambiyansıyla bütünlük sağlaması açısından, odada kullanılan diğer öğelerden etkilenerek tasarlanmalıdır. Bunlar yatak örtülerinden, perdelere, duvar boya renklerinden kullanılan mobilyalara kadar odada kullanılan tüm diğer öğelerdir.

otel-odasi-aplik-aydinlatma

Örneğin eskitme tarzı mobilyalara ve koyu renklerde kumaşlara sahip bir oda tasarımında yukarıdaki resimde görmüş olduğumuz gibi bir aplik tasarımı tercih edilebilmektedir. Gövdesi eskitme başlık rengi koyu olan bir aplik. Tabi ki yukarıda görmüş olduğumuz aplik daha keskin hatlara sahip bir geometrik tasarıma sahiptir ve bu göz önünde bulundurulduğu zaman kullanılacağı odadaki mobilya vb. unsurlarında yuvarlak hatlı değil keskin geometrik hatlarda olacağı düşünülmelidir.

Standart ürünler içerisinden seçim yaparak bu tarz bütünlükleri sağlamak bir hayli zor bir durumdur. Bazen başlık renkleri oda tasarımıyla uyum sağlarken, gövdenin tamamen uyumsuz olduğu, bazense tam tersi gibi durumların oluşması hiç de şaşılacak bir durum değildir. Bu nedenledir ki mimar ve iç mimarlar otel aydınlatma tasarımlarında genellikle özel üretime yönelmektedir ki istedikleri tasarıma ulaşabilsinler.

Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi, İletişim Fakültesi, Reklamcılık ve Halkla İlişkiler Bölümü mezuniyeti sonrası aile mesleği olan aydınlatma üzerine yöneldi. 4 yılı aşkın süredir Parlak Aydınlatma ünvanlı kendi firmasında dekoratif aydınlatma armatürleri tasarım ve imalatı üzerine çalışmalarını sürdürmektedir.
Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 2 Yorum
 1. Elman dedi ki:

  Apliker ürününlerinizin katalognu bana göndere bilirmisiz oteler ve ofisler icin an cok otel icin lazim

  1. Semih PARLAK dedi ki:

   Merhaba,

   Aşağıda vermiş olduğum link üzerinden aplik modellerimize ulaşabilir. [email protected] üzerinden bize mail atarak bilgi alabilirsiniz. Teşekkürler.
   http://parlakaydinlatma.com/index.php/ic-aydinlatma/aplikler