Halı Saha Aydınlatması Nasıl Yapılır?

Halı saha karşılaşmaları genellikle herkesin müsait olduğu iş çıkışında, akşam saatlerinde yapılır. Halı saha maçları, hem eğlencelidir hem de her anlamda iyi bir fiziksel aktivitedir. Peki halı saha aydınlatmasında nelere dikkat etmek gerekir?

Halı Saha Aydınlatması Nasıl Yapılır?
16.07.2018
4.132
A+
A-

Halı saha karşılaşmaları genellikle herkesin müsait olduğu iş çıkışında, akşam saatlerinde yapılır. Halı saha maçları, hem eğlencelidir hem de her anlamda iyi bir fiziksel aktivitedir. Peki halı saha aydınlatmasında nelere dikkat etmek gerekir?

Halı sahalarda aydınlatma, televizyonlarda yayınlanan maçlardaki gibi üst düzey gerekliliklere sahip olmasa da bu alanların kendine göre gereksinimleri vardır. Aydınlatma planı yapılırken, mekanın gelecekteki kullanımı göz önünde bulundurulmalıdır.

Kötü aydınlatma sporcuları rahatsız eder, sahada rekabeti zorlaştırır. İyi aydınlatma oyuncuların performansını ve oyundan alınan keyfi artırır.

Halı sahalarda genellikle bakım ihmal edilir. Bu yüzden aydınlatma sorunları göze çarpar. En çok karşılaşılan sorunlar, planlama hatasından dolayı aydınlatma seviyelerinin düşük olması, homojen aydınlatma sağlanamaması, çok parlak ve çok karanlık noktaların oluşması ve kamaşmadır.

Halı saha aydınlatmasında amatör karşılaşmalar için 100 lüks aydınlatma seviyesi önerilmektedir. Ortalama düzgünlük değeri 0,5 değerinden büyük olmalıdır.

Halı saha aydınlatmalarında metal halide aydınlatma armatürleri veya LED projektörler kullanılmaktadır. Bu tür alanlarda kullanılacak aydınlatma armatürleri minimum IP65 koruma sınıfına sahip olmalıdır.

Aydınlatma armatürleri darbelere karşı dayanıklı yapıda olmalı, montaj yüksekliği düşükse darbelerden korumak için tel kafes kullanılmalıdır.

Halı saha aydınlatması genellikle, “Şurada dört köşeye birer lamba koyalım, ortaya da karşılıklı iki lamba koyalım. Aydınlatma yetersiz olursa başka lambalar ekleriz.” şeklinde yapılır. Bu çalışmanın sonucunda yetersiz aydınlatma ve oyuncular için konfor sorunları baş gösterir.

İstenilen aydınlatma seviyelerinin yakalanması ve homojen bir aydınlatma sağlanması için, bilgisayar ortamında simülasyonlar gerçekleştirilmelidir. Aydınlatma armatürlerinin sayısı, monte edileceği yükseklik veya direk yüksekliği bu hesaplamalar yardımıyla belirlenecektir.

Aydınlatma Portalı kurucusu Trabzon doğumlu Emre Yılmaz, Atılım Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği bölümünden 2013 yılında mezun olmuş, o tarihten bugüne aydınlatma sektöründe devlet destekli projelerin yönetimi ve ürün geliştirme faaliyetlerinin yürütülmesinde görev almaktadır. Gazi Üniversitesi Endüstriyel Tasarım Mühendisliği bölümünde yüksek lisans öğrenimini tamamlamıştır ve aynı bölümün doktora programında eğitimini sürdürmektedir.
Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 14 Yorum
 1. Muhammet dedi ki:

  Merhaba
  Amatör lig için futbol saha aydinlatmasi lux seviyesi ne olmalıdır.
  Teşekkür ederim

  1. Emre Yılmaz dedi ki:

   Futbol sahası aydınlatmalarında; amatör karşılaşmalar için 100 lüks, yarı profesyonel karşılaşmalar için 200 lüks, profesyonel karşılaşmalar için 500 lüks değerini sağlamanız önerilir.

 2. Muhammet dedi ki:

  Çok tesekkur ederim Emre bey

 3. timur dedi ki:

  emre bey merhaba. halı saha çalıştırıyoruz. led aydınlatma sistemine geçmek istiyoruz. şu an eski usül projektör ile aydınlatma var sahamızda. 14 kişilik bir halı sahada kaç wattlık kaçar tane led kullanılmalı.tavsiye edeceğiniz bir marka var mı? şimdiden teşekkür ediyorum.

  1. Emre Yılmaz dedi ki:

   Merhaba Timur Bey, aydınlatma hesabını yapabilmek için saha ölçülerini yazmanızı rica ederim.

 4. Mustafa EREREN dedi ki:

  Merhaba Emre bey bir halı sahamız var amatör kulüplerin maç ve antremanlarını yapığı 60×80 metre ebatlarında 1000w projektör aydınlatma sistemi kullanıyoruz. Led ‘e geçmemiz için kaç adet led e ihtiyaç duyulur . Şimdiden teşekkür ederim.

  1. Emre Yılmaz dedi ki:

   Merhaba Mustafa Bey, halı sahanızda metal halide projektörler kullandığınızı varsayıyorum. Bu durumda mevcut projektörlerin yerine aynı sayıda yaklaşık 600W LED projektör ya da her bir için 3 adet 200W LED projektör yerleştirmeniz uygun olacaktır.

 5. abdulkadir dedi ki:

  emre bey merabe benim sorunum da timur beyin sorunu 14 kişilik sahada eski projöktör kullanıyorum led kullanımına geçmek istiyorum kaçtane kullanmalıyım kaçlık kullanmalıyım sahanın ölçümü 60-30 yükseklik 7 metre

  1. Emre Yılmaz dedi ki:

   Merhaba Abdulkadir Bey, Timur Bey’in sorusunu cevapladım. O cevabımdan faydalanabilirsiniz. Yeni sorunuz olursa yine bu sayfadan gönderebilirsiniz.

 6. Ramazan Çoşgun dedi ki:

  Merhaba iyi çalışmalar.

  Bir üniversiteye 50×30 boyutunda halısaha yapılacaktır. Bu saha için elektrik tesisat projesi çizmeye çalışmaktayım. Projeyi çizerken nelere dikkat ederek çizmeliyim, hangi projektörü kullanmalıyım ve kaç metrelik aydınlatma direği kullanmalıyım? Şimdiden yanıtlarınız için teşekkür ederim.

  1. Emre Yılmaz dedi ki:

   Merhaba Ramazan Bey, halı saha aydınlatmasında 20.000-30.000 lümen aralığında ışık kaynaklarını tercih etmenizi öneririm. Metal halide projektörler 400W güçte bu parlaklığa ulaşırken LED projektör 200W güç ile bu değere ulaşabilir. Kullanılacak armatür sayısı ve montaj yüksekliği için DIALux evo programı ile simülasyon gerçekleştirmeniz gerekir. Bilgi edinmek amacıyla aşağıdaki bağlantıda bulunan hızlı hesaplama aracını da kullanabilirsiniz.

   https://aydinlatma.org/aydinlatma-hesabi.html

 7. VEDAT dedi ki:

  Merhaba Emre bey müstakil yerimize amatör 15*20 metrelik mini futbol sahası yapıyoruz.4 köşede 5 metre yüksekliğinde direkler var..4 adet prejektör ile aydınlatmk istiyoruz..hangi değerlerde led almalıyı.teşekkürler

  1. Emre Yılmaz dedi ki:

   Merhaba Vedat Bey, aşağıdaki bağlantıdan aydınlatma hesabınızı kolayca gerçekleştirebilirsiniz. Uygulama türü bölümünden diğer seçeneğini işaretleyerek 100 lüks aydınlatma seviyesi girmenizi öneririm.

   https://aydinlatma.org/aydinlatma-hesabi.html

 8. Levent İmekçi dedi ki:

  Merhaba Emre bey,
  Vermiş olduğunuz linkte lamba sayısı veriyor ve normal projektör kullanımı için oldukça fazla sayıda projrktör anlamına geliyor.40X60=2400 mt2 ve 8 metre yükseklik için 4 direkte kullanılacak led projektörlerin watt ve adet miktarını nasıl hesaplayabiliriz.Teşekkür ederim.