MCOB LED Nedir?

Büyük LED paketleri elde etmek için kocaman COB LED yerine daha küçük COB LED’lerin bir taban üzerine belirli bir mantıkla yerleştirilmesiyle elde edilen LED paketleri, MCOB LED olarak tanımlanıyor.

MCOB LED Nedir?
02.03.2018
696
A+
A-

Geçtiğimiz yıllarda, LED ve LED aydınlatma sunumlarına başlarken, toplam enerji, aydınlatmanın toplam enerji tüketimi içindeki payı, küresel ısınma, sürdürülebilirlik vb. konularına değinirdik. Çünkü geleceğimiz için enerji çok önemli bir konu ve biz onu verimli kullanmalıyız.

LED ve LED ışık kaynakları ile aydınlatma söz konusu olduğunda verimlilik ve sonucu birçok tasarruf modeli hep ön planda oldu. Küresel anlamda konu o kadar önemli ki 2014 Nobel Fizik Ödülü‘nü beyaz LED ışığının ilk bileşeni mavi LED aldı.

Sonuç olarak LED ile ilgili gelişmeler her zaman verimlilik üzerine oldu. Bugün verimliliği destekleyen bir başka teknoloji MCOB LED’den bahsedeceğiz.

COB LED, İngilizce ‘chip on board’ kelimelerinin baş harflerinden oluşan paketlenmiş LED dizininin jenerik adıdır. Esas itibarı ile bir kart üzerine dizilmiş birden fazla LED yongasının paketlemiş adıdır.

Büyük LED paketleri elde etmek için kocaman COB LED yerine daha küçük COB LED’lerin bir taban üzerine belirli bir mantıkla yerleştirilmesiyle elde edilen LED paketleri, MCOB LED olarak tanımlanıyor.

Eriştiğimiz kaynaklarda Multiple Chip On Board, Multi Cups/Chip on Board, Multi-Chip Embedded on Board gibi İngilizce tanımlamalarla anılsa da MCOB LED teknolojisine, temel olarak Çoklu COB LED paketi diyebiliriz. MCOB LED paketlerindeki yapı ile başta bahsettiğimiz gibi termal ve optik verimlilik arttırılmış, aynı güç ve ölçüdeki LED yapılarına göre  %15‘e kadar ışık verimliliği sağlanmıştır.

MCOB LED’in avantajları nelerdir?

  • Aynı ürünlere göre düşük maliyet, ve yüksek ışık verimi,
  • Daha küçük aydınlatma armatürlerinde daha yüksek ışık paketleri imkanı,
  • SMD teknolojisine göre azaltılmış armatür imalat süreçleri,
  • Yüksek optik yoğunluluğu (1 cm2’de 70 yonga),
  • Yüksek ısıl transferi sonucu daha da uzun ömür,
  • Daha yüksek parlaklık,
  • Keskin gölgelenmelerin olmaması,
  • Küçültülmüş ebatlar ve kompakt yapı,

LED Portalı

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.