LED Filament Nedir?

LED yongalarının doğrusal bir materyal üzerine dizilmesiyle elde edilen, akkor filâmana benzeyen yapıya LED filament adı verilir.

LED Filament Nedir?
09.03.2017
2.002
A+
A-

LED yongalarının doğrusal bir materyal üzerine dizilmesiyle elde edilen, akkor filâmana benzeyen yapıya LED filament adı verilir.

Ticari adı A19, piyasa adı Edison akkor lamba, yada armut formunda akkor lamba, nasıl adlandırırsanız adlandırın 135 yıllık cazibesi, özelliği olan bir şekle sahip. Son kullanıcı için üretilen her tür ışık kaynağı bu lamba formunda arz edildi, talep gördü.

Akkor filâman, kompakt florasan, akkor halojen, LED yada başka ışık kaynakları A19 formda hayat buldu.

Bir adım ötesi karikatürlerde, bilgisayar programlarında, infografiklerde; ”bir fikrim var”, ”bir şey söylemek istiyorum” bu lamba formuyla ifade edildi. Yine enerji, enerji verimliliği konularında da bu lamba formu kullanıldı.

Aydınlatmaya dönersek, A19 formunda akkor lambalar parıltılı ışık beklenen taşlı bir avize için idealdir. Bununla birlikte A19 formunda kompakt florasan ve LED lambaların bir aplik için soft ışık vermesi iyi bir özelliktir.

Diğer yanda bu soft lambalar son kullanıcıların tercihi taşlı avizeler için bu ürünler kamaşma ve taşlarda parıltı meydana getirmediği için akkor filâmanlı lambaların verdiği efekti veremez.

İşte tam bu aşamada yenilikçi bir yaklaşımla LED yongaları doğrusal bir materyal üzerine dizilerek akkor filâmana benzeyen bir yapı üretildi, adı LED filament oldu. İşte bu tel gibi doğrusal LED yapılar kullanılarak akkor filâman efektini sağlayacak bir LED lamba üretimine imkan sağladı.

Nedir bu LED filamentin yapısı?

Seramik veya safir doğrusal bir çubuk üzerine dizilmiş düşük akımlı mavi LED yongaları, elektriksel olarak bağlantısı yapıldıktan sonra sarı fosfor silikon karışımı bir reçine ile kaplanır.  İki uçtan çıkartılan metal yapılar (anot katot şeklinde) elektrik bağlantısı için kullanılır.

Her bir LED filament yapısı ortalama 20 adet LED ihtiva eder ve 1W civarında elektriksel güç harcar. Işık etkinliği ortalama 130 Lümen/W civarındadır. LED filamentin tipik boyutu; 38.5×2.0mm civarındadır.

Isıl yönetim için lamba üretilirken ampul’ün uygun ısıl iletken bir gaz ile doldurulması şiddetle önerilir.

İşte böylelikle antik lambaların görünümünde ve ışık efektine sahip LED lambalar aynı zamanda, LED ışık kaynağının özellikleri tasarruf, uzun ömür, azaltılmış bakım maliyetleri gibi özellikleri öne çıkıyor. Sonuç, hem LED, hem A19 yada başka formlarda şeffaf, hem antik görünümlü, hemde taşlı avizelerde kullanılabilir -taşlarda parıltı yapan- tasarruflu lambalar.

LED Portalı

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.