Başlangıç ve Ortalama Işık Akısı Arasındaki Fark Nedir?

Başlangıç ışık akısı ve ortalama ışık akısı, bir aydınlatma cihazı tarafından üretilen ışığın iki farklı ölçüsüdür. Başlangıç ve ortalama ışık akısı arasındaki farkı bilmek, üretici, tedarikçi ve perakendeciler tarafından aldatılmanızı önleyecektir.

Başlangıç ve Ortalama Işık Akısı Arasındaki Fark Nedir?
07.11.2020
743
A+
A-

Başlangıç ışık akısı ve ortalama ışık akısı, bir aydınlatma cihazı tarafından üretilen ışığın iki farklı ölçüsüdür. Bu iki ölçünün isimleri benzer gibi görünse de aralarında belirgin farklılıklar vardır.

Başlangıç ve ortalama ışık akısı arasındaki farkı bilmek, üretici, tedarikçi ve perakendeciler tarafından aldatılmanızı önleyecektir.

İlk lümen değeri olarak da bilinen başlangıç ışık akısı, ışık kaynağı çalıştırıldıktan hemen sonra üretilen toplam ışık miktarını ifade eder. Başlangıç ışık akısının ölçümü için ışık kaynağının stabilize olması beklenmelidir.

Işık kaynakları ne kadar uzun süre çalıştırılırsa, ışık çıktısı o kadar azalma eğilimi gösterir. Yani, aydınlatma cihazları kullanıldıkça verdiği ışık miktarı azalır. Ortalama lümen değeri olarak da bilinen ortalama ışık çıktısı, bir lambanın ekonomik ömrü boyunca üretilen ortalama ışık miktarını gösterir.

Aydınlatma cihazlarının başlangıç ve ortalama ışık akısı aşağıdaki faktörlere bağlıdır.

  • Lamba çalışırken meydana gelen ışık kayıpları
  • Lambanın balast ya da güç kaynağı ile etkileşimi
  • Voltaj değişiklikleri
  • Lambanın çalıştığı alandaki ortam sıcaklığı
  • Aydınlatma armatürünün kalitesi
  • Aydınlatma armatüründe ve lambanın yüzeyinde kir ve toz birikmesi

Hangi teknoloji ile geliştirilmiş olursa olsun her aydınlatma cihazı lümen kaybına uğrar. Lümen çıktısını en iyi şekilde koruyan doğru tasarlanmış bir lamba bile kullanım ömrünün sonunda, başlangıç kapasitesinin yüzde 90’ı kadar ışık verebilir. Bu nedenle herhangi bir aydınlatma satın alırken başlangıç ışık akısı yerine ortalama ışık akısına dikkat edilmelidir.

Aydınlatma uygulamasında ihtiyaç duyulan minimum aydınlatma seviyesini yakalamak için 2.000 lümen ışığa ihtiyacınız varsa, 2.000 lümen başlangıç ışık akısına sahip aydınlatma armatürü kullanmak doğru bir tercih olmayabilir. Üretici ve tedarikçilerin ürün kataloğunda belirttiği lümen değeri genellikle başlangıç ışık akısını ifade etmektedir. Doğru bir aydınlatma uygulaması için üreticiden ortalama lümen değeri öğrenilmelidir.

Aydınlatma Portalı kurucusu Trabzon doğumlu Emre Yılmaz, Atılım Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği bölümünden 2013 yılında mezun olmuş, o tarihten bugüne aydınlatma sektöründe devlet destekli projelerin yönetimi ve ürün geliştirme faaliyetlerinin yürütülmesinde görev almaktadır. Gazi Üniversitesi Endüstriyel Tasarım Mühendisliği bölümünde yüksek lisans öğrenimini tamamlamıştır ve aynı bölümün doktora programında eğitimini sürdürmektedir.
Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.