LED Avize Ömrü Ne Kadardır?

Evimizde nostaljik avizeler yerini artık LED avizelere bırakıyor. Hemen hemen her köşe başında LED avizeler vitrinleri süslemeye başladı. LED avizeler modern görünümünün yanında, ampul derdini de ortadan kaldırıyor. LED’ler 5, 10 hatta 20 yıla kadar uzun ömürlü ışık kaynaklarıdır. Peki LED avizeler de bu kadar uzun ömürlü mü?

LED Avize Ömrü Ne Kadardır?
20.07.2018
14.791
A+
A-

Evimizde nostaljik avizeler yerini artık LED avizelere bırakıyor. Hemen hemen her köşe başında LED avizeler vitrinleri süslemeye başladı. LED avizeler modern görünümünün yanında, ampul derdini de ortadan kaldırıyor. LED’ler 5, 10 hatta 20 yıla kadar uzun ömürlü ışık kaynaklarıdır. Peki LED avizeler de bu kadar uzun ömürlü mü?

LED avize temel olarak 3 ya da 4 kısımdan oluşur. Birincisi avize gövdesi, ikincisi LED ışık kaynağı, üçüncü kısım ise LED’leri besleyecek sabit akım veya sabit gerilim sağlayan güç kaynağıdır. Bu güç kaynağı şebekedeki 220V gerilimi, LED’leri beslemek için uygun gerilime düşürür ve akımı sınırlayarak LED’lerin zarar görmesini önler. Dördüncü kısım ise, LED’lerin önüne yerleştirilmiş süt beyaz renkte difüzör paneldir. Bu bazı armatürlerde yer alır, bazılarında ise kullanılmaz. Amacı ışığı yumuşak bir şekilde, göz almadan dağıtmaktır. Bazı avizelerde ise difüzör panel yerine kristal taşlar yerleştirilir.

LED’lerin 50.000, 60.000 saate kadar kullanım ömrü olduğu bilinmektedir. Bu bilgi doğrudur ancak bu ömür yalnızca üreticinin belirttiği koşullar sağlandığında geçerlidir. Örneğin; LED üreticisi, LED’ler 500mA sürüş akımıyla beslendiğinde ve sıcaklığı 85 derecenin altındayken ürünün 50.000 saat ömre sahip olduğunu belirtir. Bunu da LM-80 adı verilen bir test raporuyla birlikte yayınlar. Bu rapora LED üreticilerinin yalnızca küçük bir bölümü sahiptir.

LED’ler uzun ömürlü ışık kaynakları olsa da, bir sistem içerisine girdiğinde ömrü beklenenden daha kısa sürede sonlanabiliyor. LED avizelerde en sık karşılaşılan iki arıza; elektronik sürücü kısmının arızalanması ve LED’lerin aşırı ısınma sonucunda arıza yapmasıdır.

Piyasada Çin‘den ithal edilen markası belli olmayan on binlerce LED avize bulunmaktadır. Satıcılar bir yıla kadar garanti veriyor ancak bir yıldan sonra ne olacağını kimse tahmin edemez.

LED avize alırken şık görünümüne aldanmadan, teknik detayları öğrenmeye gayret göstermelisiniz. Çünkü avizenin LED kısmı arızalandığında bu kısmın onarılması, bir ampul değişimi kadar kolay değildir. Arıza durumunda profesyonel destek almanız gerekebilir ve bu onarım size çok pahalıya mal olabilir.

LED avizelerde ilk dikkat edilmesi gereken nokta ısınma sorunudur. LED avizenin bir saat çalışma sonunda ne kadar ısındığına bakmak, ileride yaşanacak problemleri önlemek için faydalı olacaktır.

Aşırı ısınan LED’ler arıza yapmasa bile, belirli bir kullanım süresi sonunda verdiği ışık miktarı azalacaktır. Örneğin; 1 yıl sonunda yüzde 30, 2 yıl sonunda yüzde 50 ışık kaybı yaşayabilirsiniz. Bu ışık çıktısındaki düşüş yavaş yavaş gerçekleştiğinden, fark edilmesi çok kolay değildir.

Tabii ki Çin‘de üretilen her ürün kalitesiz algısı yanlıştır. Ancak piyasadaki düşük fiyat beklentisi, kalitesiz ürünlerin ithalat yoluyla ülkemize getirilmesine sebep olmaktadır. Kalitesiz LED avizeler, bir ya da iki yıl içinde kısmen ya da tamamen kullanılamaz hale gelebilir. Bu yüzden tüketicilerin bilinen markalar veya uzun garanti süresi (3 ya da 5 yıl) sağlayacak güvenilir satıcılar üzerine yoğunlaşması yerinde bir tercih olacaktır.

Aydınlatma Portalı kurucusu Trabzon doğumlu Emre Yılmaz, Atılım Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği bölümünden 2013 yılında mezun olmuş, o tarihten bugüne aydınlatma sektöründe devlet destekli projelerin yönetimi ve ürün geliştirme faaliyetlerinin yürütülmesinde görev almaktadır. Gazi Üniversitesi Endüstriyel Tasarım Mühendisliği bölümünde yüksek lisans öğrenimini tamamlamıştır ve aynı bölümün doktora programında eğitimini sürdürmektedir.
Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 13 Yorum
 1. ceyhun yüksel dedi ki:

  merhabalar,

  İstanbul Keyap’ta bilinen bir mağazadan aldığım led ışıklı armatür ile ilgili sıkıntım bulunuyor. Mağazadaki teşhir alanında SMD ledli açık sarı 3000 K aydınlatmalı bir sarkıt armatür beğendik. Depodan gönderilen emsal ürünün evimizde montajının tamamlanmasını takiben beyaza yakın 4.000 K ışık verdiğini gördük. 4000 K değerinin ölçümlemesini ise Minolta marka profesyonel Kelvinmetre ile yaptık. Satıcının iddaası ise elindeki bu modellerin sadece 3000K ve 6500K ledlere sahip olduğu yönünde. Sayfanızdaki makaleyi baştan sona ilgiyle okuduğum için profesyonel görüşlerinze başvurmak istedim. Sonuç olarak sektörün led ışık kaynakları hakkında gerçekten tam bir bilgi sahibi olmadığını düşünüyorum. saygılarımla

  1. Emre Yılmaz dedi ki:

   Merhaba,

   Geçmiş olsun. Piyasadaki tüm ürünlerde benzer sorun var. Mağazadaki ya farklı renk LED’dir ya da kullanıldığı süre boyunca ısınmadan ötürü renk kayması yaşamıştır. Bu arada her 4000K olarak tanıtılan LED, 4000K değildir. LED’lere color bin adında bir isimlendirme yapılıyor. Color bin farklıysa bir LED 3800K iken diğeri 4200K olabilir. Ama siz 1000K değerinde bir kaymadan bahsediyorsunuz bu normal değil.

   Markasız LED avize almayın. Normal avize alıp LED ampul takın daha iyi.

 2. Berkan dedi ki:

  Merhabalar Emre Bey,
  Yazınızda kaliteli markaların avizelerini almamızın önemine vurgu yapmışsınız. Benim sorumda bu yönde acaba hangi markalar kaliteli markalardır ya da biz kaliteli markalar olduklarını avize alırken nasıl anlarız?
  Ayrıca led avizemizi kullanırken nelere dikkat edersek ya da nasıl bakım yaparsak ömrünü artırabiliriz?
  Teşekkürler…

  1. Emre Yılmaz dedi ki:

   Merhaba,

   Kaliteli avizeler ile kalitesizler arasında gözlemlediğim en önemli fark; kaliteli avizelerde sabit akım (CC), değişken gerilim sürücü ve buna uygun LED dizisi kullanılırken, kalitesiz avizelerde standart 12V DC sabit gerilimli sürücü ve 12V şerit LED kullanılıyor. Tabi ki her 12V sabit gerilim kullanan sistem kalitesiz demek doğru değildir. Ancak, LED’lerin uzun ömürlü çalışması için sabit akımlı LED sürücüler ile beslenmeleri gereklidir.

   Avizenin kaliteli olup olmadığını öğrenmek için garanti süresini sorgulayabilirsiniz. LED avize alırken minimum 2 yıl garanti talep etmelisiniz.

   Marka önerisi yapmaktan genelde kaçınırım ancak Wofi adında bir alman markası var ve ürün kaydını yaptığınızda 2 yıl olan standart garanti süresini 5 yıla çıkartıyor. Türkiye’de satış fiyatları çok yüksek, bu yüzden alternatif kanallardan siparişin nasıl geçileceğiyle ilgili bir yazı hazırlıyorum. Önümüzdeki günlerde yayınlamış olacağım.

   LED avizelerde ömrü artırabilmek için sizin yapabileceğiniz bir şey yok. Işık kaynağının ve elektronik sürücü kartının ömrünü etkileyen en önemli şey sıcaklık. Bu da tamamen tasarım ile ilgili bir konu.

 3. Ali öztaş dedi ki:

  Merhaba avizlerin icinde olab serit led satisiniz var mi? Var ise hangi urun bilgilendirir misiniz

  1. Emre Yılmaz dedi ki:

   Merhaba, piyasadaki LED avizelerin üzerindeki LED şeritlerin büyük çoğunluğu 12V gerilim ile çalışmaktadır. Bu yüzden avizeniz için sıcak beyaz veya soğuk beyaz iç mekan şerit LED’lerden herhangi birini tercih edebilirsiniz.

 4. Erdal dedi ki:

  Arkadaşım avize imalatı veya tamir yapmak istiyorsan benimle iletişime geçebilirsin sabit akımlı şerit led ve driver satıyorum bunun yanında alüminyum ve üzerindeki silikon kapak imalatım çok yakında başlayacak. Ledlerimin kalitesine güveniyorum.

 5. Yağmur dedi ki:

  Merhaba, ev malzemeleri satan bilinen bir mağazadan oradaki danışmanın yönlendirmesi ile oda için ihtiyaç duyduğumuzdan ciddi anlamda çok daha fazla ışık yayan bir avize satın almış olduk. Avizeyi beğenmemize rağmen bu kadar fazla ışığın bebeğimiz için tehlikeli olduğunu düşünüyoruz. Bu tip avizelerin led şeritleri değişir mi? Nereyi önerirsiniz?

  1. Emre Yılmaz dedi ki:

   Merhaba, avizeyi besleyen güç kaynağını (LED sürücüyü) değiştirerek daha az güçte çalışmasını sağlayabilirsiniz. LED’lere giden gerilimi ya da akımı düşürmek LED’lerin parlaklığını azaltacaktır. Ankara ve İstanbul için yönlendirme yapabilirim. İletişim formu aracılığıyla bize yazabilirsiniz.

   https://aydinlatma.org/iletisim

 6. Kerim Ceylan dedi ki:

  Emre bey merhaba. bizde 4 lü sarkıt led avize var. dört led in de ışığı aynı anda aniden çok azaldı. Sizce sorun ne olabilir. Led sürücü mü arızalanmıştır. Tamiri ucuz mu dur acaba? Çok teşekkürler.

  1. Emre Yılmaz dedi ki:

   Merhaba Kerim Bey, bahsettiğiniz gibi ani bir düşüş olduysa arızanın sebebi büyük bir olasılıkla LED sürücüdür. Küçük bir ihtimal de olsa LED’ler üzerindeki kısa devre de böyle bir arızaya sebep olabilir. LED sürücü değişimi pahalı bir işlem değildir. Ankara’da ikamet ediyorsanız size onarım için bir yer tavsiye edebilirim. Avizeyi söküp götürmeniz gerekir. Ortalama tamir süresi 3 gündür. Kendisiyle iletişime geçerek randevu alabilirsiniz.

   Sefa Şahin
   0538 855 81 06

 7. Neslihan dedi ki:

  Merhaba Emre Bey,biz de internet üzerinden salonumuz için iki tane LED avize aldık ışık rengi sarı istemiştik ama beyaza yakın geldi çok rahatsız edici geliyor.ledleri değiştirerek sarı ışık elde edebilir miyiz?

  1. Emre Yılmaz dedi ki:

   Merhaba Neslihan Hanım, avizenin içerisindeki LED’leri değiştirildiğinde ışık rengi değişir. Bunun için profesyonel bir yardım almanız gerekir. Kendi başınıza yapabileceğiniz bir işlem değil. Diğer bir taraftan LED değişimi avizenin kendisinden daha pahalı olabilir.