LED Ampuller Daha Tasarruflu İse Elektrik Faturası Neden Düşmüyor?

Evinizde tüm eski tip ampulleri LED ampuller ile değiştirdiniz. Çünkü LED’ler daha verimli ve daha tasarruflu (yüzde 85’e varan) ışık kaynakları olarak görünüyor. Peki, tüm ampulleri LED’lerle değiştirmenize rağmen elektrik faturanız azalmadı mı? Gelin bunun sebebine birlikte bakalım.

LED Ampuller Daha Tasarruflu İse Elektrik Faturası Neden Düşmüyor?
18.03.2020
1.300
A+
A-

Evinizde tüm eski tip ampulleri LED ampuller ile değiştirdiniz. Çünkü LED’ler daha verimli ve daha tasarruflu (yüzde 85’e varan) ışık kaynakları olarak görünüyor. Peki, tüm ampulleri LED’lerle değiştirmenize rağmen elektrik faturanız azalmadı mı? Gelin bunun sebebine birlikte bakalım.

Evlerimizde eskiden beri akkor flamanlı ya da kompakt floresan adı verilen tasarruflu ampuller kullanırdık. Günümüzde LED teknolojisi adında daha verimli bir aydınlatma teknolojisi ortaya çıkmıştır. Yani LED’ler daha az enerji harcayarak daha fazla ışık üretebiliyor. Örneğin, 60W güç tüketimine sahip akkor lambayı 8W güç harcayan LED lamba ile değiştirerek yüzde 85 enerji tasarrufu sağlayabilirsiniz.

Evinizdeki 20 akkor lambayı LED lamba ile değiştirdiniz. LED lambalar eski duruma kıyasla yüzde 85 enerji tasarrufu da sağlıyor. Haliyle elektrik faturanızda ciddi bir düşüş görmek istiyorsunuz. Ay sonunda fatura geldiğinde aynı tutarla karşılaştınız veya çok az düşüş gördünüz. Bunun sebebi ne olabilir?

Evinizde elektrik tüketen sadece ışık kaynakları değildir. Çamaşır makinesi, bulaşık makinesi, buzdolabı, fırın, su ısıtıcısı, klima ve bilgisayar gibi diğer cihazlar da elektrik tüketimine sahiptir. Bu tür cihazlar kısa süreli de çalışsa büyük güç harcar. Örneğin, bir bulaşık makinesi yaklaşık 1.800W güç tüketimine sahiptir, çamaşır makinesi yaklaşık 800W güç tüketir, küçük bir su ısıtıcısı bile 2.000W güce gereksinim duyar.

Evinizde 20 lambayı değiştirdiniz. Ancak unutmayın bu 20 lambayı zaten aynı anda açık tutmuyordunuz. Salondaki ışıkları sürekli açık tutuyor olabilirsiniz ancak bu da sadece akşam saatleri ile sınırlı olacaktır. Koridor, yatak odası, lavabo gibi alanlarda çok kısa süreli olarak ışığa ihtiyaç duyuyorsunuz. Bu da aydınlatmadan kaynaklı enerji tüketiminizin düşük olmasına sebep olmaktadır.

Aydınlatma, bir evin elektrik tüketiminde küçük bir paya sahiptir. Bu pay da yaklaşık olarak yüzde 15-20 (iş yerlerinde bu oran daha yüksektir) aralığında bir değere denk gelmektedir. Yani, 100 lira elektrik faturası ödüyorsanız bunun yalnızca 15-20 liralık kısmı aydınlatmadan kaynaklıdır. Dolayısıyla yalnızca evdeki ampulleri değiştirerek ulaşabileceğiniz en yüksek tasarruf bu sınır içerisinde kalacaktır.

Bir diğer konu da akkor veya halojen ampuller tarafından üretilen ısı, kışın evi az da olsa ısıtarak ısınma giderlerini azaltır. Ancak yaz aylarında bu etki tersine döner, ısınan ampuller ortamın sıcaklığını artırarak klimanın daha çok çalıştırılmasına sebep olur.

LED’lerin sağladığı tasarruf yalnızca elektrik tüketimiyle sınırlı değildir. Kaliteli LED lambalar, akkor ve kompakt floresan lambalardan daha uzun kullanım ömrüne sahiptir. Bu da lamba değişim maliyetini azaltarak ek tasarruf elde etmenize yardımcı olur.

Aydınlatma Portalı kurucusu Trabzon doğumlu Emre Yılmaz, Atılım Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği bölümünden 2013 yılında mezun olmuş, o tarihten bugüne aydınlatma sektöründe devlet destekli projelerin yönetimi ve ürün geliştirme faaliyetlerinin yürütülmesinde görev almaktadır. Gazi Üniversitesi Endüstriyel Tasarım Mühendisliği bölümünde yüksek lisans öğrenimini tamamlamıştır ve aynı bölümün doktora programında eğitimini sürdürmektedir.
Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 2 Yorum
 1. mehmet balıkçıoğlu dedi ki:

  emre bey merhabalar size nasıl ulaşabiliriz
  ben mehmet balıkçıoğlu
  mağazada AR 111 kullanıyoruz elektrik masrafımız çok oluyor
  kasayı değiştirmeden led ampul uygulaması olur mu
  selamlarımla
  mehmet balıkçıoğlu
  bu arada size daha öncede ulaşmaya çalışmış başarılı olamamıştım

  1. Emre Yılmaz dedi ki:

   Merhaba Mehmet Bey, armatür kasası içerisine COB LED uygulaması yapılabilir. Uğraştırıcı bir iş olduğu için yaptıracak yer bulmakta zorlanabilirsiniz. Kasanıza kolayca takılacak uygun duya sahip LED ampuller olsa da bunları aydınlatma performansı ve kullanım ömrü açısından önermiyorum.