LED Bitki Yetiştirme Lambaları Hangi Renkte Işık Yayar?

LED bitki yetiştirme lambaları, bitkilerin büyüme süreçlerini optimize ederken enerji verimliliği sağlar. Bu teknolojinin en dikkat çekici yönlerinden biri de farklı renklerde ışık yayabilme kapasitesidir ki bu da bitkilerin büyüme ve gelişme süreçlerinde kritik bir rol oynamaktadır.

LED Bitki Yetiştirme Lambaları Hangi Renkte Işık Yayar?
30.05.2024
11.728
A+
A-

LED teknolojisi, bitki yetiştiriciliğinde geleneksel ışık kaynaklarına kıyasla birçok avantaj sunmaktadır. Modern tarım tekniklerinin bir parçası haline gelen LED bitki yetiştirme lambaları, bitkilerin büyüme süreçlerini optimize ederken enerji verimliliği sağlar. Bu teknolojinin en dikkat çekici yönlerinden biri de farklı renklerde ışık yayabilme kapasitesidir ki bu da bitkilerin büyüme ve gelişme süreçlerinde kritik bir rol oynamaktadır.

Çoğu ışık kaynağı tam bir renk yelpazesine sahip değildir, yalnızca bazı renkleri içerir. Güneş ışığı ise tüm spektrum renklerini içermesi sayesinde metabolik reaksiyonları tetikleyerek bitkileri enerjiyle besler. Çok çeşitli renklerde bulunabilen LED’ler de uygun ışık koşulları sağlayarak bitkilerin hızlı ve sağlıklı bir şekilde büyümesine olanak tanır.

Bitkiler farklı renkte ışıklara farklı tepkiler vermektedir. Örneğin bitkilerin uzun boylu olması isteniyorsa ışık kaynağında kırmızı, sarı, turuncu ve yeşil renklere yer verilebilir ancak daha küçük olması isteniyorsa mavi veya ultraviyole (UV) ışıklar kullanılabilir.

Bitki yetiştiriciliği için tasarlanan bir LED lambada, kullanılması gereken iki temek ışık rengi kırmızı ve mavidir. Kırmızı, fotosentez ve kök uzatma inhibisyonu için gerekli ana bileşendir. Mavi ise stoma açılmasını, yaprak genişlemesini tetikleyerek, fotoperiyodik çiçeklenmeyi uyarır. Bu iki etki kümesinin birleşimiyle bitki, tohumdan vejetatif aşamaya ve nihayetinde çiçeklenmeye doğru gelişim gösterecektir.

Yeşil gibi diğer bazı spektrum renklerinin eklenmesi, yaprak genleşme oranı ve gövde uzamasını artırabilir. Bu durum da yüksek biyokütle birikimi yani verim artışıyla sonuçlanabilir. UV dalga boylarındaki ışığın eklenmesiyle de son ürünün lezzeti ve insan sağlığına yararı artırılabilir.

Kırmızı ve mavi renkli LED çipleri çok ucuza tedarik edilebilir. Bu nedenle bitki ışığı üreticileri genellikle kırmızı ve mavi ışık kombinasyonunu tercih etmektedir. En popüler bitki büyütme ışıkları mor ve pembe renkte ışık yaymaktadır.

LED bitki yetiştirme lambaları, tarım ve bahçecilik alanlarında büyük bir fark yaratmaktadır. LED teknolojisi, sunduğu esneklik ve enerji tasarrufu sayesinde, gelecekte de bitki yetiştiriciliğinde önemli bir rol üstlenecektir.

Aydınlatma Portalı kurucusu Trabzon doğumlu Emre Yılmaz, Atılım Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği bölümünden 2013 yılında mezun olmuş, o tarihten bugüne aydınlatma sektöründe devlet destekli projelerin yönetimi ve ürün geliştirme faaliyetlerinin yürütülmesinde görev almaktadır. Gazi Üniversitesi Endüstriyel Tasarım Mühendisliği bölümünde yüksek lisans öğrenimini tamamlamıştır ve aynı bölümün doktora programında eğitimini sürdürmektedir.
Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 19 Yorum
 1. Mustafa YAMAN dedi ki:

  İç mekan bitkileri için profesyonel suni güneş ışığı aydınlatması yapabilecek çözüm ortağı arıyoruz. Kapalı alanlardahi maliyeti yüksek bitkilerimiz var bu bitkiler güneş ışığı alamadığı için yaprakları kuruyor bu nedenle suni güneş ışığı verebilecek bir sisteme ara ara ihtiyaç duyabiliyoruz. Bu konuda firmamızla sürekli çalışacak bir çözüm ortağı arıyoruz. Proje alanlarımız genellikle istanbul da. Konu hakkında yönlendirme ve desteğinizi rica ederim.

  İyi Çalışmalar.

  1. Emre Yılmaz dedi ki:

   Merhaba Mustafa Bey, talebinizi ilgili firmalara ileterek gerekli yönlendirmeleri sağlıyorum.

 2. Hazal dedi ki:

  Merhaba hocam bi sorum olacaktı bitki için kullanılan led lerle normal led lerin arasında fark varmı mesala bitki ledine 3 renk ışık veya 2 renk koyuyorlar o pahalıya geliyor ben şöyle yapmak istiyorum mesela kırmızıdan 2 metre mavi den 2metre bişe kil yapsak aynı görevi görür mü? teşekkürler ederim iyi günler

  1. Emre Yılmaz dedi ki:

   Merhaba, bitki yetiştirme ışıklarında dikkat etmeniz gereken konu dalga boyudur. Işığın rengini dalga boyu belirler. Her mavi ışık aslında aynı mavi değildir. Bitki yetiştiriciliğinde kullanmanız gereken dalga boyu aralıklarına aşağıdaki bağlantıdan erişebilirsiniz.

   https://aydinlatma.org/bitki-yetistiriciliginde-hangi-renk-isik-ne-ise-yarar.html

 3. Kaya dedi ki:

  830 dalga boyu led bulamadım bir çok renk dalga boyunun toplamı olabilir mi? sarı mavi kırmızı ile bu dalga boyunu elde edip büyümeyi hızlandırabilir miyim ? istenilen nm bulunamıyorsa 10 20 nm düşük olabilir mi ?

  1. Emre Yılmaz dedi ki:

   Merhaba Kaya Bey, 750 nm ile 1500 nm aralığı near-infrared (yakın kızılötesi) olarak geçer. Bu şekilde arama yapabilirsiniz. Bahsettiğiniz gibi farklı renkte LED’leri kullanınca dalga boyu toplamı olmuyor.

   Bitkilerin büyüme ve çiçeklenme performansını artırmak için 730 nm – 840 nm dalga boyuna sahip LED’leri kullanabilirsiniz. Detaylar için aşağıdaki bağlantıda yer alan yazımı incelemenizi öneririm.

   https://aydinlatma.org/bitki-yetistiriciliginde-hangi-renk-isik-ne-ise-yarar.html

 4. Cenk Dinç dedi ki:

  Merhaba, gerekli dalga boyu sağlandığında her türlü bitki yetiştirilmesi mümkün müdür yoksa kısıtlanmış bir bölümden mi oluşmaktadır.Ayrıca yetiştirilen bitkilerin toprakta yetişen bitkilere göre lezzeti ve vitamin mineral oranı nasıl değişiklik göstermetedir.Bununla ilgili yapılan bir çalışma varsa paylaşmanızı rica ediyorum.Teşekkürler,iyi günler.

 5. Serkan ATUK dedi ki:

  Merhaba kapalı alanda bu tip uygulamaları yapabilecek ve sorularıma istediğim cevapları verebilecek nitelikte bilgi ve beceriye sahip çözüm ortağı aramaktayım. Yönlendirebilirseniz çok sevinirim.

  1. Emre Yılmaz dedi ki:

   Merhaba Serkan Bey, gerekli yönlendirmeyi sağladım. En kısa süre içerisinde sizinle iletişime geçilecektir.

 6. Merve Maden dedi ki:

  Merhaba, endüstriyel tasarım öğrencisiyim ve ev içinde bitki yetiştirme üzerine bir aydınlatma çalışmayı düşünüyorum bu konu hakkında bilgi verirseniz çok mutlu olurum.

 7. Armand Leo dedi ki:

  Merhaba;
  5 dönümlük modern sera içerisinde domates yetiştirmek için bir proje hazırlıyorum lakin aydınlatmalar hakkında çok fazla bir bilgim olmadığı için araştırma yaparken sitenizi buldum. Böyle bir alan için sizce kaç adet led ışığına ihtiyac vardır ve kullandığı enerji ne kadar olacaktır.
  Yardımlarınızdan dolayı şimdiden teşekkür ederim.

  1. Emre Yılmaz dedi ki:

   Merhaba, bahsettiğiniz türde bir projede çok fazla değişken hesaba katmak gerekiyor. Bu nedenle size buradan yardımcı olamıyorum. Dilerseniz ekibimizden danışmanlık hizmeti alabilirsiniz.

   https://aydinlatma.org/genel-danismanlik-hizmeti.html

 8. Aslı türe dedi ki:

  Merhaba iç mekan bitkileri için hangi özellikteki led ampülleri kullanmamız gerekir hocam? Bir de arama yaparken ne yazarak arama yapacağım, yani özellik olarak ne yazmalıyım? Önerebileceğiniz bir ürün var mı?

  1. Emre Yılmaz dedi ki:

   Merhaba Aslı Hanım, bitki yetiştirme lambalarına aşağıdaki bağlantı aracılığıyla erişebilirsiniz. Yorum sayısı ve değerlendirme puanı yüksek olan ürünleri tercih edebilirsiniz.

   http://zxro.com/HgB

 9. Hurkan dedi ki:

  Normal siradan 1çipli serit ledler ile 5 metre kırmizi 3 metre mavi yaparak etki elde edebilirmiyim

  1. Emre Yılmaz dedi ki:

   Merhaba Hürkan Bey, bahsettiğiniz renkli şerit LED’ler eğlence için tasarlanmıştır ve keskin spektral tepe noktalarına sahiptir. En iyi sonuçlar için bitki yetiştirme için tasarlanmış ışıkları kullanmalısınız. Bu amaçla tasarlanmış şerit LED’lere aşağıdaki bağlantı aracılığıyla ulaşabilirsiniz.

   http://zxro.com/Mkh

 10. Hurkan dedi ki:

  Emre bey 2 adet 50w grow led projektör yanında kabini ısıtmak icin tasaruflu ampul baglasam olumsuz etki olur mu ?

  1. Emre Yılmaz dedi ki:

   Merhaba Hürkan Bey, tasarruflu ampul yerine akkor lamba kullanmanızı öneririm.