Güneş Işığı ve Ay Işığı Arasındaki Fark Nedir?

Güneş ışığı ve ay ışığı birbirine çok benzerdir. Güneş ışığı, güneşten doğrudan dünyaya gelir. Ay ışığı ise güneş ışığının bir yansımasıdır. Güneş ışığı önce aya çarpar, aydan yansıyan ışık dünyaya ulaşır. Güneş ışığı, bitkilerin beslenmesi ve büyümesi için kilit faktördür. Ay ışığı ise bitkilerin ihtiyaç duyduğu parlak ışığı sağlayamaz.

Güneş Işığı ve Ay Işığı Arasındaki Fark Nedir?
07.05.2021
13.637
A+
A-

Güneş ışığı ve ay ışığı birbirine çok benzerdir. Güneş ışığı, güneşten doğrudan dünyaya gelir. Ay ışığı ise güneş ışığının bir yansımasıdır. Güneş ışığı önce aya çarpar, aydan yansıyan ışık dünyaya ulaşır.

Güneş ışığı, güneş tarafından yayılan elektromanyetik radyasyondur. Bu radyasyon içerisinde görünür ışığın yanı sıra kızılötesi ve morötesi ışınlar da yer alır.

Ay ışığı, güneş ışığına göre çok zayıftır. Güneşin kendisi bir ışık kaynağıdır. Ay ise ışık kaynağı olarak değil yansıtıcı olarak görev yapar ve güneşten gelen ışığın çok küçük bir bölümünü dünyaya yansıtır.

Bir aynayı elinize alın ve el fenerini uygun açıyla aynaya doğru tutun. Aynadan yansıyan ışığın yere, tavana ya da duvara yansıdığını göreceksiniz. İşte yüzeylere çarpan bu ışık, ay ışığı gibidir.

Aynayı uzaklaştırın ve el fenerini doğrudan duvara tutun. Şimdi duvara çarpan ışık ise güneş ışığı gibidir.

Güneşli bir günde dışarı çıktığınızda, doğrudan güneş ışığı ile aydınlatılmış koyu gri renkli kayalar gördüğünüzde ay ışığına benzeyen bir şeye bakıyorsunuz demektir. Ay ışığı da Ay’ın koyu gri yüzeyinden yansıyan güneş ışığıdır.

Ay’ın yüzeyi bir ayna ya da buz kadar yansıtıcı değildir. Diğer bir taraftan ay çok büyüktür ve tüm bu devasa kütleye büyük miktarda ışık düşer. Bu nedenle ay, parlak görünecek kadar ışığı yansıtır. Ay’ın yüzeyi daha parlak ya da daha büyük olsaydı daha fazla ışık yansıtabilirdi.

Güneş ışığı, ay ışığından yüz binlerce kat daha parlaktır. Geceleri ay ışığı, yeryüzünde 0,05-0,1 lüks aralığında bir aydınlatma yapar. Gündüz doğrudan güneş ışığı alan bölgeler ise 130.000 lüks aydınlatma seviyesine ulaşabilir.

Güneş ışığı, bitkilerin beslenmesi ve büyümesi için kilit faktördür. Ay ışığı ise bitkilerin ihtiyaç duyduğu parlak ışığı sağlayamaz.

Aydınlatma Portalı kurucusu Trabzon doğumlu Emre Yılmaz, Atılım Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği bölümünden 2013 yılında mezun olmuş, o tarihten bugüne aydınlatma sektöründe devlet destekli projelerin yönetimi ve ürün geliştirme faaliyetlerinin yürütülmesinde görev almaktadır. Gazi Üniversitesi Endüstriyel Tasarım Mühendisliği bölümünde yüksek lisans öğrenimini tamamlamıştır ve aynı bölümün doktora programında eğitimini sürdürmektedir.
Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.