İç Mekan Bitki Yetiştiriciliğinde LED Işığı Kullanmanın Avantajları Nelerdir?

İç mekanlarda yapılan bitki yetiştiriciliğinde güneş ışığı olmadığından yapay ışığa yani elektrik ışığına ihtiyaç duyulur. Yapay ışık kaynağı olarak da genellikle HID, HPS ve LED lambalar kullanılır. LED bitki yetiştirme ışıkları, bu alanda yeni nesil çözüm olarak ön plana çıkmaktadır ve HID teknolojisine göre bazı avantajları vardır.

İç Mekan Bitki Yetiştiriciliğinde LED Işığı Kullanmanın Avantajları Nelerdir?
28.11.2021
3.261
A+
A-

İç mekanlarda yapılan bitki yetiştiriciliğinde güneş ışığı olmadığından yapay ışığa yani elektrik ışığına ihtiyaç duyulur. Yapay ışık kaynağı olarak da genellikle HID, HPS ve LED lambalar kullanılır.

LED bitki yetiştirme ışıkları, bu alanda yeni nesil çözüm olarak ön plana çıkmaktadır ve HID teknolojisine göre bazı avantajları vardır.

Verimlilik: Kaliteli bir LED ışık kaynağı, yalnızca bitkilerin ihtiyaç duyacağı aralıkta dalga boyuna sahip ışık sağlayabilir. Bu sayede yararlı olmayan bir ışık için enerji harcanmamış olur. HID lambalarda sarı ve yeşil dalga boylarında çok fazla ışık üretilir ancak bu ışık bitkiler tarafından kullanılmaz. LED teknolojisi sayesinde sadece bitkilerin ihtiyaç duyduğu ışık üretilebilir. Işığın uygun spektrumda olması, verimliliğin yanında başka bir avantaja da sahiptir. Bitkiler uygun ışık altında olduğunda daha hızlı ve daha iyi büyürler.

Isı: LED ışık kaynakları diğer aydınlatma teknolojilerinden daha az ısı üretir. Bu da pahalı soğutma ekipmanları için harcama yapma zorunluluğunu ortadan kaldırır. Ancak düşük ısının da bazı dezavantajları beraberinde getirebileceği unutulmamalıdır.

Uzun Ömürlü: HID lambalar 5.000-20.000 saat ömür sunabilirken LED‘ler 50.000-100.000 saat dayanabilir. Ayrıca, LED lambalar kırılabilir daha az bileşen içerdiğinden daha sağlam yapıdadır.

Ek Donanım İhtiyacı: HID aydınlatma sistemlerinde ampule ek reflektör ve balast ihtiyacı doğar. Ancak bir LED lamba ihtiyacınız olacak her şeyi içerir. Yalnızca prize takıp çalıştırabilirsiniz.

LED teknolojisinde sistem maliyeti ve düşük ısı çıktısı uygulamada dezavantaj olarak ortaya çıkabilir.

LED armatürler, HID ve floresan lambalardan daha pahalıdır. Ancak devamında işletme maliyetleri (elektrik tüketimi ve lamba değişimi) çok daha düşüktür.

LED’lerin az ısı yayması genellikle bir avantaj gibi görünse de bu durum soğuk havalarda bir dezavantaja dönüşebilir. Hava soğuk olduğunda bitkilerin bulunduğu alanı ısıtmak gerekir. HID lambalar yeterli ısıyı sağlar ancak LED ışık kaynaklarıyla birlikte ilave ısıtma sistemine ihtiyaç duyabilirsiniz.

Aydınlatma Portalı kurucusu Trabzon doğumlu Emre Yılmaz, Atılım Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği bölümünden 2013 yılında mezun olmuş, o tarihten bugüne aydınlatma sektöründe devlet destekli projelerin yönetimi ve ürün geliştirme faaliyetlerinin yürütülmesinde görev almaktadır. Gazi Üniversitesi Endüstriyel Tasarım Mühendisliği bölümünde yüksek lisans öğrenimini tamamlamıştır ve aynı bölümün doktora programında eğitimini sürdürmektedir.
Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.