LED Ampul Kaç m2 Odayı Aydınlatır?

Eskiden bir odayı aydınlatmak için kaç watt ışığa ihtiyacımız olduğunu bilirdik. Ancak konu LED’ler olunca lümen kavramı hayatımıza girmiş, durum biraz karışık hale gelmiştir. Bir odayı aydınlatmak için ihtiyaç duyulan lümen değeri pek çok değişkene bağlıdır. Ancak bu yazıda hesaplamayı sizin için biraz kolaylaştıracağız.

LED Ampul Kaç m2 Odayı Aydınlatır?
12.12.2018
37.385
A+
A-

LED ampuller, önceki teknolojilere kıyasla enerji tasarrufu sağlar ve uzun ömürlüdür. LED ampullerin evlerimize kadar girmesinden sonra ampul seçimi biraz daha zorlaşmıştır. Eskiden bir odayı aydınlatmak için kaç watt ışığa ihtiyacımız olduğunu bilirdik. Ancak konu LED‘ler olunca lümen kavramı hayatımıza girmiş, durum biraz karışık hale gelmiştir.

Bir odayı aydınlatmak için ihtiyaç duyulan lümen değeri pek çok değişkene bağlıdır. Ancak bu yazıda hesaplamayı sizin için biraz kolaylaştıracağız.

Aydınlatma seviyesi lüks adı verilen birim ile ifade edilir. Ev gibi ortamlarda genellikle 100 lüks aydınlatma seviyesi yeterli görülmektedir. Peki biz bu 100 lüks seviyesinde aydınlatmayı nasıl sağlayacağız?

LED ampuller üzerinde genellikle watt ve lümen değerleri yer almaktadır. Burada watt, harcadığı enerji miktarını gösterir yani ne kadar elektrik faturası ödeyeceğinizi size söyler. Lümen ise ampulün toplam ışık çıktısını göstermektedir. Yani ne kadar yüksek lümen, o kadar parlak ışık demektir.

Lüks ile lümen arasındaki ilişki pek çok değişkene bağlıdır ancak temel olarak aydınlatma yapılacak yerin alanı ile ilişkilendirilebilir. Aşağıdaki pratik formüller aracılığıyla lüks ve lümen dönüşümünü kolayca yapabilirsiniz.

Aydınlatma seviyesi (lüks) = Işık akısı (lümen) / Alan (m2)

Işık akısı (lümen) = Aydınlatma seviyesi (lüks) x Alan (m2)

Alan (m2) = Işık akısı (lümen) / Aydınlatma seviyesi (lüks)

Aydınlatma seviyesi (lüks) = 100 (Ev aydınlatması için bu çarpanı 100 olarak alacağız.)

Şimdi birkaç örnek ile hesaplamanın nasıl yapıldığını açıklayalım.

Elimizde 1000 lümen bir LED ampul var. Bununla 10 m2 genişlikteki odayı kaç lüks seviyesinde aydınlatabiliriz?

Aydınlatma seviyesi (lüks) = 1000 / 10 = 100 lüks

Bu hesaba göre 1000 lümen LED ampulü, 10 m2 genişliğinde bir odaya takarsak 100 lüks seviyesinde aydınlatma yapabiliriz.

Odamızın genişliğinin 20 m2 olduğunu düşünelim. 100 lüks seviyesinde bir aydınlatma istiyoruz. Kaç lümen ışığa ihtiyacımız var?

Işık akısı (lümen) = 100 x 20 = 2000 lümen

Bu hesaba göre 2 adet 1000 lümen değerinde LED ampul ile 20 m2 genişliğinde bir odayı 100 lüks seviyesinde aydınlatabiliriz.

Işık akısı 900 lümen olan bir LED ampule sahibiz, bu ampul ile kaç m2 odayı aydınlatabiliriz?

Alan (m2) = 900 / 100 = 9 m2

900 lümen LED ampul kaç m2 odayı aydınlatır? sorusunun cevabını bulmak için 900‘ü 100‘e bölüyorsunuz. İşte bu kadar basit. Yani, 900 lümen ışık akısına sahip bir LED ampul ile 9 m2 genişliğindeki oda aydınlatılabilir. Eğer odamızın genişliği 18 m2 ise, bu ampulden 2 tane kullanmamız gerekir. 

Yazıyı bitirmeden önce tekrar hatırlatmakta fayda var. Aydınlatma seviyesi, lümen değerinden başka ışık açısıyansıma katsayıları, bakım faktörü gibi pek çok değişkene bağlıdır. Doğru bir hesaplama için tüm değişkenler göz önünde bulundurulmalıdır.

Aydınlatma Portalı kurucusu Trabzon doğumlu Emre Yılmaz, Atılım Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği bölümünden 2013 yılında mezun olmuş, o tarihten bugüne aydınlatma sektöründe devlet destekli projelerin yönetimi ve ürün geliştirme faaliyetlerinin yürütülmesinde görev almaktadır. Gazi Üniversitesi Endüstriyel Tasarım Mühendisliği bölümünde yüksek lisans öğrenimini tamamlamıştır ve aynı bölümün doktora programında eğitimini sürdürmektedir.
Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 49 Yorum
 1. nurten çalışkan dedi ki:

  slm,metrekare ile odanın zemin ölçüsünü mü kastediyorsunuz?Yoksa 4duvar+zemin+tavanı mı kastediyorsunuz?

  1. Emre Yılmaz dedi ki:

   Merhaba, bu yazıda bahsedilen alan odanın zemin ölçüsüdür.

 2. Veteriner Hekimi dedi ki:

  emeği geçen herkeze teşekkür ediyorum. aylardır böyle bilgiler arıyordum beni aydınlattığınız için teşekkürler 🙂

 3. Abdullah tunç dedi ki:

  DENİZLİden Selamlar Gerçekten emeğinize sağlık bir aydınlatma sorusu lümen walt lüx led tasarruf ancak böyle harika öerneklerle ancak bu kadar izzah edilir bu kadar net anlatılabilirdi. Diğer sayfalardaki yazılarınızıda dikkatlice okudum ve soracak bir sorum kalmadığı için bende sadece TEŞEKKÜR Etmek için yazdım. 13/11/2019

  1. Emre Yılmaz dedi ki:

   Merhaba, değerli yorumunuz için teşekkür ederim. Merak ettiğiniz soruları dilediğiniz zaman yazabilirsiniz. Cevaplamaktan büyük mutluluk duyarım.

 4. ali bolat dedi ki:

  selamun aleyküm 900 lümen tek ampül yerine 3adet 300 lümen aynı ışığı sağlarmı

  1. Emre Yılmaz dedi ki:

   Aleyküm selam, evet 3 adet 300 lümen ampul toplamda 900 lümen ışık sağlayacaktır.

 5. Emre dedi ki:

  Lüks 120 130 değerlerde kalırsa ne gibi sorunlar oluşur? Biraz onlardan bahseder misiniz?

  Ek olarak salon, mutfak, yatak odası gibi diğer odalarda olması gereken lüks değeri nedir?

  1. Emre Yılmaz dedi ki:

   Merhaba Emre Bey, 100 lüks yerine 120-130 lüks elde ettiğinizde bulunduğunuz ortam daha fazla aydınlatılmış olur. Bu seviyedeki (20-30 lüks) farklılığı gözle anlamanız çok zor. Zaten önerilen aydınlatma seviyeleri minimum gereklilikleri tanımlamaktadır.

   Bahsettiğiniz diğer odaların aydınlatma gerekliliklerini öğrenmek ve aydınlatma hesaplarını gerçekleştirmek için aşağıdaki sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

   https://aydinlatma.org/aydinlatma-hesabi.html

 6. Selçuk dedi ki:

  Emre bey merhabalar,
  Öncelikle verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim. Ben yapay ışık altında bitki yetiştirmek istiyorum. Bunun için 8000-10000 lüks arasında ışığa ihtiyaç duyulduğunu biliyorum. Benim merak ettiğim ışık kaynağı ile bitki arasındaki mesafe ne kadar yakın olursa lümen o kadar artar mı? Yoksa tavan ile yer arasındaki mesafeye göre değişmez mi? Ayrıca 1 metre ışık mesafesinde 10000 lüks ışık elde etmek için m2’ye kullanmam gereken led ampulün kaç lümen olması gerekir (odam 20 m2). Vereceğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim.

  1. Emre Yılmaz dedi ki:

   Merhaba Selçuk Bey, ışık kaynağı aydınlatılacak alandan uzaklaştıkça o alandaki aydınlatma seviyesi düşer. Bu yüzden ışık kaynağını mümkün olduğunca bitkilere yakın tutmanızı öneririm. Eğer yüksek noktaya monte etmek zorundaysanız ışığın dağılmasını önleyip belirli bir alana yoğunlaştırmak için lens ve reflektörler kullanabilirsiniz.

 7. DENİZ dedi ki:

  25 metrekare odaya, tek avize olarak 6 adet sarı camlı top içinde 9w lık (herbiri 800 lümen) led lambaları taktığımızda köşelerde karanlık bölgeler oluşur mu ? Aydınlatması güzel olur mu ? Bazı sitelerde iki avize öneriyor bu benim için ek masraf olacak. Sizin görüşünüz nedir ?

  1. Emre Yılmaz dedi ki:

   Merhaba, odanız kare ise tek avize yeterli olacaktır ancak dikdörtgen yapıdaysa yani bir kenarı daha uzunsa iki avize kullanmanız gerekebilir.

 8. rüya özdemir dedi ki:

  sonunda harika bilgiler veren biri olmuş,sevgiler

 9. Samı Birinci dedi ki:

  Ere bey iyi günler,sitemizin çevre aydınlatması 220 ile yapılmış ve kötü montaj sitemizde dışarıda oynayan çocuklarda avar ben 12volt ile beslemek istiyorum 12 volt yaklaşık 50 70 metre gibiiyi sonuç veriri 40 amperlik güç kaynağı kullansam kaç wattlık led almam lazım teşekkürler

  1. Emre Yılmaz dedi ki:

   Merhaba Sami Bey, 12V bahsettiğiniz mesafelerde gerilim düşümleri yüzünden iyi performans vermeyebilir. Bunun yerine 24V kullanmanızı öneririm. Amper değerini Watt’a çevirmek için Voltaj ile çarpmanız yeterlidir. Örneğin; 12Vx40A=480W güç anlamına gelmektedir.

 10. Gonsalez dedi ki:

  Merhaba ben masa lambası için gün ışığı renginde 15 w 845 lümen lamptime marka ve modelinde bir ışık kaynağı kullandım ama çok fazla geldi ışık. Bu durumda ne kullanmalıyım öneri bir model linki verirmisiniz lütfen teşekkür ederim.

  1. Emre Yılmaz dedi ki:

   Merhaba, masa lambası için 15W ve 815 lümen çok yüksek bir değerdir. Bu parlaklıkta lamba tüm odayı aydınlatabilir. Masa lambası için 2-6 W güç aralığında LED ışık kaynaklı, 180-360 lümen aralığında ürünleri öneriyorum.

 11. Ali dedi ki:

  40 metrekare bahçeyi(açık alan) aydınlatmak için nasıl özellikte(lümen, watt vs.) bir led projektör almalıyım?

  1. Emre Yılmaz dedi ki:

   Merhaba Ali Bey, minimum 5.000 lümen yani yaklaşık 50W LED projektör kullanmanızı öneririm.

 12. mehmet balıkçıoğlu dedi ki:

  emre bey sizi canı gönülden tebrik ederim
  böylesine bi yardımı sunmanıza inanamıyorum
  teşekkürler
  mehmet balıkçıoğlu
  met. mühendisi
  balıkçıoğlu mobilya gen md

 13. cemile engin dedi ki:

  evdeki akkor ampulleri led ampullerle değiştireceğim. akkor ampullerdeki 25,40,60,75,100 mum karşılıkları kaç lümendir ?

 14. Ahmet dedi ki:

  Emre bey 25 m² bir bahçe için gunes enerjili cata ct4591 modeli var 40 watt ve 1000 lümen yazıyor yeterli ışık sağlayabilir miyim bununla bir üstü 60 watt 1500 lümen var yoksa bunu mu tercih etmeliyim

  1. Emre Yılmaz dedi ki:

   Merhaba Ahmet Bey, güneş paneli, akü, şarj regülatörü ve lambayı ayrı ayrı alarak bir aydınlatma sistemi kurmanızı öneririm.

 15. Figen dedi ki:

  Merhabalar

  Oturma odamızın Uzunluğu 6.74, eni 4.09 metre,(27,5 m2 oluyor.) tavan yüksekliği de 2.74.Tavanda ortada tek avize yeri var. Odayı en iyi şekilde ve eşit aydınlatmak için nasıl bir avize-ampul önerirsiniz? Teşekkürler

  1. Emre Yılmaz dedi ki:

   Merhaba Figen Hanım, evinizim farklı odaları için aydınlatma hesabını aşağıdaki bağlantıdan ulaşabileceğiniz hesaplama aracı yardımıyla kolayca gerçekleştirebilirsiniz.

   https://aydinlatma.org/aydinlatma-hesabi.html

 16. mahmut dedi ki:

  lüks kelimesini hangi anlamda kullandiniz?normal yeteri düzeyde aydinlatma mi yoksa normalin daha daha üzerinde bir aydinlatma mi?

  1. Emre Yılmaz dedi ki:

   Merhaba Mahmut Bey, buradaki ifadeyle lüks, aydınlatma seviyesinin birimidir. Detaylı açıklamaları aşağıdaki bağlantıda bulabilirsiniz.

   https://aydinlatma.org/aydinlatma-seviyesi-luks.html

 17. Cihat Sapmaz dedi ki:

  yanyana talılan 2 adet 800lümen 2*800=1600 değeri oluşturur mu. hesaplama yaparken böyle yapmak doğru mu

  1. Emre Yılmaz dedi ki:

   Merhaba Cihat Bey, hesabınız doğru. Belirttiğiniz gibi iki adet 800 lümen ampul 1600 lümen ışık verir.

 18. melis dedi ki:

  Merhaba, 29 m2 salon için iki ayrı avize kullanıcaz, her avizede 4 şefaf füme cam başlık mevcut nasıl ampul tercih etmeliyiz?

  1. Emre Yılmaz dedi ki:

   Merhaba Melis Hanım, salonunuza uygun lamba seçimi için aşağıdaki bağlantıda bulunan aydınlatma hesabı aracını kullanabilirsiniz.

   https://aydinlatma.org/aydinlatma-hesabi.html

 19. Abdulbaki Enes dedi ki:

  Merhaba benim 1 yatak odam var 9 lamba girişim var 3 tane solda 3 tane sağda var 3 tanede ortada var sol ve sağdakini kaç lümen kullanmalıyım ve ortadakini kaç lümen kullanmalıyım yardım edebilir misin led filament ampul alıcam 2700 kelvin ampulun camı şeffaf olucak
  Odamın zemin boyutu
  380 cm
  320 cm
  Tava boyutu
  260 cm

  1. Emre Yılmaz dedi ki:

   Merhaba Abdülbaki Bey, aşağıdaki bağlantıdan ulaşabileceğiniz hesaplama aracını kullanabilirsiniz.

   https://aydinlatma.org/aydinlatma-hesabi.html

 20. Abdulbaki Enes dedi ki:

  Merhaba alan genişliğim kaç oluyor ve kaç lümen yazmalıyım alan genişliğim için yazabilir misiniz
  Oda boyutum
  380 cm
  320 cm

 21. Abdulbaki Enes dedi ki:

  Merhaba şuan odama Toplam 6800 Lümene ihtiyacım var doğru mu?

  1. Emre Yılmaz dedi ki:

   Merhaba Abdülbaki Bey, bahsettiğiniz 12 m2 genişlikteki odayı aydınlatmak için toplam 1200-1400 lümen ışık yeterli olacaktır.

 22. Cihan sar dedi ki:

  Merhaba bir odaya toplam kaç lümen gerekir tahmini yazabilir misiniz tahmini yeter bana

  1. Emre Yılmaz dedi ki:

   Merhaba, ihtiyaç duyulan lümen değeri odanın genişliği, tavan yüksekliği ve kullanım amacına göre değişiklik gösterir. Aşağıdaki bağlantıdan ulaşabileceğiniz hesaplama aracını kullanabilirsiniz.

   https://aydinlatma.org/aydinlatma-hesabi.html

 23. ceyda dedi ki:

  Merhabalar. Yeni salonum için aydınlatma ararken sitenize rastladım hesaplama için. ancak hesaplama aracınızla yabancı sitelerdeki araç farklı sonuçlar çıkarıyor. sizin hesaba göre 2600 lumene ihtiyacım var ama yabancı bir çok sitede metrekare cinsinden girdiğimde yaklaşık 4700 lumen çıkıyor.

  1. Emre Yılmaz dedi ki:

   Merhaba Ceyda Hanım, kullandığınız diğer yabancı internet sitesi ya da girdiğiniz bilgilerle ilgili bir hata gibi görünüyor. Bahsettiğiniz kadar büyük fark olması mümkün görünmüyor. Sizin yorumunuzdan sonra rastgele bir yabancı hesaplama aracını kullandım. Girdiğim aynı bilgilerle birebir aynı sonucu aldım. Aşağıdaki bağlantıdan ulaşabileceğiniz hesaplama aracımızı dener misiniz?

   https://aydinlatma.org/aydinlatma-hesabi.html

 24. mehmet dedi ki:

  ambar için kaç lüks almalıyız 30m kare

  1. Emre Yılmaz dedi ki:

   Merhaba Mehmet Bey, belirttiğiniz alan için minimum 100 lüks aydınlatma seviyesi önerilmektedir. Aşağıdaki bağlantıdan ulaşabileceğiniz hesaplama aracını kullanabilirsiniz.

   https://aydinlatma.org/aydinlatma-hesabi.html

 25. abidin dedi ki:

  ambar gibi yerin lüks kaaç

  1. Emre Yılmaz dedi ki:

   Merhaba Abidin Bey, 100 lüks olarak dikkate alabilirsiniz. Dilerseniz aşağıdaki bağlantıdan ulaşabileceğiniz hesaplama aracını kullanabilirsiniz.

   https://aydinlatma.org/aydinlatma-hesabi.html

 26. Hakan Tekin dedi ki:

  Merhabalar,
  29 m2 dikdörtgen salonda iki adet avize var. Birisi beşli, diğeri üçlü. led ampul kullanıyorum bazılarında, bazılarında da eski tasarruflu olanlarından. hepsini led yapmak istiyoruz. led ampullar kaç vat ve kaç lümen olmalı? kaliteli marka hangisidir bu konuda bilgi verir misiniz?

  1. Emre Yılmaz dedi ki:

   Merhaba Hakan Bey, aşağıdaki bağlantıdan ulaşabileceğiniz aydınlatma hesabı aracını kullanabiliriniz.

   https://aydinlatma.org/aydinlatma-hesabi.html