Işık Şiddeti (Kandela)

Işık şiddeti bir ışık kaynağının belirli bir yönde yaydığı ışık miktarıdır. Işık şiddetinin birimi Kandela’dır. Kandela değeri bir ışık kaynağının ne kadar parlak olduğunu ifade eder. Kandela, cd kısaltması ile belirtilir ve rakamsal değerden sonra yazılır. Örneğin; 100 cd, 2.000 cd, 8.000 mcd gibi.

Işık Şiddeti (Kandela)
16.05.2019
5.095
A+
A-

Işık şiddeti bir ışık kaynağının belirli bir yönde yaydığı ışık miktarıdır. Işık şiddetinin birimi Kandela’dır. Kandela değeri bir ışık kaynağının ne kadar parlak olduğunu ifade eder.

Kandela, cd kısaltması ile belirtilir ve rakamsal değerden sonra yazılır. Örneğin; 100 cd, 2.000 cd, 8.000 mcd gibi.

Işık, farklı tekniklerle ölçülür bu yüzden farklı ölçüm birimleri vardır. Lümen, lüks ve kandela genellikle birbirine karıştırılan terimlerdir.

Kandelayı lümenden ayıran fark; lümen ışık kaynağından her yönde çıkan toplam ışık miktarını belirtirken, kandela tek bir yönde herhangi bir noktadaki ışık yoğunluğunu belirtir. Lüks ise, yüzeye ulaşan ışık miktarını yani aydınlığı belirtir.

Kandela, ışık şiddetini tanımlamak için temel bir ölçümdür. Kandela için mum gücü ifadesini kullanmak doğru bir tanımlama olacaktır. Basit bir karşılaştırma yapmak gerekirse; bir kandelanın tek bir mumdam gelen ışığa eşit olduğu söylenebilir. Zaten kelimenin kökeni de buradan (candela, candle) gelmektedir.

Spot ışıkları ve lazer işaretçileri, ışığı tek bir noktaya odakladığından, yüksek kandela derecesine sahiptir. Aynı lümen değerine sahip yani toplam ışık çıktısı aynı olan iki farklı ışık kaynağı düşünelim. Bir tanesinde 30 derece lens, diğerinde 90 derecelik bir lens olsun. 30 derece yani daha dar açıda ışığı toplayan aydınlatma elemanı, daha yüksek kandela değerine sahip olacaktır. Lenste oluşan kayıpların eşit olduğu kabul edilirse; toplam ışık çıktısının aynı kalacağı söylenebilir.

Işık kaynağına olan uzaklığın kandela değeri üzerinde etkisi yoktur. Yani, 1 metre mesafedeki kandela değeri ile, 2 metre mesafedeki değer birbirine eşittir.

Genel aydınlatma uygulamalarında, kandela yerine toplam ışık çıktısını yani aydınlatma gücünü ifade ettiğinden lümen değeri dikkate alınmaktadır. Trafik sinyalizasyonu gibi özel uygulamalarda ise belirli yönlerdeki ışık yoğunluğunu ifade eden kandela değeri önem kazanmaktadır.

Terimler arasındaki farkı özetlemek gerekirse; lümen ışık kaynağının ne kadar ışık verdiğini, lüks aydınlatılan yüzeyin ne kadar parlak olduğunu, kandela ise ışığın belirli bir yöndeki yoğunluğunu ifade eder.

Aydınlatma Portalı kurucusu Trabzon doğumlu Emre Yılmaz, Atılım Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği bölümünden 2013 yılında mezun olmuş, o tarihten bugüne aydınlatma sektöründe devlet destekli projelerin yönetimi ve ürün geliştirme faaliyetlerinin yürütülmesinde görev almaktadır. Gazi Üniversitesi Endüstriyel Tasarım Mühendisliği bölümünde yüksek lisans öğrenimini tamamlamıştır ve aynı bölümün doktora programında eğitimini sürdürmektedir.
Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.