En Tasarruflu Ampul Hangisidir?

Günümüzde LED’ler, en fazla enerji tasarrufu sağlayan aydınlatma teknolojisi olarak öne çıkmaktadır. LED’lerin ve LED lambaların lm/W oranı, yani watt başına yaydığı ışık miktarı, diğer teknolojilere göre oldukça yüksektir. LED lambalar sadece enerji tasarrufu değil, aynı zamanda uzun kullanım ömrü de sunmaktadır.

En Tasarruflu Ampul Hangisidir?
07.03.2018
14.714
A+
A-

Enkandesan lambalar, bildiğimiz telli lambalar, zamanla yerini kendinden daha verimli yani daha az elektrik enerjisi harcayarak daha fazla ışık yayan halojen enkandesan lambalara bıraktı. Bir süre sonra halojen enkandesan lambalar da yerini çok daha verimli ve uzun ömür sunan CFL‘lere (Kompakt floresan lambalar) bıraktı. CFL, halk arasında tasarruflu ampul olarak bilinen lamba türüdür.

Tam CFL‘ye alışırken, evlerimizde aydınlatmaları CFL lambalar ile dönüştürürken LED teknolojisiyle donatılmış, LED lambalar piyasaya sürüldü. LED lambalar başta yüksek fiyatlara satıldığından piyasada kendine yer edinmesi biraz zaman aldı. Ancak, geçen zaman ve beraberindeki teknolojik gelişmeler ışık gücünü artırırken fiyatları da hızla düşürdü. Böyle olunca LED lambalar hem evlerde hem de ticari alanlarda sıkça kullanılmaya başlandı.

Günümüzde LED’ler, en fazla enerji tasarrufu sağlayan aydınlatma teknolojisi olarak öne çıkmaktadır. LED’lerin ve LED lambaların lm/W oranı, yani watt başına yaydığı ışık miktarı, diğer teknolojilere göre oldukça yüksektir.

Şöyle bir örnek vermek gerekirse, evinizde belirli bir odayı aydınlatmak için 1600 lümen ışığa ihtiyacınız olduğunu varsayalım. Bu ışık miktarını elde etmek için, 100W enkandesan lambaya, 77W halojen enkandesan lambaya, 23W kompakt floresan lambaya veya 16W LED lambaya ihtiyacınız var. Bu noktada aynı miktarda ışığı üretmek için daha az enerjiye ihtiyaç duyan LED lambayı seçmek doğru bir tercih olacaktır.

LED lambalar sadece enerji tasarrufu değil, aynı zamanda uzun kullanım ömrü de sunmaktadır. Piyasada 20.000, 30.000 hatta 50.000 saat kullanım ömrü sunan LED lambalar bulunmaktadır. Enkandesan lambalar 1.000 saatte, kompakt floresan lambalar ise 10.000 saatte kullanım ömrünü tamamlamaktaydı.

Gelecek bizlere ne getirir, LED’lerden sonraki aydınlatma teknolojisi ne olur bilinmez. Ancak günümüzde aydınlatma amacıyla kullanılan, bilinen en verimli ışık kaynağı LED’lerdir. Evinizin her alanında aydınlatma için LED ampul kullanmanız doğru bir tercih olacaktır.

Aydınlatma Portalı kurucusu Trabzon doğumlu Emre Yılmaz, Atılım Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği bölümünden 2013 yılında mezun olmuş, o tarihten bugüne aydınlatma sektöründe devlet destekli projelerin yönetimi ve ürün geliştirme faaliyetlerinin yürütülmesinde görev almaktadır. Gazi Üniversitesi Endüstriyel Tasarım Mühendisliği bölümünde yüksek lisans öğrenimini tamamlamıştır ve aynı bölümün doktora programında eğitimini sürdürmektedir.
Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.