Ofislerde İnsan Odaklı Aydınlatma Nasıl Kullanılır?

Bir ofisi aydınlatmanın yolları, çalışanların verimliliği üzerinde doğrudan etkiye sahiptir. Renk ayarlanabilir LED armatürler, değişen renk sıcaklığı ve aydınlatma seviyesi sağlığımızı doğrudan etkiler. Bilimsel araştırmalar, insan odaklı aydınlatmanın verimliliği yaklaşık %20 artırabileceğini ve personel motivasyonunun önemli ölçüde gelişebileceğini ortaya koymuştur.

Ofislerde İnsan Odaklı Aydınlatma Nasıl Kullanılır?
02.06.2017
1.027
A+
A-

Bir ofisi aydınlatmanın yolları, çalışanların verimliliği üzerinde doğrudan etkiye sahiptir. Renk ayarlanabilir LED armatürler, değişen renk sıcaklığı ve aydınlatma seviyesi sağlığımızı doğrudan etkiler.

Bunların yanı sıra, insan odaklı aydınlatmayı oluşturmak için bir araya gelen başka faktörler de var.

İnsan odaklı aydınlatma, gün boyunca, mavi sabah gökyüzünden gün batımına kadar gün ışığını simüle eder. Bu, gün ilerledikçe spektral renk sıcaklığını kademeli olarak değiştirerek elde edilir. Bu sayede konsantrasyonu artırmaya ve verimliliği artırmaya yardımcı olur.

Bilimsel araştırmalar, insan odaklı aydınlatmanın verimliliği yaklaşık %20 artırabileceğini ve personel motivasyonunun önemli ölçüde gelişebileceğini ortaya koymuştur.

Bir ofisi insan odaklı açı ile aydınlatmanın çeşitli yolları vardır. İnsan odaklı aydınlatma, örneğin günışığının değerlendirilmesi gibi önlemlerin yardımıyla enerji tasarrufu da sağlar.

Kullanıcının ışıkları maksimum seviyede kontrol etmesini sağlayan LED ışıkları tercih edebilirsiniz. Bu ışıklar ofis tasarımındaki değişikliklere göre kolayca kontrol edilebilir. Bu ışıklar şaft üzerine monte edilmiş şalterlerle kontrol edilebilir. LED ışıkları 3000K’den 6000K’e kadar CCT’de değişebilir.

Yukarıya doğru ışık dağılımı daha fazlaysa, tavan çok iyi aydınlatılacaktır ve bu da alanın daha büyük görünmesine neden olacaktır.

Ofisinizde mikro-prizmatik optik kontrollü gömme 600 mm x 600 mm panelleri de tercih edebilirsiniz. Bu paneller DALI kontrollü sistemde bulunur ve Ra>90 ile 2500K’den 7000K’e kadar CCT değiştirebilir. Bu LED paneller çalışma alanını, duvarları ve tavanı düzgün bir şekilde aydınlatabilir.

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 1 Yorum
  1. Hakan BAYRAM dedi ki:

    Yapılan araştırmalar ile, hangi sıcaklık değerinin insan üzerinde ne etki verdiği artık net olarak ortaya çıkmıştır. bu metnin içeriği başlığına uygun olarak daha kapsamlı olabilir. Mesela ayarlanabilir Celvin derecesinden ve DALI kontrol sisteminden bahsedilirken “Şaft üzerindeki şalter” tabirinden çok;
    çalışanların 08:00 – 10:00 saatleri arasında ayılmasına ve kendini dinç hissetmesini sağlayacak Kelvin derecesi şudur, öğleden sonra akşam saatlerine kadar geçecek sürede gerekli celvin derecesi bu olmalıdır gibi örnekleme yaparak, Bu değişimleri DALI kontrol üzerinden yapılabilir olarak belirtilmesi… Kısacası başlığın kapsamına girilmesi gerekirdi diye düşünüyorum.