LED Ampul ve LED Filament Ampul Arasındaki Fark Nedir?

LED filament ampuller, standart LED ampullerden daha pahalıdır ve genellikle daha kısa kullanım ömrüne (yaklaşık 15.000 saat) sahiptir. Yine de klasik ve şık görünümleri sebebiyle avizeler için doğru tercih olduğu söylenebilir.

LED Ampul ve LED Filament Ampul Arasındaki Fark Nedir?
28.09.2020
5.439
A+
A-

LED ampuller, daha önceleri kullanılan halojen ve kompakt floresan lambalardan daha verimli ışık kaynakları olduğundan ev aydınlatmalarında sıkça kullanılmaktadır.

Son yıllarda görmeye aşina olduğumuz sıradan LED ampuller, diğer ampuller gibi camdan yapılmamıştır. Bu sebeple son derece dayanıklı bir yapıdadır.

LED ampullerin içerisinde çok sayıda LED bulunur. LED’ler ampul içerisindeki alüminyum devre kartı üzerine dizili haldedir. LED’lerden çıkan yönlü, parlak ve keskin ışık, difüzör adı verilen beyaz kapak ile kontrol altına alınmaktadır. Difüzör, ışığın daha homojen ve yumuşak dağılmasına yardımcı olur. Eğer difüzör olmasaydı ışık tek bir noktada yoğunlaşarak odaya yeterince dağılmaz ve parlak ışık gözünüzü rahatsız edebilirdi.

LED ampullerde difüzör kapağı ile duy arasındaki plastik gövdede LED’leri çalıştırmak için uygun gerilim ve akımı sağlayan LED sürücü bulunmaktadır. Gövdenin iç kısmı alüminyum ile kaplanmıştır bu sayede LED’ler üzerinde oluşan ısıyı dağıtma görevini de üstlenmektedir. LED ampul bir süre çalıştıktan sonra gövdeye dokunursanız bu kısmın ısındığını hissedebilirsiniz.

LED filament ampulde ise yüzeye monte LED dizisi kullanmak yerine mikroskopik yapıda LED’lerin birleştirilmesiyle oluşturulmuş filament telleri kullanılmaktadır. Her bir filament teli üzerinde onlarca LED çipi yer almaktadır. LED çipleri üzerinde sarı renkli fosfor kaplama bulunmaktadır. Ampul içerisindeki tellerin sarı renkte görünmesinin sebebi budur. Fosfor kaplama LED çipi tarafından üretilen ışığı, beyaz ya da sarı ışığa dönüştürmekle görevlidir.

LED filament ampuller ışığı 360 derece açıda yayabildiğinden difüzöre ihtiyaç duyulmaz. Filament tellerinin korunması için şeffaf cam kullanılmaktadır. Bu yüzden sıradan LED ampullere göre daha hassas yapıdadır.

LED filament ampullerde karmaşık bir sürücü devresi bulunmaz. Bunun yerine basit bir diyot ve kapasitör kullanılması yeterlidir. Çünkü filament teli üzerinde LED dizisinin gerilimi (DC), şebeke gerilimi (AC) ile aynı büyüklüktedir. LED filament ampuller basit yapısı sebebiyle kompakt bir görünüme sahiptir.

LED filament ampuller, standart LED ampullerden daha pahalıdır ve genellikle daha kısa kullanım ömrüne (yaklaşık 15.000 saat) sahiptir. Yine de klasik ve şık görünümleri sebebiyle avizeler için doğru tercih olduğu söylenebilir.

Aydınlatma Portalı kurucusu Trabzon doğumlu Emre Yılmaz, Atılım Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği bölümünden 2013 yılında mezun olmuş, o tarihten bugüne aydınlatma sektöründe devlet destekli projelerin yönetimi ve ürün geliştirme faaliyetlerinin yürütülmesinde görev almaktadır. Gazi Üniversitesi Endüstriyel Tasarım Mühendisliği bölümünde yüksek lisans öğrenimini tamamlamıştır ve aynı bölümün doktora programında eğitimini sürdürmektedir.
Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.