UL, cUL ve DLC Nedir?

Aydınlatma endüstisinde ürünün güvenilirliği, verimliliği ve kalitesi hakkında bilgi veren bazı işaretler bulunmaktadır. Aydınlatma cihazlarında; UL, cUL ve DLC sıkça karşılaşılan kısaltmalardır. Peki, tüm bu kısaltmalar ne anlama gelir?

UL, cUL ve DLC Nedir?
20.05.2023
1.426
A+
A-

Aydınlatma endüstisinde ürünün güvenilirliğiverimliliği ve kalitesi hakkında bilgi veren bazı işaretler bulunmaktadır. Aydınlatma cihazlarında; UL, cUL ve DLC sıkça karşılaşılan kısaltmalardır. Peki, tüm bu kısaltmalar ne anlama gelir?

Bir ürün üzerinde UL işareti varsa, o ürün ABD standartlarına uygun olarak üretilmiş ve ilgili testleri başarıyla geçmiştir. UL (Underwriters Laboratories), aydınlatma cihazları ve diğer elektrikli cihazların güvenilirliğini ölçen bir test laboratuvarıdır. UL, kamu güvenliğine adanmış kar amacı gütmeyen bir organizasyondur. UL, farklı ürün kategorileri için standartları belirler ve ürünlerin bu standartları karşılayıp karşılamadığını test eder. Tüm bu süreçte CE işaretine benzer bir süreç yürütülür. Amerika Birleşik Devletleri‘ne ürün satmak isteyen üreticilerin test sürecinden geçerek UL listesine girmesi gereklidir.

cUL işareti ise ürünün Kanada pazarı için uygun ve güvenilir olduğunu belirtir. Test, belgelendirme ve denetim organizasyonu ULC (Underwriters Laboratories of Canada) tarafından yürütülür. ULC, özel gereksinimlere uyum için çok çeşitli ürünleri, bileşenleri, malzemeleri ve sistemleri değerlendirmektedir. UL ve cUL işaretleri ve test süreçleri arasında birçok benzerlik olsa da, bu işaretleri birbirlerinin yerine kullanılamaz.

DLC (DesignLights Consortium)‘nin görevi ticari binalarda etkin aydınlatmanın faydaları hakkında farkındalık yaratmaktır. DLC, aydınlatma tasarımcılarının verimlilik ve konforu ön planda tutan ürünleri belirlemelerine yardımcı olan kaynaklar sağlar. Bir ürün DLC olarak listelenmişse, bu ürünün yüksek enerji verimliliği düzeyine sahip olduğu söylenebilir. DLC yalnızca ticari aydınlatma çözümlerine uygulanır, tüketici aydınlatma çözümleriyle ilgilenmez.

Aydınlatma Portalı kurucusu Trabzon doğumlu Emre Yılmaz, Atılım Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği bölümünden 2013 yılında mezun olmuş, o tarihten bugüne aydınlatma sektöründe devlet destekli projelerin yönetimi ve ürün geliştirme faaliyetlerinin yürütülmesinde görev almaktadır. Gazi Üniversitesi Endüstriyel Tasarım Mühendisliği bölümünde yüksek lisans öğrenimini tamamlamıştır ve aynı bölümün doktora programında eğitimini sürdürmektedir.
Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.