E27 ve E14 Duy Arasındaki Fark Nedir?

Evinizde kullandığınız enkandesan, halojen ya da kompakt floresan lambaları LED ampuller ile değiştirmek istediğinizde veya yeni bir ampul almak istediğinizde E27 ve E14 gibi kavramlarla karşılaşırsınız. E ile başlayan bu kod ampulün duy tipini belirtir. E27 ve E14 evlerde yaygın olarak kullanılan duy çeşitleridir. Peki hangisini tercih etmeniz gerekir?

E27 ve E14 Duy Arasındaki Fark Nedir?
12.08.2020
16.964
A+
A-

Evinizde kullandığınız enkandesan, halojen ya da kompakt floresan lambaları LED ampuller ile değiştirmek istediğinizde veya yeni bir ampul almak istediğinizde E27 ve E14 gibi kavramlarla karşılaşırsınız. E ile başlayan bu kod ampulün duy tipini belirtir. E27 ve E14 evlerde yaygın olarak kullanılan duy çeşitleridir. Peki hangisini tercih etmeniz gerekir?

LED ampuller, düşük güç tüketimi ile yüksek ışığı bir araya getiren enerji verimli aydınlatma aygıtlarıdır. LED ampuller, halojen ve akkor flamanlı ampullere göre 15-20 kat daha uzun ömre sahiptir. Ampul seçimi yaparken dikkat edilmesi gereken ilk şey duy tipidir. Duy tipini öğrenmek için avizeyi veya söktüğünüz eski ampulü kontrol edebilirsiniz.

E14, 14 mm genişlikte ince vidalı duy çeşididir. E27 ise 27 mm genişliğinde kalın vidalı duy çeşididir. Duy genişliğini ölçerek hangi tipte ampule ihtiyacınız olduğunu öğrenebilirsiniz.

Duyu ölçmek için daha pratik bir yol arıyorsanız parmaklarınızı kullanabilirsiniz. Yetişkin bir erkeğin işaret parmağı 15 mm genişliğindedir. İşaret parmağı ile orta parmak birleştirildiğinde ise yaklaşık 30 mm genişliğe ulaşılır. İşaret parmağınızı söktüğünüz ampulün duy kısmına yani vidalı yerine koyun eğer parmağınız duyu kapatıyorsa E14, iki parmak kapatmak için ancak yeterli oluyorsa E27 duya sahiptir.

Diğer bir ölçüm yöntemi de madeni paraları kullanmaktır. 1 lira tam olarak 26,15 mm çapa sahiptir. Bu ölçü E27 duy çeşidinin çapına oldukça yakındır. 5 kuruş ise 17,5 mm çaptadır. Bu da E14 duyun 14 mm genişliğine oldukça yakındır.

E10, E11, E12, E17, E26, E39 ve E40 gibi farklı ölçülerde duylar olsa da evlerde en sık kullanılan duy tipleri E27 ve E14‘tür. Duy çeşidini belirlemede kesin sonuç için duyu ölçmeniz gereklidir.

Eğer avizenizde E14 duy varsa E14 ampul almanız gerekir. Avizenizde E27 duy bulunuyorsa E27 ampul tercih etmelisiniz. E14’ten E27’ye veya E27’den E14’e dönüştürücüler olsa da kaba görünümleri sebebiyle tercih edilmemektedir.

Aydınlatma Portalı kurucusu Trabzon doğumlu Emre Yılmaz, Atılım Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği bölümünden 2013 yılında mezun olmuş, o tarihten bugüne aydınlatma sektöründe devlet destekli projelerin yönetimi ve ürün geliştirme faaliyetlerinin yürütülmesinde görev almaktadır. Gazi Üniversitesi Endüstriyel Tasarım Mühendisliği bölümünde yüksek lisans öğrenimini tamamlamıştır ve aynı bölümün doktora programında eğitimini sürdürmektedir.
Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 7 Yorum
 1. Ömer Taşcıoğlu dedi ki:

  Herkes E 14 ‘ü buji ampul diye tanımlıyor. Bu kadar izahat vermişsiniz. Teşekkürler. Ama bir de E14’ün karşısına (Buji) yazsaydınız daha kolay anlaşılırdı.

 2. Salim Sever dedi ki:

  Parmakla duy ölçüsü almayın.
  ÇARPILIRSIN !

  1. Emre Yılmaz dedi ki:

   Merhaba Salim Bey, ölçü almak için yukarıda da belirtildiği gibi parmaklarınızı duy soketine değil söktüğünüz eski ampulün üzerindeki vidalı duy kısmına koymanız gerekiyor. Bu şekilde bir çarpma riski söz konusu olmayacaktır.

 3. Selçuk Özdil dedi ki:

  Eşimin yurtdışından aldığı süs aydınlatmalarının E6 ampüllerini (buji olursa daha da iyi) Türkiye’de bulabilir miyim?
  Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.

  1. Emre Yılmaz dedi ki:

   Merhaba Selçuk Bey, E6 olarak bahsettiğiniz çok küçük bir duydur. Buzdolabı ve fırın aydınlatmalarında bile E14 duylu ampuller kullanılmaktadır. Bahsettiğiniz ampulleri Türkiye’de bulabileceğinizi düşünmüyorum.

 4. Serkan Koçak dedi ki:

  Merhaba Emre Bey,
  Salonda E-14 duy yapısında avizem var. Üzerindeki var olan ampul ışık şiddeti az geldiği için E-14 duya uygun led ampul aldım. Ampul sağlam olmasına rağmen çalışmadı.
  Yan yana koyduğumda tek fark şu an aldığım ampül uc kısmı çok az daha kısa gibi. Bu yüzden de duya değmiyor sanırım. Değmesi için ne yapabilirim ? Araya bir kablo vs olabilir mi?
  Yanıtlarsanız çok sevinirim, teşekkürler.
  Saygılarımla

  1. Emre Yılmaz dedi ki:

   Merhaba Serkan Bey, avizedeki duyun iç tabanında iletken bir yay var. Burada uzun süre bir ampul takılı kaldıysa o yay içeri katlanmış olabiliyor. Bir kontrol kalemi yardımıyla o yayı dışarı doğru hafifçe çekerek yukarı kaldırmanız yeterli olacaktır. Bu işlemi yaparken anahtarı ve sigortayı kapatmanız gerekir.