LED Lambalarda Isınma Problemi

Eğer evinizde LED lamba kullanıyorsanız, çalışan lambanın gövdesine dokunup sıcaklığına mutlaka bakmışsınızdır. Lambanın ısındığını görünce, “Bu ısınma bir sorun yaratır mı?” sorusu aklınıza geliyorsa cevabı yazımızda.

LED Lambalarda Isınma Problemi
08.05.2017
8.679
A+
A-

Eğer evinizde LED lamba kullanıyorsanız, çalışan lambanın gövdesine dokunup sıcaklığına mutlaka bakmışsınızdır. Lambanın ısındığını görünce, “Bu ısınma bir sorun yaratır mı?” sorusu aklınıza geliyorsa cevabı yazımızda.

LED lambalar dokunmak için sıcaktır ancak bir enkandesan, halojen veya CFL ampul kadar ısınmazlar. LED lambalar en son ve en verimli aydınlatma teknolojilerinden biridir. Yüksek güçlü aydınlatma LED’leri önceki nesil ampullerde kullanılan filamanlardan daha düşük sıcaklıklarda ışık üretmektedir.

Bir LED lambanın en sıcak dış yüzeyi, genellikle eşdeğer parlaklıktaki enkandesan veya halojen ampulün sıcaklığının yarısı kadardır ve CFL ampullerden yaklaşık %20 daha soğuktur.

Çalışır haldeki LED lambaya dokunmalı mıyım?

LED lambalar, ışığı yayabilmesi için bir difüzör ile kaplanmalıdır. Bu kısıma dokunulmasında bir sakınca yoktur ancak yanan bir lambanın ısı emici gövdesine dokunmaktan kaçınmalısınız.

LED lambalar üzerindeki soğutucular, ısınmak, LED üzerinde oluşan sıcaklığı hava yoluyla dışarıya atmak için tasarlanmıştır. Bu lambanın en sıcak kısmıdır ve amacı LED güç kaynağını ve elektronik kısmını mümkün olduğunda soğuk tutmaktır.

Tamam, sıcak ama ne kadar sıcak?

Yapılan testlerde; bir LED lambanın soğutucusunun LED lambanın markası ve modeline ve hava akışına bağlı olarak 60 °C-100 °C derece aralığında değiştiği görülmüştür.

Bazı iyi marka örneklerinin termal kamera görüntü analizi aşağıda gösterilmiştir. Daha açık sarı, daya yüksek sıcaklığı ifade etmektedir.

Lamba gövdesine dokunduğumda neden bu kadar sıcak hissettiriyor?

50°C’nin üzerindeki her hangi bir nesneye parmaklarınızla dokunduğunuzda sıcak hissettirir. Dokunduğunuz bölümde ısı emici bulunmaktadır ve bu kısmın her zaman sıcak olması gerektiğini unutmamalısınız.

Parmak uçlarınız ve ağrı sensörleri, kendilerini cildinizdeki proteinlerin pişeceği sıcaklıktan otomatik olarak korur. Bu pişme,’protein denatüre etme veya açma olarak da adlandırılır. Bu pişirme yaklaşık 57 °C üstü sıcaklıklarda başlar.

Parmaklarımı yakabilir miyim?

Evet, 55°C’den daha sıcak herhangi bir obje üzerinden parmaklarınızı birkaç saniye içerisinde çekmezseniz, yakabilirsiniz.

Herhangi bir ampulün sıcak parçalarına dokunmayın. Buna, verimli, daha düşük sıcaklıkta ısı emici olan yeni nesil LED ampuller de dahil olmak üzere neredeyse tüm aydınlatma teknolojileri dahildir.

LED lambanın elektronik kısmı için hangi sıcaklığa kadar sorun yaşanmaz?

Tüm LED lambalar için genelleme yapamayız ancak kaliteli tasarımlar 125 °C’ye kadar dayanıklı güç kaynağı ve sürücü bileşenleri kullanmaktadır.

Belirtmekte fayda var, bu iç elektroniğin sıcaklığıdır. Dış soğutucu gövde üzerindeki sıcaklıktan farklıdır. Tasarımı doğru yapıldığında elektronik sıcaklığı, ısı emici üzerindeki sıcaklıktan 10°C-30°C daha aşağıda tutulabilir.

Bu nedenle, soğutucu sıcaklığı bile 90 °C olan bir LED lamba, 60 °C-80 °C’lik bir elektronik sıcaklığa rahatça sahip olabilir.

Peki diğer ampuller ne kadar sıcaktır?

Diğer ampul türlerine dokunmayı düşünmeyin bile. Yapılan testte enkendesan ve halojen ampullerin 181 °C derece sıcaklığa ulaştığı, CFL ampul üzerinde cam bölümün ise 131 °C’ye ulaştığı görüldü.

Çoğu LED lambayı plastik difüzör üzerinden güvenli bir şekilde tutabilirsiniz ancak akkor veya halojen ampullerde bunu asla denememelisiniz.

Marc Alexander, LIFX Blog

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 2 Yorum
  1. kubi dedi ki:

    teşekkürler çok aydınlatıcı bir yazıydı.

  2. murat dedi ki:

    Cok guzel bir yazı tesekkürler.