BMW F30 LED Gündüz Farı (Angel Eye) Tamiri Nasıl Yapılır?

BMW 3 serisinin özellikle F30 kasa tipinde LED gündüz farlarında bir ya da birden fazla halkanın sönmesi sık karşılaşılan bir problemdir. Yetkili servisler tamirinin mümkün olmadığını ve farın değiştirilmesi gerektiğini söylese de bu doğru değildir. Far içerisindeki LED’leri ya da ilgili elektronikleri değiştirerek farı tamir etmek mümkündür.

BMW F30 LED Gündüz Farı (Angel Eye) Tamiri Nasıl Yapılır?
07.05.2022
5.912
A+
A-

BMW F30, 2012-2018 yılları arasında üretilen BMW 3 serisi sedan araçların kasa tipini tanımlamak için kullanılan isimdir. Bu araçlarda bir önceki nesilde kullanılan geleneksel far ve stop lambaları LED’ler ile revize edilmiştir.

BMW F30 araçların farlarında gündüz farı fonksiyonu için angel eye olarak bilinen halka şeklinde LED ışıklar kullanılmıştır. Gündüz farları, araba çalıştırıldığında anda tam parlaklıkta yanar. Farlar açıldığında da parlaklık bir miktar kısılarak yanmaya devam eder. LED gündüz farları, hem gece hem de gündüz sürüşlerinde araca modern bir görünüm kazandırır.

BMW 3 serisinin özellikle F30 kasa tipinde LED gündüz farlarında bir ya da birden fazla halkanın sönmesi sık karşılaşılan bir problemdir. Bu araçlarda LED arızasının en büyük nedeni far içerisinde oluşan nemli ortamdır. Far içinin çok nemli olması durumunda farın tabanında yer alan LED’ler ve sürücü devresi üzerinde oksitlenme oluşarak bunların arızalanmasına neden olur.

Yetkili servisler tamirinin mümkün olmadığını ve farın değiştirilmesi gerektiğini söylese de bu doğru değildir. Far içerisindeki LED’leri ya da ilgili elektronikleri değiştirerek farı tamir etmek mümkündür. LED değişimi uygun şekilde yapıldığında ilk günkü performansta ve uzun yıllar boyunca sorun yaşamadan kullanmak mümkündür. LED far tamirinin değişim maliyetinden çok daha düşük (yaklaşık onda biri) olduğunu da unutmamak gerekir.

LED gündüz farının tamiri için öncelikle farın araçtan sökülmesi gerekir. Farı sökmek için tampon kısmi olarak sökülmelidir. Far söküldükten sonra LED modüller ve sürücü kartı sökülür. DC güç kaynağı üzerinden akım sınırlaması yapılarak LED’lere 2 V, 3 V gibi küçük gerilimler uygulanır. Bu sayede arızalı LED’ler tespit edilir. Arızalı LED’ler sıcak hava yardımıyla sökülür. Lehim noktaları flux yardımıyla temizlenir ve ön lehimleme yapılır. Yeni LED’ler yine sıcak hava yardımıyla yerine takılır. LED modül ve sürücü modülü üzerindeki tüm bileşenler kontrol edilir. Arızalı bir elektronik bileşen varsa yenisiyle değiştirilir. Son olarak tüm devre kartları uygun kimyasallarla temizlenir. Onarım bu şekilde tamamlanmış olur.

BMW F30 araçların gündüz farlarında Almanya merkezli bir aydınlatma ekipmanları üreticisi olan OSRAM‘ın ince tasarımlar için geliştirdiği küçük boyutlu OSLON Black Flat Serisi LED’ler kullanılmıştır. Far içerisindeki halkaların aydınlatılması için 3 farklı modülde 4 adet beyaz LED bulunmaktadır. LED’in üretici kodu LUW HWQP’dir. Eğer bir LED değişimi yapılacaksa yalnızca bu LED kullanılmalıdır. Farklı bir LED kullanıldığında renk uyumsuzluğu, halkanın homojen aydınlatılmaması, aşırı ısınma, ışık kılavuzunun erimesi veya kısa sürede arızalanma gibi problemler oluşabilir.

LED’in boyutu çok küçük olduğundan montajı da çok hassas bir konudur. Montaj sırasında yapılacak bir hata LED far modüllerinin tamamen kullanılamaz hale gelmesine sebep olabilir. Bu nedenle tamir işleminin yalnızca bu konuda uzman kişiler tarafından yapılması gerekir.

BMW F30 ve diğer araçların LED gündüz farı tamiri için Ankara‘da hizmet veren LED Stop Tamir Merkezi ile 0507 910 91 16 numaralı telefondan ya da @ledstoptamiri isimli Instagram hesabı üzerinden iletişime geçebilirsiniz.

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.