Sarı ve Beyaz Sis Lambaları: Hangisi Daha İyi Görüş Sunar?

Sis aslında dünyanın yüzeyinde oluşan bir tür buluttur. Sıcaklık düştüğünde ortaya çıkan küçük su damlacıkları ve buz parçacıklarından oluşur. Sisli havada sürüş yaparken sis farlarının desteğine ihtiyaç duyarsınız. Peki sisli havada hangi renk sis lambası en iyisidir?

Sarı ve Beyaz Sis Lambaları: Hangisi Daha İyi Görüş Sunar?
19.11.2021
9.953
A+
A-

Sisli bir yolda araç sürmek tehlikelidir ve ölümcül kazalara sebep olabilir.

Sis aslında dünyanın yüzeyinde oluşan bir tür buluttur. Sıcaklık düştüğünde ortaya çıkan küçük su damlacıkları ve buz parçacıklarından oluşur. Sisli havada sürüş yaparken sis farlarının desteğine ihtiyaç duyarsınız. Peki sisli havada hangi renk sis lambası en iyisidir?

Eski araçların neredeyse tamamı halojen ampul içeren farlarla donatıldığından hem kısa/uzun hüzme farları hem de sis farları sarı renkteydi. Ancak günümüzde özellikle lüks segment araçlarda xenon veya LED lambalarla donatılmış beyaz renkli farlar kullanılmaktadır. Çoğu aracın kısa ve uzun hüzmeli farlarında beyaz renkli ışıklar kullanılsa da sis farları sarı renkte yanar. (Sis farlarında fabrikasyon beyaz LED ışıkları kullanılan araçlar da bulunmaktadır.) Sis farlarında sarı renk tercihinin sebebi ne olabilir?

Araç sürerken bazı renklerin gözlerinizi sakinleştirdiğini hissedebilirsiniz. Bazıları ise sizi sinirlendirebilir. Bunun sebebi insan gözünün farklı ışık renklerini farklı şekilde işlemesidir.

Beyaz ışık aslında içerisinde yüksek oranda mavi bulunan bir tür mavi ışıktır. Mavi ışığın dalga boyu çok kısadır ve insan gözüyle algılanması zordur. Mavi ışık gözlerimizin ön kısmına vururken sarı ışık retinada doğru noktaya odaklanır. Bu da işlenmesini kolay hale getirir. Sarı ışık gözler için daha az rahatsız edicidir bu sayede görme yeteneğini geliştirdiği söylenebilir. Bu nedenle, özellikle kötü hava koşullarında sarı renkli sis farları araç sürücüleri tarafından tercih edilir.

Sis farlarında sarı ışık kullanılmasının bir sebebi daha var. Sis sırasında su damlacıkları ayna gibi hareket eder ve otomobilin ürettiği ışığı sürücünün gözüne geri yansıtır. Bu yüzden sisli havada sürüş yapmak gerçek bir sürüş tehlikesi oluşturur. Araç sürücülerinin pek çoğu sarı ışığın sise daha iyi nüfus ettiğine inanıyor. Ancak bunun çok farklı bir açıklaması var. İnsan gözünün yapısından kaynaklı mavi ışıkta herhangi bir nesne gördüğümüzde çevresinde mavi tonda belli belirsiz parlama görünür. İşte buna kamaşma adı verilir. Yapılan çalışmalara göre mavi ışık, sürücülerin rahatsız edici kamaşmadan şikayet etmesine sebep olur. Kar veya sise karşı yakılan mavi veya beyaz ışık, gözler için kamaştırıcı olabilir ve kısa sürede sizi yorabilir. Kamaşma etkisinin azaltılması için de sarı renkli ışıklar kullanılmalıdır.

Özetle; sis farlarında sarı renkli ışık kullanmanın doğru bir tercih olacağını söyleyebiliriz.

Sis farlarını kullanmanın asıl amacı yol yüzeyini aydınlatmaktır. Bu sebeple ışık renginden başka diğer önemli husus da sis farlarının uygun yükseklikte olmasıdır. Sis yerden yaklaşık olarak 60 cm yükseklikte oluşur bu sebeple sis farları 30 ila 60 cm yükseklik arasında konumlandırılmalıdır.

Aydınlatma Portalı kurucusu Trabzon doğumlu Emre Yılmaz, Atılım Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği bölümünden 2013 yılında mezun olmuş, o tarihten bugüne aydınlatma sektöründe devlet destekli projelerin yönetimi ve ürün geliştirme faaliyetlerinin yürütülmesinde görev almaktadır. Gazi Üniversitesi Endüstriyel Tasarım Mühendisliği bölümünde yüksek lisans öğrenimini tamamlamıştır ve aynı bölümün doktora programında eğitimini sürdürmektedir.
Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.