BMW E46 LED Stop Tamiri Nasıl Yapılır?

BMW E46, 1997-2006 yılları arasında üretilen BMW 3 serisi araçlara verilen isimdir. Bu aynı zamanda LED stop lambalarının kullanıldığı ilk 3 serisidir. Her ne kadar yüksek kaliteli LED çipleri kullanılsa da bu araçlarda LED’lerin arızalanması bir kronik arıza olarak bilinmektedir.

BMW E46 LED Stop Tamiri Nasıl Yapılır?
01.03.2022
3.259
A+
A-

BMW E46, 1997-2006 yılları arasında üretilen BMW 3 serisi (316i, 318Ci, 320i, 320Ci ve 320d) araçlara verilen isimdir. Bu aynı zamanda LED stop lambalarının kullanıldığı ilk 3 serisidir.

BMW E46’nın park ve stop lambalarına kırmızı LED’ler, sinyal lambalarında sarı LED’ler kullanılmıştır. Geri vites lambası ve sis lambalarında ise halojen ampuller bulunmaktadır.

Her ne kadar yüksek kaliteli LED çipleri kullanılsa da bu araçlarda LED’lerin arızalanması bir kronik arıza olarak bilinmektedir. LED arızası, bir ya da birden fazla LED’in yanmaması şeklinde ortaya çıkar. LED’lerden bir tanesi arızalandığında açık devre oluşacağından aynı gruptaki en az 3 LED yanmayacaktır. Arızalı LED yenisiyle değiştirildiğinde diğer LED’ler de sorunsuz bir şekilde çalışacaktır.

BMW E46 LED’leri Neden Arızalanır?

BMW E46 modeli araçlarda LED arızasının birincil sebebi sıvı temasıdır. Far gövdesi içerisine su sızdığında alt kısımda toplanır ve buradaki LED’leri tahrip eder. Sıvı maruziyeti uzun sürdüğünde devre kartına da zarar verebilir. Devre kartının zarar görmesi onarımı zorlaştırabilir.

BMW E46 LED’leri Nasıl Değiştirilir?

Stop lambası içerisindeki LED’leri tamir etmek mümkün değildir. Bunun yerine arızalı LED’leri yenisiyle değiştirmek gerekir. Arızalı LED’leri belirlemek ve değiştirmek için LED kartını sökmek gerekir.

Stop lambası içerisindeki LED kartına ulaşmanın iki yolu vardır. Birincisi far camını sökmek, ikincisi ise far gövdesini içeriden kesmektir. Devre kartı çıkartıldıktan sonra her bir LED’e yaklaşık 2,2 V seviyesinde küçük bir gerilim uygulanarak LED’in yanıp yanmadığı kontrol edilir. Yanmayan LED’lere işaret koyulur. Bir sonraki aşamada bu LED’ler yenisiyle değiştirilecektir.

Eski LED’ler sıcak hava istasyonu ya da lehim tabancası yardımıyla sökülür. Devre kartı, flux adı verilen kimyasalla temizlenir ve yüzeylere lehim uygulaması yapılır. Yeni LED’ler, aynı sürecin tersten uygulamasıyla monte edilir.

Yeni LED’ler monte edildikten sonra far soketi üzerinden 12 V gerilim uygulanarak park, fren ve sinyal lambalarının yanıp yanmadığı kontrol edilir. Tüm LED’lerin sorunsuz bir şekilde yandığı görüldükten sonra devre kartı, reflektör ve stop camı sırasıyla yerine tutturulur. Cam kapak, uygun yapıştırıcıyla tutturulur ve sızdırmaz kimyasal uygulanarak güçlendirilir.

BMW E46’da Kullanılan LED’ler Nelerdir?

BMW E46’nın stop lambasında Osram’ın 4-PLCC paketi ortak anot yüzeye monte kırmızı LED’leri kullanılmıştır. Sinyal grubunda ise piranha LED olarak bilinen 4 pinli deliğe monte edilen amber renkli LED’ler kullanılmıştır. Stop lambası içerisinde 32 kırmızı, 20 sarı LED bulunmaktadır. Orijinal ya da eşdeğer LED’lerin üretici kodları aşağıdaki gibidir.

  • LS E67B-S2V1-1-1
  • CP42B-AKS-CM0Q0264

LED Stop Tamiri Nerede Yaptırılır?

LED stop lambasının tamiri için teknik uzmanlık gerekir. Hatalı bir müdahale devre kartının ve stop lambasının kullanılamaz hale gelmesine neden olabilir.

LED stop tamiri için Ankara merkezli hizmet veren tecrübeli elektronikçi Sefa Şahin’le 0538 855 81 06 numaralı telefondan ya da Instagram’da @ledstoptamiri hesabı üzerinden iletişime geçebilirsiniz. Kendisi yoğunluk durumuna göre şehir dışından da kargo yoluyla ürün kabul etmektedir.

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.