Adaptif Sürüş Farları ve LED Teknolojisi

LED’lerin sunduğu sayısız avantajlar sayesinde, far sistemlerinde kullanılması pek çok açıdan faydalı olmuştur. Böylece LED far tasarımı ile hem ışık şiddetini hem de ışın şeklini değiştirerek farklı yol koşullarına göre en iyi sürüş için gerekli aydınlatmayı sağlayabiliyor.

Adaptif Sürüş Farları ve LED Teknolojisi
21.11.2016
998
A+
A-

Otomobil aydınlatma teknolojileri arasında gittikçe daha fazla önem kazanmaya başlayan Adaptif Far Sistemleri (AFS) sayesinde gece sürüşleri hem sürücü hem de yolcular açısından daha güvenli ve daha konforlu hale getirildi. Fakat hâlihazırda Xenon (HID) lambalar ile gerçekleştirilen aydınlatma, geliştirilmiş LED teknolojisine sahip aydınlatma üniteleri ile daha etkin hale getirilebilir.

AFS teknolojisi şu anda pek çok otomobilde üst seviye donanım paketlerinde kullanıcılara, halojen yada HID teknolojisi ile sunulmakta ve mercekler vasıtası ile aydınlatmanın açısı değiştirilebilmektedir. Fakat gelişen LED teknolojisi sayesinde bu özelliklere ek olarak ışın şekli ve ışık yoğunluğu da kontrol edilebilir hale gelebilir.

Araştırmalara göre sürücülerin %80’i gece vakti araç kullanmanın tehlikeli olduğunu düşünüyor ve aynı zamanda ölümcül kaza oranlarına bakıldığında geceleyin meydana gelen kazalar gündüze göre 3 kat daha fazla oranda yaşanıyor. Bu durumun üstesinden gelebilmek için pek çok otomobil üreticisi AFS teknolojisine önem veriyor ve sistemi daha etkin hale getirebilmek için bir takım modifikasyonlar tasarlıyor. Mevcut teknoloji ile birlikte viraj dönerken viraj içini etkin bir şekilde aydınlatılması ile engellerin önceden fark edilebilmesini sağlayan teknoloji sayesinde gece sürüşleri daha güvenli hale geliyor. Hatta ileri-AFS olarak tanımladığı far sistemi ile Mercedes, bu donanıma sahip araçlarının farlarında, ışın şeklini değiştirerek farklı yol koşullarına göre en iyi sürüş için gerekli aydınlatmayı sağlayabiliyor. Size sadece gözünüzü dört açmak ve gördüğünüz engellerden kurtulmak kalıyor.

LED’lerin sunduğu sayısız avantajlar sayesinde, far sistemlerinde kullanılması pek çok açıdan faydalı olmuştur. Uzun ömürlü olması, suya, toza ve titreşime dayanıklı ve enerji tasarruflu olması LED’leri aydınlatma sistemleri tasarımında önemli kılmaktadır. Ayrıca hızlıca aktif olabilmeleri sayesinde fren lambalarında kullanımı da ayrıca fayda sağlamaktadır. Hızlıca aktif olabilmeleri ve parlaklığının ayarlanabilir olması AFS teknolojilerinde kullanılabilmesinin de önünü açmıştır. Bu özelliği sayesinde sürekli yanmak zorunda olan halojen ve HID lambaların önüne geçmektedir.

Mercekli far tasarımının yanı sıra LED Matrix tasarımı ile de akıllı far sistemleri uygulanmaktadır. Böylece araç dikiz aynasından yola doğru konumlandırılmış kamera sayesinde karşıdan gelen aracı aydınlatan kısımdaki LED’ler kapatılarak karşıdan gelen sürücülerin de rahatsız olmasının önüne geçiliyor, böylece gece sürüşlerinde topyekûn bir güvenlik artışı sağlanıyor.

BizLED

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 2 Yorum
  1. ALİ İRFAN NAZİK dedi ki:

    Arabamda halojen farlar bulunmaktadır.gece yolculukta yeterli olmuyor.Led ışıklı farlar yolu daha iyi aydınlatırmı.Ayrıca 2015 Astra arabama takılırmı.Trafik ve fenni muayenede sorun çıkarmı , birde fiatı ne kadardır. Ayrıca evin salonuna uygun ledli avizeler varmı , bilgi verirseniz sevinirim Saygılarımla

    1. Emre Yılmaz dedi ki:

      Merhaba, LED far ampulu ile yapılan dönüşüm daha iyi bir aydınlatma sağlamayacaktır. Halojen farları kullanmaya devam etmenizi öneririm. LED far ampullerinin kullanımı muayenede sorun çıkartmıyor.