Flux Nedir?

Flux, elektronik bileşenlerin devre kartına lehimlenmesi sırasında kullanılan kimyasal bir maddedir. Flux’ın temel amacı, metal yüzeylerdeki oksit ve yabancı maddeleri temizleyerek yüzeyi lehimlemeye hazırlamaktır. Flux, lehimleme işlemi öncesinde devre kartını temizlemek için kullanılır. Lehimleme esnasında ise lehimin daha iyi akmasına ve yapışmasına yardımcı olur.

Flux Nedir?
20.10.2022
7.062
A+
A-

Flux, elektronik bileşenlerin devre kartına lehimlenmesi sırasında kullanılan kimyasal bir maddedir. Flux’ın temel amacı, metal yüzeylerdeki oksit ve yabancı maddeleri temizleyerek yüzeyi lehimlemeye hazırlamaktır.

Elektronik bileşenleri devre kartına lehimlemeden önce metal yüzeyin temiz ve lehim için hazır olduğundan emin olunmalıdır. Yüzey temizliği yapılmadığında lehim bağlantıları ve elektrik iletimi zayıf olabilir.

Metal, havaya maruz kaldığında üzerinde oksitler oluşur. Oksit, lehim bağlantılarının oluşumunu engelleyebilir. Flux, yüzey üzerindeki oksitlenmiş metal tabakasını çıkartmaya yardımcı olur. Flux içerisinde lehimin daha iyi erimesini sağlayan kimyasal bir aktivatör bulunur. Bu sayede yüzeyler üzerinde toplanma olmadan düzgün bir şekilde akmasını sağlar.

Flux’ın temel olarak üç amacı vardır. Aktif olduğunda (lehimleme sıcaklığına yakın ısıtıldığında) yüzey üzerindeki oksiti temizler. Atmosferdeki oksijeni lehimlenebilir yüzeylerden uzak tutar. Isıyı iletir, böylece birleştirilecek metaller arasında bir ısı köprüsü sağlar.

Flux kullanmadan lehimleme yapılmaya çalışılırsa, lehim hiçbir şeye yapışmadan bir top şeklini alır ve yüzey üzerinde yuvarlanır. Bunun olmasını engelleyen, lehimin yüzeylere ve elektronik bileşenlere yapışmasını sağlayan şey flux’tır.

Flux’ı kullanmadan önce metal yüzeyler iyi bir solvent ile temizlenmelidir. Böylece yüzey üzerinde olabilecek toz, kir ve aşırı oksidasyon giderilir. Ardından yüzeylere eşit ölçüde bir kat flux uygulaması yapılır. Havyanın ucu sıcak ve hazır olduğunda flux kaplı metal yüzey üzerine yerleştirilir. Flux eridiğinde yüzey üzerindeki oksit tabakasını kaldırır. Sonrasında lehim teli eritilerek etkili bir lehimleme sağlanmış olur.

Flux, lehimleme işlemi öncesinde devre kartını temizlemek için kullanılır. Lehimleme esnasında ise lehimin daha iyi akmasına ve yapışmasına yardımcı olur.

Elektronik endüstrisinde genellikle reçine bazlı flux kullanılmaktadır. Reçine bazlı flux, kullanılan en eski flux türüdür. Reçine, rafine edilmiş ve saflaştırılmış çam öz suyuna dayanır. Mondern reçine flux, performansını optimize etmek için farklı flux’larla karıştırılmıştır.

Flux, nasıl ve nerede kullanılacağına bağlı olarak katı, macun veya sıvı formda olabilir. Sıvı haldeki flux, küçük bir sıkma şişesinde bulunur ve iğne ucu ile dağıtılabilir.

Flux buharını solumak tehlikelidir. Flux buharı, baş ağrısına, mide bulantısına ve baş dönmesine neden olabilir. Sürekli olarak solunması burun ve boğazı tahriş edebilir. Flux buharına maruz kalınmaması için havalandırma sistemi bulunmalıdır. Göz ile temasını engellemek için uygun kişisel koruyucu ekipmanlar kullanılmalıdır.

Aydınlatma Portalı kurucusu Trabzon doğumlu Emre Yılmaz, Atılım Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği bölümünden 2013 yılında mezun olmuş, o tarihten bugüne aydınlatma sektöründe devlet destekli projelerin yönetimi ve ürün geliştirme faaliyetlerinin yürütülmesinde görev almaktadır. Gazi Üniversitesi Endüstriyel Tasarım Mühendisliği bölümünde yüksek lisans öğrenimini tamamlamıştır ve aynı bölümün doktora programında eğitimini sürdürmektedir.
Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.