LED Far ve Stop Lambaları Neden Arızalanır?

Far ve stop lambalarında yaşanan LED arızalarının en yaygın sebepleri; kalitesiz LED’lerin kullanılması, LED’lerin uygun şekilde lehimlenmemesi, yüksek sıcaklığa maruz kalması, soğutucu tasarımının yeterli olmaması, güç besleme devresinde sabit akım sınırlaması olmaması ve akü ile ilgili sorunlardır.

LED Far ve Stop Lambaları Neden Arızalanır?
15.08.2022
3.203
A+
A-

LED’ler, elektrik enerjisini yüksek verimle ışığa dönüştüren minik cihazlardır. LED’ler araç aydınlatmalarında daha önceleri kullanılan halojen ışıklardan on kata kadar daha hızlı tepki verir. Sunduğu avantajlar sayesinde pek çok aracın far ve stop lambalarında LED’lerin kullanılması standart hale gelmiştir.

LED stop lambaları dış kapak, reflektör, fren lambası, sinyal lambası, geri vites lambası, soğutucu, kasa ve konnektör dahil 8 parçadan oluşur. LED farlar ise dış kapak, reflektör, gündüz farı, uzun/kısa far lambası, sinyal lambası, soğutucu, kontrol ünitesi, kasa ve konnektör dahil 9 parçadan oluşur.

LED’ler doğru tasarlandığında bir aracın kullanım ömrü boyunca sorunsuz bir şekilde çalışabilir. Bazı durumlarda araçların far ve stop lambaları içerisinde kullanılan LED’ler beklenenden daha kısa süre içerisinde arızalanabilir. Bu arıza LED’lerin tamamen sönmesi ya da parlaklığının önemli ölçüde azalması şeklinde ortaya çıkabilir. LED’lerin bozulması aracın garanti süreci içerisinde yaşanırsa far veya stop lambası garanti kapsamında yenisi ile ücretsiz olarak değiştirilir.

LED arızalarının en yaygın sebepleri kalitesiz LED’lerin kullanılması, LED’lerin uygun şekilde lehimlenmemesi, yüksek sıcaklığa maruz kalması, soğutucu tasarımının yeterli olmaması, güç besleme devresinde sabit akım sınırlaması olmaması ve akü ile ilgili sorunlardır.

Düşük kaliteli ve yeterince test edilmemiş LED’ler uzun süre çalıştığında yüksek miktarda ısı açığa çıkar. LED’ler üzerinde oluşan ısı uygun soğutucu tasarımıyla uzaklaştırılmazsa LED’lerin arızalanmasına sebep olabilir.

Diğer bir taraftan far ve stop lambaları yanarken marşa basıldığında LED’ler yüksek akıma maruz kalır. Bu da LED’lerin kısa süre içerisinde arızalanmasına sebep olur. Bazı araçlarda marş esnasında farlar otomatik olarak kapatılarak LED’ler korunmaktadır.

LED far ve stop lambaları içerdiği teknoloji nedeniyle araçların en pahalı donanımları arasındadır. Bu nedenle sadece birkaç LED için tüm farı değiştirmek uygun bir yaklaşım değildir. Buna karşın yetkili servisler LED değişimi yerine far donanımlarının tamamen değiştirilmesi yönünde çözüm sunmaktadır.

Far ve stop lambalarındaki LED’lerin değişimi için çözüm sunan bazı özel servisler bulunmaktadır. LED onarımında uygun parlaklık ve renkte LED kullanılması son derece önemlidir. Lamba gövdesinin sökülmesinde, devre kartının yerinden çıkartılmasında ve LED’lerin montajında son derece hassas olunmalıdır.

Aydınlatma Portalı kurucusu Trabzon doğumlu Emre Yılmaz, Atılım Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği bölümünden 2013 yılında mezun olmuş, o tarihten bugüne aydınlatma sektöründe devlet destekli projelerin yönetimi ve ürün geliştirme faaliyetlerinin yürütülmesinde görev almaktadır. Gazi Üniversitesi Endüstriyel Tasarım Mühendisliği bölümünde yüksek lisans öğrenimini tamamlamıştır ve aynı bölümün doktora programında eğitimini sürdürmektedir.
Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.