Aydınlatma Sektöründe 2018 Yılında Neler Oldu?

Aydınlatma sektörü bir önceki yılda olduğu gibi 2018 yılında da LED teknolojisi ve akıllı aydınlatma teknolojileriyle ivmelendi. Peki 2018 yılı aydınlatma firmaları açısından nasıl geçti? Yıl boyunca yayına aldığımız, öne çıkan kurumsal haberleri sizler için özetliyoruz.

Aydınlatma Sektöründe 2018 Yılında Neler Oldu?
04.01.2019
107
A+
A-

Aydınlatma sektörü bir önceki yılda olduğu gibi 2018 yılında da LED teknolojisi ve akıllı aydınlatma teknolojileriyle ivmelendi. Peki 2018 yılı aydınlatma firmaları açısından nasıl geçti? Yıl boyunca yayına aldığımız, öne çıkan kurumsal haberleri sizler için özetliyoruz.

TTAF Elektronik, aydınlatma armatürlerine yeni bir bakış açısı getiren plastik gövdeli sokak armatürü APUS‘u tanıttı. APUS, yollar, sokaklar ve yaya bölgeleri için renkli ve enerjik bir aydınlatma deneyimi sunuyor.

Entek LED, Aura serisi yüksek tavan armatürüyle, Ankara’da bulunan YOL-BAK Üretim Tesisleri’nin aydınlatmasını gerçekleştirdi. LED teknolojisiyle donatılmış bu ürün, endüstriyel tesis için gerekli aydınlatma koşullarını fazlasıyla sağlarken, enerji tasarrufunu da beraberinde sunuyor.

Akıllı şehir teknolojilerinde, firmaların rekabet gücünü artırmak, ürün ve servislerini çeşitlendirmek ve yeni iş ortaklıkları kurmak üzere gerçekleştirilen Smart City Meetup etkinliğine katılan tek aydınlatma firması Pelsan Aydınlatma oldu.

Çağdaş aydınlatma tekniğine uygun yaratıcı LED aydınlatma ürünleri üreten Vekta Aydınlatma, yeni park, bahçe ve sokak aydınlatma serisi ürünlerini tanıttı.

Türk aydınlatma sektörünün en büyük üreticilerinden biri olan Pelsan Aydınlatma, Almanya’nın Frankfurt şehrinde düzenlenen Light + Building Fuarı’na katıldı.

Kayseri’de Logiba – ASAS (Akıllı Şehir Aydınlatma Sistemi) tarafından kontrol edilen akıllı aydınlatma sistemi devreye alındı. Elde edilen verilere göre yüzde 32’ye yakın enerji tasarrufu sağlandı.

Aydınlatma sektöründe tecrübeli isimler tarafından kurulan Argesys Elektronik, kısa süre içerisinde dikkatleri üzerine çekmeyi başardı. IstanbulLight fuarına katıldı, mimari LED aydınlatma ürünü ALXSYSKEA‘yı ve yerli üretim LED sürücüleri ALXPOWERSYS serisini tanıttı.

İstanbul Şehir Üniversitesi, enerji verimliliği ile ilgili beklentilerini en iyi şekilde karşılayan LED çözümleri için Litpa Aydınlatma ile işbirliğinde bulundu. Kampüsteki iç mekanlar Litpa Aydınlatma ürünleri ile aydınlatıldı.

Luxtra LED Aydınlatma markasıyla aydınlatma sektörüne de üretim yapan, sinyalizasyon sistemlerinde lider üretici Asya Trafik A.Ş., “Aydınlatma Uygulamaları” kitabına sponsor oldu. Bu sponsorluk kapsamında 1000 kitap bastırılarak, IstanbulLight fuarında ücretsiz olarak dağıtıldı.

Aydınlatma tasarımı ve simülasyon programı DIALux’un beklenen mobil uygulaması çıktı. İç mekan aydınlatma simülasyonları bilgisayara ihtiyaç duymadan yapılabilir hale geldi.

Yüksek oranda ihracat hedefleyen Libus, kendi geliştirdiği patenti SBL sistemi ile, yaygın olarak kullanılan difüzörlü (edge-lit/back-lit) genel iç aydınlatma sistemlerine alternatif geliştirdi.

Aydınlatma sektörünün merakla beklediği, Türkiye’nin tek aydınlatma fuarı; IstanbulLight 2018 yoğun ilgiyle gerçekleşti. IstanbulLight, Türkiye aydınlatma sektöründeki tüm markaları, aydınlatma ve elektrik malzemeleri satın almacılarıyla bir araya getirdi.

Türkiye’nin köklü aydınlatma üreticilerinden olan Pedaş LED Aydınlatma, IstabulLight fuarına katıldı. Burada ürün ve hizmetlerini yurt içinden ve yurt dışından müştelerilerine tanıttı.

DMY Grup şirketlerinden Assan Elektronik A.Ş. ve Na-De Elektronik A.Ş. bünyelerinde birbirinden bağımsız olarak yürütülen LED aydınlatma üretim, arge ve satış faaliyetlerini bundan sonra Na-De bünyesinde birleştirerek yürütme kararı aldı.

TTAF Elektronik firmasını tasarladığı ve ürettiği, uzun menzilli alan arama aydınlatması olan ANUNNAKİ isimli ürününe ait geliştirme faaliyetleri tamamlandı. ANUNNAKİ, sınır gözetleme, sahil güvenlik, arama kurtarma, hapishaneler, havalimanları ve diğer uzun mesafeli alanları aydınlatmak için geliştirildi.

Avrupa’nın önde gelen aydınlatma şirketlerinden Fagerhult, İtalya merkezli aydınlatma firması iGuzzini’yi satın aldığını açıkladı.

Türk aydınlatma sektörünün en büyük üreticilerinden biri olan Pelsan Aydınlatma, Ankara Congresium’da düzenlenen A-Tech Fuarı’na katıldı.

Antalya Büyükşehir Belediyesi, pilot bölge olarak belirlediği parklarda akıllı aydınlatma sistemlerini devreye aldı. Logiba Aydınlatma’nın akıllı aydınlatma sistemini kullanan parklarda parlaklık seviyeleri gün ışığına göre otomatik olarak ayarlanarak enerji tasarrufu sağlanıyor.

Turkcell ve Signify akıllı aydınlatma için bir araya geldi. Türkiye’nin akıllı şehircilik altyapısını geliştiren Turkcell ve aydınlatmada dünya lideri Signify; Signify’ın bağlantılı aydınlatma sistemi, Turkcell’in akıllı şehirler altyapı teknolojisiyle birleştirecek yeni bir protokole imza attı.

Ankara merkezli aydınlatma üretisicisi Emge LED Aydınlatma, Arya ismini verdiği 3 yıl garantili, yerli üretim lineer LED aydınlatma serisini tanıttı.

CGS Test Merkezi, aydınlatma armatürlerinin CE belgelendirmesi, EN 60598 kapsamında testleri, IP testleri ve LVD testleri için Aydınlatma Portalı üyelerine özel indirimli hizmet verdi.

Alist Limited, IP68/IP69K koruma sınıfına sahip, JEL dolgulu bağlantı ekipmanlarıyla dikkatleri çekmeyi başardı. Yıl boyunca aydınlatma firmalarına bağlantı ekipmanları konusunda çözümler üretti.

Eğer siz de firma haberleriniz, her ay 45.000’den fazla kişinin ziyaret ettiği, Türkiye’nin en büyük, Avrupa’nın üçüncü büyük sektörel portalı; Aydınlatma Portalı‘nda yayınlansın istiyorsanız, iletişim formu aracılığıyla bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.