IstanbulLight 2018 Değerlendirmesi

19-22 Eylül 2018 tarihleri arasında Türkiye’de aydınlatma sektörünün buluşma noktası IstanbulLight fuarı gerçekleşti. Aydınlatma Portalı kurumsal üyeleri Argesys Elektronik, Grup İmaj Aydınlatma, Konica Minolta, Pedaş LED Aydınlatma ve Pelsan Aydınlatma da fuarın katılımcıları arasında yer alıyordu.

IstanbulLight 2018 Değerlendirmesi
30.09.2018
690
A+
A-

19-22 Eylül 2018 tarihleri arasında Türkiye’de aydınlatma sektörünün buluşma noktası IstanbulLight fuarı gerçekleşti. Aydınlatma Portalı kurumsal üyeleri Argesys Elektronik, Grup İmaj Aydınlatma, Konica Minolta, Pedaş LED Aydınlatma ve Pelsan Aydınlatma da fuarın katılımcıları arasında yer alıyordu.

Biz de Aydınlatma Portalı olarak fuarın medya çözüm ortağı ve katılımcısıydık. IstanbulLight fuarı hakkında her şey yazımızda.

Geçtiğimiz yıl sektördeki aydınlatma fuarları, IstanbulLight çatısı altında birleşmiş, aydınlatma sektörüne özel yılda bir kez tek bir organizasyon yapılması kararlaştırılmıştı. Katılımcıları ve ziyaretçileri yıl içerisinde farklı organizasyona bölmek doğru değildi. Bu sebeple kararın son derece doğru olduğunu düşünüyorum.

IstanbulLight 2017 fuarı katılımcı ve ziyaretçiler açısından bazı memnuniyetsizliklere yol açmıştı. IstanbulLight 2018 için ise organizasyon ekibi yenilendi ve çalışmalar çok önceden başladı. Organizasyonun başında UBM Turkey marka direktörü Mehmet Dükkancı bulunuyor. Fuar öncesinde birçok kez görüştük ve fikir alışverişinde bulunduk.

Gelelim IstanbulLight 2018 değerlendirmesine. Geçtiğimiz yıl fuar 3 salonda düzenlenmişti. Bu yıl 2 salonda düzenlendi. Salonlar doluydu ve etkinlik anlamında geçen seneye göre iyileştirmeler yapılmıştı.

Fuar; Aydınlatma Forumu, Aydınlatma Tasarımı Zirvesi ve Ticaret Sahnesi gibi etkinliklerle desteklendi. Yurtiçinden ve yurtdışından tanınmış isimler konuşmacı olarak davet edildi. Böyle olunca, ziyaretçilerin fuara olan ilgisi de bir hayli arttı.

Aydınlatma Portalı olarak firmalar ile yakın ilişkiler içinde olduğumuzdan, kendilerinin de görüşlerini alma fırsatımız oldu. Fuarda katılımcı olarak yer alan bir firmamızın yöneticisi “Yıllardır Türkiye’de aydınlatma fuarlarına katılıyorum, ilk kez bu kadar güzel ziyaretçi aldık.” dedi. Gerçekten kendisiyle görüşmek için bile müsait zaman zor bulduk. Özellikle yurtdışından nitelikli ziyaretçiler vardı.

Fuarda katılımcı olarak yer almayan ancak fuarı ve standımızı ziyaret eden üyelerimiz, ziyaretçi potansiyelini gördüklerini, gelecek yıl fuara katılabileceklerini belirtti. Bu yüzden önümüzdeki yıl fuarda yüksek katılım bekliyoruz.

Fuar boyunca organizasyon tarafından sosyal medya aracılığıyla yapılan fotoğraf ve video paylaşımları harikaydı. Fuar süresince, firma yöneticileri ve ziyaretçiler ile görüntülü röportajlar yapılarak internette yayınlandı. Fuar stantları fotoğraflandı ve sosyal medya aracılığıyla yayınlandı. Dijital tarafta güzel bir iş çıkarıldığını söyleyebilirim.

Gelelim etkinlik konusuna. Aydınlatma Forumu ve Aydınlatma Tasarımı Zirvesi geniş salonlarda, çok sayıda dinleyici eşliğinde düzenlendi. Ticaret Sahnesi için gereken özenin gösterildiğini düşünmüyorum.

Aydınlatma Forumu ve Aydınlatma Tasarımı Zirvesi, 10. salonda düzenlenirken, Ticaret Sahnesi 9. salonda yer aldı. Aynı saatlere koyulan etkinlikler yüzünden ziyaretçiler ikiye bölündü.

Aydınlatma Forumu ve Aydınlatma Tasarımı Zirvesi için birden fazla kamera ile video kaydı ve fotoğraf çekimleri yapıldı ancak Ticaret Sahnesi’nde herhangi bir çekim yapılmadı. Biz Aydınlatma Portalı olarak video kayıt donanımlarına sahip olduğumuzdan ve bizimle beraber çalışan bir fotoğrafçımız olduğundan herhangi bir sorun yaşamadık ancak diğer konuşmacılar için aynı şeyi söylemek mümkün değil.

Ticaret Sahnesi’nde Aydınlatma Portalı ve Aydınlatma Üniversitesi’nin iki sunumu yer aldı. Her iki sunumda da 60 kişilik salon doldurulmuştu. Etkinliğe katılamayanlar için sunumumu Youtube üzerinden yayınladım. İzlenme sayısı 3 gün gibi kısa sürede 1000’i geçti, onlarca beğeni aldı. Gösterdiğiniz ilgiye çok teşekkür ederim.

Aydınlatma Portalı olarak bu sene 12 m2’lik bir stantta ziyaretçilerimizi ağırladık. İlgi o kadar büyüktü ki, stand bize yetmedi. Standımız biraz küçük, ziyaretçilerimiz oldukça fazlaydı. Yoğunluk dolayısıyla yeterince ilgilenemediğim misafirlerim olduysa özür dilerim. Önümüzdeki yıl daha büyük bir stand, toplantılar için daha çok masa ve sandalyeye ihtiyacımız olduğunu biliyorum. Sizlerle daha iyi ilgilenebilmek için elimizden geleni yapacağız.

Aydınlatma Portalı kurucusu Trabzon doğumlu Emre Yılmaz, Atılım Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği bölümünden 2013 yılında mezun olmuş, o tarihten bugüne aydınlatma sektöründe devlet destekli projelerin yönetimi ve ürün geliştirme faaliyetlerinin yürütülmesinde görev almaktadır. Gazi Üniversitesi Endüstriyel Tasarım Mühendisliği bölümünde yüksek lisans öğrenimini tamamlamıştır ve aynı bölümün doktora programında eğitimini sürdürmektedir.
Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.