Selux, Böcek Dostu Özel Sokak Lambası Geliştirdi

Alman aydınlatma devi Selux, böceklerin yaşam alanlarını korumaya yardımcı olmak için yeni bir sokak lambası geliştirdi. Böcek dostu özel aydınlatma tasarımı, yol aydınlatmalarından kaynaklanan ışık emisyonlarının yalnızca yollara ve kaldırımlara ulaşmasını sağlıyor. Bunu yaparken yol güvenliği için aydınlatma standartlarına da uyum sağlamaya devam ediyor.

Selux, Böcek Dostu Özel Sokak Lambası Geliştirdi
26.05.2022
2.009
A+
A-

Alman hükümeti, biyoçeşitliliğin korunması için çevre dostu aydınlatma projesi başlattı. Hayvanlar ve bitkilerin zararlı ışık emisyonlarından korunması amacıyla 1 Mart 2022 tarihinde Alman Federal Koruma Yasası’nda yeni bir düzenleme yürürlüğe girdi. Alman aydınlatma devi Selux, böceklerin yaşam alanlarını korumaya yardımcı olmak için yeni bir sokak lambası geliştirdi.

Sokak aydınlatmaları, yaşam kalitesine katkıda bulunur, güvenlik hissini artırır ve kentsel ortamları daha çekici hale getirir. Sokak lambalarının amacı yolları aydınlatmak olsa da aynı zamanda gökyüzüne de bir miktar ışık saçar. Kontrolsüz bir şekilde yayılan ışık, uçan böcekleri bir elektrik süpürgesi gibi kendine çeker. Kuşların dikkatleri göç yollarından uzaklaştırılır ve yarasaların yaşam alanları ciddi şekilde daraltılır.

Selux, Leibniz Tatlı Su Ekolojisi ve İçsu Balıkçılığı Enstitüsü ve Berlin Teknik Üniversitesi Aydınlatma Teknolojisi Departmanı ile işbirliği içerisinde ışığın böceklerin uçuş yollarına yansımasını en aza indiren yeni bir yol aydınlatma tasarımı geliştirdi. Böcek dostu özel aydınlatma tasarımı, yol aydınlatmalarından kaynaklanan ışık emisyonlarının yalnızca yollara ve kaldırımlara ulaşmasını sağlıyor. Bunu yaparken yol güvenliği için aydınlatma standartlarına da uyum sağlamaya devam ediyor.

Karanlık gökyüzü teknolojileri, uzun yıllardır Selux’un odak noktasındaydı. Bu doğrultuda Selux, gece hayvanlarının ihtiyaçlarını dikkate alan bir sokak lambası geliştirmek için harekete geçti. Projede keskin bir ışık sınırlaması arzu edildi. Özel olarak tasarlanan optik ve ışık gölgeleme sistemi, ışığın doğrudan aşağı yönlendiriyor. Yol yüzeyinde net bir ışık çizgisi oluşturuyor. Bu sayede ışığın böcekler tarafından daha az görünmesi sağlanırken, aydınlatma direğine çarpan ve yansıyan ışık da önleniyor.

Brandenburg eyâletinin batısında olan Havelland‘da bir alana 24 armatürden oluşan bir test düzeneği kuruldu. Bilim adamları, yeni sokak lambalarının böcek davranışlarına etkisini inceliyor. Bu değerlendirme olumlu olursa uygulamanın ülke genelinde yaygınlaştırılması planlanıyor.

Kaynak: Selux Develops Special Insect-Friendly Street Light

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.