İstanbul Şehir Üniversitesi Dragos Kampüsü’nü Litpa Aydınlattı

​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​Dragos Kampüsü köklü geçmişi ile 1986 yılından bu yana eğitim ve düşünce hayatına katkı sağlayan Bilim ve Sanat Vakfı’nın kurduğu İstanbul Şehir Üniversitesi tesisidir. Şehir Üniversitesi, enerji verimliliği ile ilgili beklentilerini en iyi şekilde karşılayan LED çözümleri için Litpa Aydınlatma ile işbirliğinde bulundu.

İstanbul Şehir Üniversitesi Dragos Kampüsü’nü Litpa Aydınlattı
13.07.2018
663
A+
A-

Şehir Üniversitesi enerji verimliliği ile ilgili beklentilerini en iyi şekilde karşılayan LED çözümleri için Litpa Aydınlatma ile işbirliğinde bulundu.

​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​Dragos Kampüsü köklü geçmişi ile 1986 yılından bu yana eğitim ve düşünce hayatına katkı sağlayan Bilim ve Sanat Vakfı’nın kurduğu İstanbul Şehir Üniversitesi tesisidir. İstanbul’un merkezinde yer alan kampüsleri, konukevleri, yemekhane ve cafeleri, spor salonları ve kütüphaneleri ile Şehir Üniversitesi, öğrencilerine çok kültürlü ve hareketli bir kampüs yaşamı sunuyor.

Üniversiteler öğrenme yerleri olarak toplumda benzersiz rol oynarlar ve öğrenciler/çalışanlar herhangi bir üniversitenin en büyük değeridir. Enerji tasarruflu LED aydınlatma çözümleri ile öğrenim ve çalışma ortamı geliştirilebilir ve böylece öğrencilerin ve çalışanların kampüste kendilerini iyi hissetmeleri sağlanabilir.

Aydınlatmanın öğrenme sürecinde önemli bir rol oynamasından dolayı, günümüzde insan odaklı aydınlatma giderek önem kazanmaktadır. Üniversitelerde öğrencilerin hafızalarının ve konsantrasyon kapasitelerinin arttırılması, derslere katılımın artması ve öğrenmenin iyileştirilmesi insan odaklı aydınlatmanın öğrenciler için oluşturduğu avantajlar olarak sayılabilir. Görme keskinliğinin iyileştirilmesi, işle ilgili stres seviyesinin azaltılması ve motivasyonun artması gibi avantajlar ise insan odaklı aydınlatmanın çalışanlar için oluşturduğu avantajlardır.

Öğrenci merkezinde gözün görme yeteneği ve görsel konfordan taviz vermeden gerekli minimum düzeyde aydınlık şiddetinin sağlanması ön koşulu ile dekoratif lineer direk-endirekt Litpa aydınlatma armatürlerinde armatürün yukarı bakan kısmında 3000K, alt tarafa bakan kısmında 4000K renk sıcaklığı kullanılmıştır.

Vurgu aydınlatmasının gerekli olduğu üniversitenin sergi alanında kullanılan Litpa RLK armatürleri ray üzerine monte edilerek kolaylıkla hareket ettirilebilen ve her yöne dönebilen dizaynı ile sergilenen eserlerin ön plana çıkarılması sağlanmıştır.

Yemekhanede kullanılan Litpa FNSS-Y model dairesel şekilli şık bir görünüme sahip olan sıvaüstü armatürler LED ışık kaynağı ile yüksek verimli bir şekilde çalışmaktadır.

Üniversitenin 7 binasında yüksek geçirgenlikli opal difüzörü sayesinde ışığı ortama soft bir şekilde iletebilen ve yüksek ışık verimliliğine sahip Litpa SSL aydınlatma armatürlerinde binaların mimarisini tamamlamak için en güncel teknoloji kullanılmaktadır.

Öğrenci merkezinde ayrıca modern tasarıma sahip Litpa SLO dekoratif sarkıt armatürleri ile iç mekana eşsiz bir ruh hali kazandırılmış oldu.

Amfilerde çeşitli genişlik ve uzunluklarda alüminyum profil olarak üretilebilen Litpa DFR lineer armatürleri belli açılarda kullanılarak kamaşmanın önlenmesi ve mekanda hem estetik hem de konfor açısından öğrenme için rahatlatıcı bir atmosfer sağlanmıştır.

Isı merkezinde ve teknik hacimlerde yüksek koruma sınıfına sahip ışığın istenmeyen yönde kaçışlarını önlemek amacıyla gri renkte imal edilen Litpa ELP etanj armatürleri mekanda genişlik hissi uyandırmak için duvara monte edilmiştir.

Çevresel sürdürülebilirlik ilkelerini benimseyen Litpa Aydınlatma sunduğu LED çözümleri ile karbondioksit emisyonlarını en aza indirmenin yanı sıra önemli miktarda enerji tasarrufu sağlamıştır. İstanbul Şehir Üniversitesi sunulan düşük maliyetli LED teknolojisi ve ürettiği çeşitli renk sıcaklıklarında ışık ile birlikte gelişmiş görsel koşullarla kendilerini güvende hissederken, öğrencileri ve çalışanları sonuçtan oldukça menmnun kalmıştır.

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.