Akıllı Lamba Protokolleri ve Özellikleri

LED teknolojisi, akıllı aydınlatma çözümleriyle birleşince akıllı lambalar ev kullanıcıları için alışveriş listesinin üst sıralarında yer almaya başladı. Bu eğlenceli lambaları seçerken kullanım amacına göre bir değerlendirme yapmak gerekiyor. ZigBee, Wi-Fi ve Bluetooth seçenekleri içerisinden hangi lambayı tercih etmemiz gerekiyor?

Akıllı Lamba Protokolleri ve Özellikleri
02.12.2016
573
A+
A-

LED teknolojisi akıllı aydınlatma çözümleriyle birleşince, akıllı lambalar ev kullanıcıları için alışveriş listesinin üst sıralarında yer almaya başladı. Bu eğlenceli lambaları seçerken kullanım amacına göre bir değerlendirme yapmak gerekiyor.

Akıllı lamba pazarına üç kontrol teknolojisi öncülük ediyor.

ZigBee

Bu popüler akıllı ev ağı protokolünü kullanan lambalar, evin Wi-Fi ağıyla iletişim kurmak için bir köprü gerektiriyor. Philips, Hue serisi lambalarında ZigBee protokolünü kullanıyor.

Wi-Fi

Bu protokolü kullanan lambalar doğrudan Wi-Fi yönlendiricinizle, hiçbir hub veya köprüye ihtiyaç duymadan, irtibat kurabiliyor. Ek bir donanım gerektirmemesi, ilk kez akıllı aydınlatmayla tanışacak kullanıcılar için Wi-Fi özellikli lambaların sıkça tercih edilmesine sebep oluyor. Bu kategori de ise LIFX ve Xiaomi’nin ürünleri dikkat çekiyor. Xiaomi’nin E27 duylu akıllı LED lambasını incelediğimiz bir yazımız da vardı.

Bluetooth

Bu lambalar ise, ev ağınızı atlayarak doğrudan akıllı telefonunuz veya tabletinizle eşleşir. Bu nedenle, Bluetooth özellikli lambanızı evinizin dışından kontrol edemezsiniz. GE ve diğer üreticilerin büyük çoğunluğu bu teknolojide lambalar üretiyor.

Bu teknolojilerin her birinin artıları ve eksileri var. Bu sebeple, belirli bir lamba üzerinde yoğunlaşmadan önce hangi teknolojinin sizin için uygun olduğunu belirlemelisiniz.

Lambalarınızı, daha geniş akıllı ev sistemlerine bağlamak istiyorsanız, Bluetooth lambaları eleyebilirsiniz. Telefonunuzla birden fazla Bluetooth lambayı kontrol edebilirsiniz ancak bu lambaları evinizdeki bir sensöre veya diğer sistemlere bağlayamazsınız.

Bir lambayı telefonunuzla eşleştirme fikrinden hoşlanmıyor musunuz? Wi-Fi ve ZigBee ürünler sizin için daha iyi bir tercih olacaktır.

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.