Vitoone LED Lamba İncelemesi

Vitoone LED Globus Premium Series GEN 2 isimli LED lamba incelemesi için hazırız. İsmi çok havalı 8W’lık bu LED lamba, adının hakkını verebilecek mi?

Vitoone LED Lamba İncelemesi
02.01.2017
1.008
A+
A-

Vitoone LED Globus Premium Series GEN 2 isimli LED lamba incelemesi için hazırız. İsmi çok havalı 8W’lık bu LED lamba, adının hakkını verebilecek mi?

Trabzonspor ne zaman bunun gibi havalı uzun bir isime sahip tanınmamış, yabancı bir oyuncu transfer etse, taraftarlar olarak büyük beklenti içine girer aynı oranda büyük hayal kırıklıkları yaşardık. Bu LED lamba da bize aynı hayal kırıklığını yaşatacak diye korkmuyor değilim.

Hangi kısmı Türkiye’de tasarlandı tam olarak bilmesem de kutu üzerinde “Designed in Turkey” yazıyor. Bu konuda bir açıklama bulabilirsem size aktarırım. Lambayı Carrefoursa’dan 9,90 TL’ye aldığımızı da belirtmekte fayda var.

Kutunun üzerinde belirtilen değerleri incelemekle başlayalım. Vitoone LED lamba 8W güçte, 704 lümen ışık akısına sahip görünüyor. Etkinlik faktörü 88 lm/W, renksel geriverim indeksi CRI 80 olarak belirtiliyor. Lamba 2700K renk sıcaklığında gösteriliyor ve ölçüleri 108×60 mm olarak belirtiliyor. Çalışma ömrü 35.000 saat, aç kapa ömrü ise 30.000 kez olarak kutunun arka yüzünde gösteriliyor.

Güç ölçümlerine başlamak üzere lambayı duya taktığımda biraz zorlandım. Sonradan fark ettim ki, lambanın duy kısmı (turuncu kısım) çok basık. Dolayısıyla lambayı duya iyice sıkmak gerekiyor. 219,4V şebeke geriliminde lambamız 8,4W güç çekiyor. Güç faktörü PF 0,63 olarak ölçüldü.

vitoone-8w-led-ampul-incelemesi

vitoone-8w-led-ampul-incelemesi-2

vitoone-8w-led-ampul-incelemesi-3

vitoone-8w-led-ampul-incelemesi-4

vitoone-8w-led-ampul-incelemesi-5

vitoone-8w-led-ampul-incelemesi-6

vitoone-8w-led-ampul-incelemesi-7

vitoone-8w-led-ampul-incelemesi-8

vitoone-8w-led-ampul-incelemesi-9

Işık ölçümlerinde ise renk sıcaklığı 3049K olarak ölçüldü. Kutu üzerinde 2700K olarak gösteriliyordu, bu kabul edilebilir bir fark değil. Herkesin renk ölçümü yapacak cihazı da yok, kutu üzerindeki bilgilere güvenemeyeceksek neye güveneceğiz? Renksel geri verim indeksi CRI 83 olarak ölçüldü. 75 cm uzaklıkta 284 lüks aydınlatma seviyesi görüldü. Bu da 160 cd değerine eşit demek oluyor. Bir saat sonra ısınmayla birlikte ışık ve güç nasıl değişir, testin sonraki aşamalarında kontrol edeceğiz.

vitoone-8w-led-ampul-incelemesi-10

Flicker ölçümünde ise %3 gibi küçük bir oran görüldü. Flicker frekansı ise 63 Hz olarak ölçüldü.

vitoone-8w-led-ampul-incelemesi-11

Lamba bir saat çalıştırıldıktan sonra gövde sıcaklığı 91,2 °C sıcaklığa ulaşıyor ve şebekeden çektiği güç 8,4W’dan 8,1W seviyesine düşüyor. 75 cm uzaklıktaki aydınlatma seviyesi ise 284 lüks’ten 241 lüks’e düşüyor. Yani lamba 1 saat çalıştıktan sonra ışıkta %18 oranında bir düşüş yaşanıyor. Bu düşüş diğer lambalarımızda da karşımıza çıkmıştı.

vitoone-8w-led-ampul-incelemesi-12

vitoone-8w-led-ampul-incelemesi-13

vitoone-8w-led-ampul-incelemesi-14

vitoone-8w-led-ampul-incelemesi-15

vitoone-8w-led-ampul-incelemesi-16

Böyle bir LED lambadan 2 tane kullanarak, evinizde 14 m2 büyüklüğünde bir odayı, önerilen aydınlatma seviyelerinde aydınlatabilirsiniz.

Aydınlatma Portalı kurucusu Trabzon doğumlu Emre Yılmaz, Atılım Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği bölümünden 2013 yılında mezun olmuş, o tarihten bugüne aydınlatma sektöründe devlet destekli projelerin yönetimi ve ürün geliştirme faaliyetlerinin yürütülmesinde görev almaktadır. Gazi Üniversitesi Endüstriyel Tasarım Mühendisliği bölümünde yüksek lisans öğrenimini tamamlamıştır ve aynı bölümün doktora programında eğitimini sürdürmektedir.
Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 3 Yorum
 1. Abbas Kemal Cabbar dedi ki:

  tesadüfen vitone aldım, 10 watt olanından
  inanılmaz harika bir ışık veriyor, hiç ısınmıyor, ve çok az yakıyor

 2. murat karacam dedi ki:

  bende bu ürünü carefour dan aldım. piyasada ismini çok duyduğum bir markaydı. 3+1 evimin her odasına bunları kullandım. hem aydınlatmasından hemde tüketiminden çok memmun kaldım. vurguladığınız lümen değerlerini ölçecek bir aletim yok ama dediğiniz gibi aydınlatması çok iyi.

 3. ugurr dedi ki:

  11W’lık olanını banyoda kullanıyorduk. Aç-kapa olarak da toplam çalışma saati olarak da hiç zorlanmadığı halde geçenlerde bozuldu. Tahminen aç-kapa 2000-3000 çalışma saati 200 falandır ona rağmen bozuldu. Kimseye bu markayı tavsiye etmem zaten pek ucuz da değil.