En İyi Ultraviyole Hava Temizleme Cihazları

Enfekte bir kişi hapşırdığında ya da öksürdüğünde patojenler, nem damlaları halinde havaya karışır. Nem damlacıklarının çapı yaklaşık olarak 1 ila 5 nm aralığındadır. Damlacıklar, küçük boyutlarından dolayı havada saatlerce asılı kalabilir. Havada dolaşan virüs, bakteri ve mantarlar, hava yoluyla bulaşan hastalıkların bulaşıcılığını artırır.

En İyi Ultraviyole Hava Temizleme Cihazları
05.09.2020
1.820
A+
A-

Enfekte bir kişi hapşırdığında ya da öksürdüğünde patojenler, nem damlaları halinde havaya karışır. Nem damlacıklarının çapı yaklaşık olarak 1 ila 5 nm aralığındadır. Damlacıklar, küçük boyutlarından dolayı havada saatlerce asılı kalabilir.

Havada dolaşan virüs, bakteri ve mantarlar, hava yoluyla bulaşan hastalıkların bulaşıcılığını artırır.

Ultraviyole hava temizleme cihazları, bakteri ve virüs gibi zararlı mikroorganizmaları öldürmek için UV lambalara sahiptir. UV ışığı, mikroorganizmaya nüfuz eder ve DNA’sını değiştirir. Bu da hücre ölümüne neden olur. Tüm bunları UVA, UVB ve UVC ışınlarını kullanarak yapar.

Geleneksel UV hava temizleyiciler, düşük basınçlı civa buharlı lambalar kullanır ve yoğun UVC radyasyonu yayar.

Ultraviyole hava temizleyicilerin etkinliği için aşağıdaki unsurlara dikkat etmek gerekir.

  • UVC ışık yoğunluğu yüksek olmalı (civa lambalar genellikle LED’lerden daha iyidir)
  • Maruz kalma süresi kısa olmamalı
  • Uygun şekilde konumlandırılmalı (daha iyi sirkülasyon için odanın merkezinde olmalı)

Hava temizleme cihazları incelemeleri ve kullanıcı yorumlarına göre en iyi 3 UV hava temizleme cihazı aşağıdaki gibidir.

1- Pure Enrichment PureZone Elite Air Purifier

PureZone Elite’in 4’ü 1 arada filtrelme sistemi duman, koku ve evcil hayvan tüyleri gibi rahatsız edicilerin yüzde 99,97’sini ortadan kaldırır. Filtreleme sisteminin ilk aşaması aktif karbon filtredir. İkinci aşamada HEPA filtre devreye girer ve 0,3 mikrona kadar küçük partiküllerin yüzde 99,97’sini engeller. Üçüncü aşamada UVC ışığı devreye girer ve havada kalan tüm patojenleri öldürür. Son aşamada havayı temizleyen negatif iyonlar serbest bırakılır.

PureZone Elite, 4200 ₺ etiket fiyatıyla satışa sunuluyor. İçerisindeki UVC ışığı 12 ayda bir, filtreyi 6 ayda bir değiştirmek gerekiyor. UVC ışığı 532 ₺ karşılığı, filtresi 812 ₺ karşılığı değiştirilebiliyor.

2- GermGuardian AC5250PT Air Purifier

GermGuardian, UV hava temizleyicileri arasında en popüler markalardan biridir. Markanın en iyi hava temizleyicisi AC5000’in üst modeli olan AC5250PT’dir. GermGuardian, kömürlü ön fitre, HEPA filtresi ve UVC ışığını içeren 3 aşamalı filtreleme sistemine sahiptir.

GermGuardian AC5250PT, 3640 ₺ fiyat ile satışa sunulmaktadır. Düzenli kullanımda 12 ayda bir 728 ₺ karşılığında UVC ışığını, 6 ayda bir 980 ₺ karşılığında HEPA filtresini değiştirmek gereklidir.

3- TruSens Air Purifier

TruSens, akıllı algılama teknolojisi ile odanın hava kalitesini aktif olarak izler ve gerekli durumlarda (toz veya mikroorganizma tespit ederse) müdahale eder. TruSens, 360 derece hava girişine sahiptir. İçeriye alınan hava yıkanabilir filtre, karbon filtre, HEPA filtre ve UVC ışığından oluşan 4 aşamalı filtrelemeye alınır. Son aşamadaki etkili UV sterilizasyonu, bakterileri ve virüsleri etkisiz hale getirir.

TruSens, rakiplerine göre biraz daha pahalı (yaklaşık 7000 ₺) bir seçenektir. Diğer bir taraftan üzerindeki UVC ışığı, 2-3 yıl arasında dayanabilir ve değişimi 532 ₺ karşılığında yapılabilir. HEPA filtresi ise 12 ayda bir değiştirilmelidir. Uyumlu HEPA filtrenin satış fiyatı 1092 olarak görünüyor.

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.