GLOW WORM LED Lamba İncelemesi

LED lamba inceleme serimizde son olarak GLOW WORM marka LED lambayı mercek altına alıyoruz. Migros mağazalarında satılan bu lamba, evlerimizde kullanmak için uygun mu?

GLOW WORM LED Lamba İncelemesi
12.01.2017
1.126
A+
A-

LED lamba inceleme serimizde son olarak GLOW WORM marka LED lambayı mercek altına alıyoruz. Migros mağazalarında satılan bu lamba, evlerimizde kullanmak için uygun mu?

GLOW WORM LED Lamba‘yı, Migros mağazasından 10,90 TL‘ye satın alabilirsiniz. Lambamızın ambalajı, diğer lambalar gibi kutu değil plastik bir muhafazayla korunuyor. Üzerinde 7 W güçte, 3000 K sarı ışığa sahip olduğu belirtiliyor. Sağ alt köşede küçük yazılarla 660 lümen ışık akısına sahip olduğu ve ömrünün 40.000 saat olduğu belirtiliyor. Paketin üzerinde Türkiye bayrağının içinde “LED ile hem sen kazan hem Türkiye kazansın” yazıyor, bu yazı milliyetçi duyguları kabartıyor, tüketici üzerinde başarılı bir etki yaratıyor.

Kutu arkasında da düşük enerji tüketimine sahip olduğu, uzun kullanım ömrü sunduğu, az ısınma yarattığı, civa içermediği, radyasyon yaymadığı gibi bazı bilgiler yer alıyor. Lambamız 220-240V gerilim aralığında çalışıyor.

Ambalajı elle açmak zor, bıçak veya makastan yardım alabilirsiniz. Lambayı elinize aldığınızda alüminyum gövde kalite hissi uyandırıyor. Soğutmada başarılı bir performans sergileyeceğini tahmin edebiliyorsunuz. Ancak alüminyum yüzeye işlem yapılmamış olacak ki, ham malzeme elinizi kesebilir. Uç noktalar ve köşeler oldukça keskin bir yapıda. Dikkatli olmakta fayda var.

migros-led-ampul

sanal-market-led-ampul

led-ampul-ozellikleri

glow-worm-migros-led-lamba

Lambaya bakarken bir şey fark ettim. Difüzör, gövdeden çevirilerek kolayca çıkartılabiliyor. Bu da arızalanan LED’lerin kolayca değiştirilebilmesi anlamına geliyor. Tabi bu işlem biraz elektronik bilgisi, havyaya, lehime alışkanlık gerektiriyor. Daha önce incelediğimiz tüm LED lambalarda difüzör gövdeye yapıştırılmıştı.

Gövde de neden siyah renk tercih edildi bilmiyorum, ama evimde kullanmak için beyaz olmasını isterdim.

glow-worm-led-ampul

led-ampul-modeli

Güç ölçümü ile testimize başlayalım. GLOW WORM LED Lamba, 220V şebeke geriliminde 6,3 W güç çekiyor. Güç faktörü ise 0,56 olarak ölçüldü.

led-ampul-incelemesi

led-ampul-sari-isik

led-ampul-guc-olcumu

Işık ölçümlerine geçelim. 75 cm uzaklıktan yapılan ölçümde, aydınlatma seviyesi 178 lüks olarak ölçüldü. Bu da 100 cd seviyesine eşit oluyor. Renk sıcaklığı 3021 K, renksel geri verim indeksi CRI 66 olarak ölçüldü. CRI değeri düşük, objelerin gerçek renklerinde görülmemesi gibi sorunlara yol açabilir.

isik-olcumleri

Işıktaki titreşimlerin ölçülmesi için flicker testine geçiyoruz. Flicker frekansı 64 Hz, flicker yüzdesi %3 olarak ölçüldü. Frekans düşük ancak flicker yüzdesi de düşük.

flicker-olcum-sonucu

Lambayı 1 saat boyunca çalıştırıyoruz. Bu süre sonunda gövde üzerinde sıcaklık 58,6 °C‘ye ulaşıyor. Alüminyum gövde soğutma konusunda başarılı bir performans sergiliyor. Bu süre sonunda ışık ölçümleri yapıldığında da ışık şiddetinde bir düşme görülmüyor. Güçte ise ufak bir düşüş var. Lambamız soğutma konusunda oldukça başarılı.

fluke-kizilotesi-sicaklik-olcumu

led-ampul-guc-degeri

uprtek-isik-olcum-cihazi

Lambamızın difüzör kapağı kolayca açılabiliyor. İçerisinde 50 mm PCB üzerinde 14 tane 5730 paket midpower LED bulunuyor.

led-ampulun-ici

led-ampul-tamiri

led-lamba-sogutucu-govde

led-ampul-kapagi

Evinizde 14 m2 genişlikte bir odayı, önerilen aydınlatma seviyelerinde aydınlatmak için bu lambadan 2 tane kullanmanız gerekir. Daha geniş olalar için lamba sayısını arttırabilirsiniz.

Aydınlatma Portalı kurucusu Trabzon doğumlu Emre Yılmaz, Atılım Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği bölümünden 2013 yılında mezun olmuş, o tarihten bugüne aydınlatma sektöründe devlet destekli projelerin yönetimi ve ürün geliştirme faaliyetlerinin yürütülmesinde görev almaktadır. Gazi Üniversitesi Endüstriyel Tasarım Mühendisliği bölümünde yüksek lisans öğrenimini tamamlamıştır ve aynı bölümün doktora programında eğitimini sürdürmektedir.
Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 4 Yorum
 1. Betül kement dedi ki:

  Maalesef bizde almışız ve dün akşam ateş saçarak patladı , durup dururken
  Kıvılcımı halımı yaktı hiç önemli değil , 20 cm ile oğlumu teğet gecti yere düşen ateş parcası
  Bu şoku anlatmaya kelime yetişmez sanırım… düşen lamba resmini istersenizde gönderebilirim!!!

  1. Emre Yılmaz dedi ki:

   Merhaba, öncelikle geçmiş olsun dileklerimi iletmek isterim. Fotoğraflar için en kısa sürede sizinle iletişime geçeceğim.

 2. Abdurrahman Sade dedi ki:

  Berbat urun almayın, kazıklanmayın…
  Ben aldım 5-6 ay sonra ışığı azaldı göz kırpmaya başladı ve söndü.
  almayın, biz kzıklandık siz bu tuzağa düşmeyin.

 3. Barış Münir dedi ki:

  Aynen bende 2 adet aldım ve 3-4 ay sonra ikiside eş zamanlı olarak arızalandı.