Vestel LED Lamba İncelemesi

Soğutucu metal gövdesi ile dikkat çeken Vestel LED Lamba’yı inceliyoruz. Vestel’in bu LED lambası 35.000 saat çalışma ömrü, %80 enerji tasarrufu ve 2 yıl değişim garantisi sunuyor.

Vestel LED Lamba İncelemesi
05.01.2017
1.347
A+
A-

Soğutucu metal gövdesi ile dikkat çeken Vestel LED Lamba’yı inceliyoruz. Vestel’in bu LED lambası 35.000 saat çalışma ömrü, %80 enerji tasarrufu ve 2 yıl değişim garantisi sunuyor.

Öncelikle lambayı nereden ve nasıl aldığımdan bahsedeyim. Test için lamba araştırırken, Ankara Ostim’de bir Vestel LED Aydınlatma bayisine rastladım. Orada reyonda 12 TL (KDV dâhil) fiyat etiketiyle bu ürün dikkatimi çekti. Ben bakarken hemen yetkili yanıma geldi, gayet ilgili davrandı. Bu lambayı ısrarla tavsiye etti. Neyse ödeme yapmak için yetkili kişiye parayı uzattım, ancak fatura veya fiş veremeyeceğini söyledi. Neden diye sorduğumda “Abi fatura olunca KDV ekleniyor.” dedi. Orada KDV dâhil yazıyor deyince, o başka ürün dedi. Fazla üstelemedim ama bunları belirtmekte fayda var. 2 yıl garanti var güzel ama fatura, fiş olmadıktan sonra bu garanti neye yarar?

Kutu tasarımıyla incelemeye başlayalım. Vestel LED Lamba’nın kutu tasarımını sevdim. Daha önce söylemiştim, beyaz renklerin hâkim olduğu kutuları seviyorum. Sade ve kolay anlaşılabilir oluyor. Kutunun kartonu da kalın, kutuyu elinize alınca kalite hissi veriyor. Kutu üzerindeki QR kod da ürünün takibinin yapıldığını gösteriyor.

Kutu üzerinde lambanın 9W güçte 550 lümen ışık akısına sahip olduğu belirtiliyor. Bu da 61 lm/W etkinlik faktörüne eşit oluyor. Düşük bir değer. Bu lamba eski bir seri olabilir mi? O zaman neden bayide, hem de yüksek fiyata satılıyor? 2700K renk sıcaklığına sahip olduğu belirtilen bu lamba 35.000 saat çalışma ömrü sunuyor. Lamba ölçüleri ise 60×115 mm olarak belirtiliyor. Kutunun altında “Made in Taiwan” yazıyor.

vestel-led-ampul-incelemesi

vestel-led-ampul-incelemesi-2

vestel-led-ampul-incelemesi-3

vestel-led-ampul-incelemesi-4

Kutuyu açıp lambayı elinize aldığınızda hissettiğiniz şey kalite. Lambanın gövdesinin metal olması, lambanın ağırlığını arttırdığı gibi güzel bir dokunma hissi veriyor. Aslında bu histen çok, soğutma performansına nasıl etki ediyor o önemli, testimizde göreceğiz.

vestel-led-ampul-incelemesi-6

Kutunun içerisinde bir de garanti belgesi yer alıyor. Bu belge güven veriyor ama elimizde ne fatura var ne de fiş. Dolayısıyla lamba arızalansa bile garantiden faydalanamayız.

vestel-led-ampul-incelemesi-5

Lambayı duya takıyoruz ve güç ölçümüne geçiyoruz. Lamba 219,3V gerilimde şebekeden tam 9,0W güç çekiyor. Kutu üzerindeki değer ile tam örtüşüyor. Bu konuda Vestel’i tebrik ederiz. Güç faktörü PF 0,68 olarak ölçüldü.

vestel-led-ampul-incelemesi-7

vestel-led-ampul-incelemesi-8

vestel-led-ampul-incelemesi-9

Işık ölçümlerine geçebiliriz. Renk sıcaklığı CCT 2858 K, renksel geriverim indeksi CRI 80 olarak ölçüldü. Renk sıcaklığı kutu üzerinde belirtilen değerden biraz yüksek çıktı. 75 cm uzaklıktan aydınlatma seviyesi ölçümü 308 lüks seviyesi gösterdi. Bu da 173 cd ışık şiddeti anlamına geliyor.

vestel-led-ampul-incelemesi-10

Flicker ölçümünde ise hem yüksek flicker frekansı hem de düşük flicker yüzdesi ölçüldü. Flicker frekansı 140 Hz, flicker yüzdesi %3 olarak görülüyor. Vestel LED Lamba testin bu aşamasında başarılı bir performans sergiliyor.

vestel-led-ampul-incelemesi-11

Bir saat boyunca lambamızı oda sıcaklığında çalıştırıyoruz. Bu süre sonunda gövde üzerinde 70,4 °C sıcaklık değeri okunuyor. Demek ki metal gövde lambayı soğuk tutmaya yardımcı oluyor. Bu da lambayı uzun süre kullanabiliriz demektir. Bir saat sonra lambanın şebekeden çektiği güç 9W’dan 8,2W’a düşüyor. Aydınlatma seviyesi de 308 lüks’ten 274 lüks’e düşüyor. %11’lik bu düşüş kabul edilebilir.

vestel-led-ampul-incelemesi-12

vestel-led-ampul-incelemesi-13

vestel-led-ampul-incelemesi-14

vestel-led-ampul-incelemesi-15

vestel-led-ampul-incelemesi-16

vestel-led-ampul-incelemesi-17

PCB üzerindeki “T” logosuyla ilgili bazı mesajlar aldım. Bu konuda yaptığımız araştırmalarda logonun Tayvan merkezli TESS (Top Energy Saving System Corp.) firmasına ait olduğu, bu firmanın da 2007’den beri LED lamba ürettiği bilgilerine ulaştık. Yani ürün, Tayvan merkezli bu firmadan alınıyor, VESTEL logosuyla Türkiye pazarına sunuluyor. Zaten VESTEL, aksini iddia etmiyor ancak kullanım ömrüyle ilgili biraz sonra bahsedeceğim konu beni biraz rahatsız etti.

TESS Corp. firması artık LED aydınlatma sektörüne çalışmıyor. Şuan folik asit besin takviyeleri üzerine hizmet veriyor.

Aşağıdaki görselde ikinci sırada incelediğimiz lambayı görebilirsiniz. Üretici ürün ömrünün 10.000 saat üzerinde olduğunu belirtiyor ancak VESTEL’in kutusunda 35.000 saat yazıyor. Üretici bu ürün için 5 yıl garanti veriyor, ülkemizdeki garanti süresi ise 2 yıl ile sınırlı.

tess-tayvan-led-ampul-ozellikleri

Evinizde 11 m2 alana sahip bir odayı aydınlatmak için 2 adet Vestel LED Lamba’ya ihtiyaç duyabilirsiniz. Daha geniş odalar için daha fazla lamba kullanabilir veya daha yüksek etkinlik faktörüne sahip diğer ürünlere yönelebilirsiniz.

Aydınlatma Portalı kurucusu Trabzon doğumlu Emre Yılmaz, Atılım Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği bölümünden 2013 yılında mezun olmuş, o tarihten bugüne aydınlatma sektöründe devlet destekli projelerin yönetimi ve ürün geliştirme faaliyetlerinin yürütülmesinde görev almaktadır. Gazi Üniversitesi Endüstriyel Tasarım Mühendisliği bölümünde yüksek lisans öğrenimini tamamlamıştır ve aynı bölümün doktora programında eğitimini sürdürmektedir.
Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 11 Yorum
 1. Aytac Keskin dedi ki:

  Bu ürün Vestel’in ilk ithalatını yaptığı LED Ampul. Yeni seri LED Ampuller daha farklı kasa dizaynına sahip. Birçok LED Ampul üreticisi gibi Vestel de plastik kasa kullanıyor artık.

 2. Karina Enerji dedi ki:

  incelemiş olduğunuz ürün Vestel ilk getirdiği ampul gruplarındandır. Vstel Led aydınlatmanın 2011 yılından beri bayiliğini yapmaktayız. Vestel’in ürünleri gerçekten piyasadaki ürünler ile karşılaştırdığımızda A sınıfı bir ürün üretmektedirler.

  1. Emre Yılmaz dedi ki:

   Merhaba,

   Değerli yorumunuz için teşekkür ederim. Bize numune sağlayabilirseniz yeni seri ürünleri incelemek isteriz.

   İlginize teşekkür eder, iyi çalışmalar dilerim.

 3. Enes dedi ki:

  Bu lamba yerli malı deyilmi Menşei Taiwan yazıyor

 4. Aladdin dedi ki:

  Adetli alım yapmak istiyorum

  1. Emre Yılmaz dedi ki:

   Merhaba,

   Ad soyad, telefon ve e-posta iletişim bilgilerinizi gönderir misiniz? Talebinizi firmaya ileteceğim.

   Saygılarımla.

 5. mert benzerli dedi ki:

  Elinizde 12 watt soğutuculu vestel 5000k led var mı ilk gelenlerden ?

  varsa ulaşın lütfen

  1. Emre Yılmaz dedi ki:

   Merhaba,

   Ad soyad, telefon ve e-posta iletişim bilgilerinizi gönderir misiniz? Talebinizi firmaya ileteceğim.

   Saygılarımla.

 6. Alper DARÇIN dedi ki:

  Kutunun bir tarafındaki bilgilerde “akkor” diğer tarafında “akkar” yazıyor. Ambalaj kontrolü yok mu?

 7. mustafa dedi ki:

  Garanti olayı nasıl oluyor? Vestel’in “Canlı Destek” bölümü baştan savıyor. Ürün hepsiburada’dan alındı.

 8. Mustafa dedi ki:

  Beş para etmez bir ampul yapilmis bir daha kaliteli yapila bilirdi ülkemizde yapiliyorsa tabi verdigimiz paraya yazik evin hemen hemen hepsine taktim fazla birsey kullanmadan hepsi patladi yada ne bilim arizalandi bozuldu neyse artik yazik soyuluyoruz…