CE İşareti

CE işareti, bir ürünün Avrupa Birliği (AB) mevzuatına uygun; ilgili sağlık, güvenlik ve çevre koruma gerekliliklerine sahip olduğunu belirtir. Resmi CE işareti, daire formunda C ve E harflerinden oluşur.

CE İşareti
03.12.2018
3.939
A+
A-

CE işareti, bir ürünün Avrupa Birliği (AB) mevzuatına uygun; ilgili sağlık, güvenlik ve çevre koruma gerekliliklerine sahip olduğunu belirtir. Resmi CE işareti, daire formunda C ve E harflerinden oluşur.

CE kısaltması, Avrupa Uygunluğu anlamına gelen Fransızca “Conformité Européenne” kelimelerinin baş harflerinden oluşturulmuştur.

CE işareti, üzerinde yer aldığı ürünün ilgili Avrupa sağlık, güvenlik ve çevre koruma mevzuatının temel gerekliliklerine uygun olduğunu belirtir.

CE işareti, Avrupa Birliği ülke sınırları içerisinde satılan malların düzenlenmesi için geliştirilmiştir. Bu işareti taşıyan ürünler, Avrupa Birliği ülkelerinde satışa uygundur.

CE işaretinin ürünleri Avrupa pazarına sokmak için bir ürün pasaportu olduğunu söylemek yanlış olmaz.

Ürünün üzerinde CE işareti olması, Avrupa’da üretildiği anlamına gelmez. CE işareti taşıyan ürünlerin Avrupa pazarında dolaşımı serbesttir.

CE işareti taşıması gerekli ürünler ilgili direktiflerle belirlenmiştir. CE işareti elektrikli ekipmanlarda, makinelerde, ölçüm cihazlarında, medikal cihazlarda, radyo ve iletişim cihazlarında, oyuncaklarda ve benzeri ürünlerde yer almalıdır. Aydınlatma armatürleri de Avrupa pazarında yer almak için CE işaretine sahip olmalıdır.

CE işareti ürün üzerine, paket üzerine, tanıtım dosyasına veya kullanım kılavuzuna yerleştirilebilir.

CE işareti, bir belgelendirme sürecinin ardından alınır. Öncelikle ürün için uygulanabilir direktifler ve standartlar belirlenir. Bu gerekliliklere göre testler gerçekleştirilir ve test sonuçlarına göre teknik dosya hazırlanır. Ardından ürünün CE işaretine uygun olduğunu belirten AT Uygunluk Beyanı hazırlanır, imzalanır ve sonrasında CE işareti ürün üzerinde kullanılabilir.

CE işareti, yalnızca üretici firma ya da yetkili temsilcisi tarafından ürün üzerine işlenebilir. Ürün üzerinde işlenecek diğer işaretler, CE işaretinin görünürlüğünü, okunabilirliğini veya anlamını bozmamalıdır. CE işaretinin ürün üzerinde işaretlenmesi ile üretici, ürünün uygunluğuna ilişkin tüm sorumluluğu aldığını belirtir.

Üye devletler, CE işaretinin uygunsuz kullanımı sebebiyle ciddi cezai yaptırımlar uygulayabilir.

Aydınlatma Portalı kurucusu Trabzon doğumlu Emre Yılmaz, Atılım Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği bölümünden 2013 yılında mezun olmuş, o tarihten bugüne aydınlatma sektöründe devlet destekli projelerin yönetimi ve ürün geliştirme faaliyetlerinin yürütülmesinde görev almaktadır. Gazi Üniversitesi Endüstriyel Tasarım Mühendisliği bölümünde yüksek lisans öğrenimini tamamlamıştır ve aynı bölümün doktora programında eğitimini sürdürmektedir.
Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.