En İyi LED Avize Hangisidir?

LED avize, LED ışıkları içerisinde barındıran modern avize türüdür. LED teknolojisinin sunduğu esnek uygulama imkânı sayesinde daha önce mümkün olmayan cesur ve yaratıcı avize tasarımları hayata geçmiştir. LED’ler yalnızca tasarım esnekliği sağlamakla kalmaz, aynı zamanda enerji tasarruflu ve uzun ömürlüdür.

En İyi LED Avize Hangisidir?
08.02.2022
6.151
A+
A-

LED avize, LED ışıkları içerisinde barındıran modern avize türüdür. LED teknolojisinin sunduğu esnek uygulama imkânı sayesinde daha önce mümkün olmayan cesur ve yaratıcı avize tasarımları hayata geçmiştir. LED’ler yalnızca tasarım esnekliği sağlamakla kalmaz, aynı zamanda enerji tasarruflu ve uzun ömürlüdür.

LED avize, aynı miktarda ışık sağlayan bir akkor aydınlatmaya göre yüzde 90’a kadar daha az enerji kullanır. Bu da daha az elektrik faturası anlamına gelir. Kullanılan enerjideki bu büyük azalma, avizenin aşırı ısı üretmesini önlemeye yardımcı olur. Böylece avize ve çevresindeki ortam serin kalır.

LED’ler çalışmak için çok daha az enerji kullanmanın yanı sıra 50.000 saate veya 20 yıla kadar kullanım ömrüne sahiptir. Böylece ampul değiştirme ihtiyacını ve maliyetini ortadan kaldırır.

Geleneksel avize alırken lümen ve watt gibi kavramları bilmek gerekmezdi. Bu avizelere ampul takılabildiğinden ihtiyaca göre bir ya da birden fazla ampul almak yeterliydi. Aydınlatma yetersiz kalırsa daha güçlü bir ampul almak sorunu kolayca çözerdi.

Geleneksel avizeler söz konusu olduğunda çok az tüketici garanti konusunda endişe eder. Çünkü ampul arıza yaparsa yenisiyle değiştirmek oldukça kolaydır. Bu sayede geleneksel avizeler uzun yıllar boyunca kullanılabilir.

LED avizeler, özellikle son birkaç yılda büyük bir hızda yaygınlaşmış, pek çok evde kullanılmaya başlanmıştır. Artık bir avize seçerken yalnızca şık görünmesi yeterli değildir. Oda için yeterli ışık vereceğinden, az enerji tüketeceğinden ve uzun ömürlü olacağından emin olunmalıdır.

LED avize ne kadar ışık verir?

LED avizenin ne kadar ışık verdiğini anlamak için lümen değerine bakmak yeterlidir. Ev içerisindeki odaların aydınlatılmasında her m² için yaklaşık olarak 100 lümen ışığa ihtiyaç duyulur. Örneğin; 20 m² genişlikte bir salonu aydınlatmak için 2.000 lümen ışık çıktısı yeterlidir.

LED avize ne kadar enerji harcar?

LED avizeler, içerisinde enerji verimli LED’leri barındırdığından düşük güç tüketimine sahiptir. Evlerde kullanılmak üzere için tasarlanmış LED avizeler genellikle 20 – 25 W güç tüketimine sahiptir. Yemek odası ve mutfak gibi parlak ışığa ihtiyaç duyulan alanlarda kullanılan LED avizeler, 30 – 35 W güç tüketimine sahip olabilir.

LED avize ne kadar dayanır?

LED avize içerisinde ışık kaynağı olarak kullanılan LED’ler, 50.000 – 60.000 saat kullanım ömrüne sahiptir. Bu da her gün 6 saat kullanıldığı düşünüldüğünde 22 yıldan fazla dayanacağı anlamına gelir. LED’lerin en büyük düşmanı yüksek sıcaklıktır. Bu nedenle LED avize tasarımında termal yönetim oldukça önemlidir. Doğru tasarlanmamış bir LED avize, 1 yıldan daha kısa süre içerisinde arıza yapabilir.

En iyi LED avize hangisidir?

Dünyada pek çok aydınlatma üreticisi, ev kullanıcılarına hitap eden modern ve şık avizeler üretmektedir. LED avize seçilirken dikkat edilmesi gereken lümen ve watt gibi değerlerin yanı sıra garanti süresi de oldukça önemlidir. İçerisindeki LED’leri değiştirmek bir ampul değiştirmek kadar kolay olmadığından uzun ömürlü bir LED avize seçildiğinden emin olunmalıdır.

Dünyanın en büyük pazar yeri Amazon‘un kullanıcı yorumlarına göre en iyi 3 LED avize markası aşağıdaki gibidir.

1) WOFI
2) EGLO
3) Philips

WOFI, 60 yılı aşkın bir geçmişe sahip bir alman markasıdır. WOFI’nin iç ve dış mekan ışıkları, 5 yıl garanti süresine sahiptir. EGLO, Avusturya merkezli dekoratif iç aydınlatma alanında lider bir küresel üreticidir. EGLO’nun profesyonel aydınlatma ürünleri, 5 yıl üretici garantisiyle sunulmaktadır. Hollandalı Philips, aydınlatmada dünya lideri olarak tanınmaktadır. Philips’in aydınlatma ürünlerinde 2 yıllık standart garantinin yanı sıra LED sistemi için 5 yıllık bir garanti sunulur.

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 1 Yorum
  1. Polat genceroğlu dedi ki:

    WOFI LED avizeleri kullanmanızı öneririm.