Trafik Işıkları 21. Yüzyıl İçin Yeniden Tasarlandı

Eski trafik ışıkları ve sönük sinyaller, sürücülere ve yayalara yanlış işaretler göndererek trafik kazalarına ve yaralanmalara neden olabiliyor. Diğer bir taraftan trafik lambasının klasik tasarımı, renk körü olanlar için kırmızı ile yeşil arasında ayrım yapmayı zorlaştırabilir. Art. Lebedev Studio, trafik lambalarını 21. yüzyıla uygun modern görünüm ve teknolojik yeniliklerle yeniden tasarladı.

Trafik Işıkları 21. Yüzyıl İçin Yeniden Tasarlandı
19.05.2022
1.525
A+
A-

Eski trafik ışıkları ve sönük sinyaller, sürücülere ve yayalara yanlış işaretler göndererek trafik kazalarına ve yaralanmalara neden olabiliyor. Diğer bir taraftan trafik lambasının klasik tasarımı, renk körü olanlar için kırmızı ile yeşil arasında ayrım yapmayı zorlaştırabilir. Rusya merkezli multidisipliner tasarım firması Art. Lebedev Studio, trafik lambalarını 21. yüzyıla uygun modern görünüm ve teknolojik yeniliklerle yeniden tasarladı.

Art. Lebedev Studio’nun yeni trafik ışığı, üç kademeli trafik ışığını sürekli bir sinyal döngüsünü çalıştıran tek bir panele yoğunlaştırıyor. Dur uyarısı vermek için tüm ekran kırmızı bir parıltı yayıyor ve renk körü sürücüleri uyarmak için ekrana bir çarpı işareti yansıtıyor. Benzer şekilde geç işareti vermek için ekran yeşil renkli ışıkla doluyor ve ileri yönde bir ok işareti beliriyor. Ayrıca her bir trafik sinyali başladığında bir sayaç gösterilerek sürücülere ne zaman yavaşlayacakları, ne zaman gidecekleri ve ne kadar bekleyecekleri konusunda bilgi veriyor.

Yeni trafik ışıkları, diğer yol kurallarını da ekranda gösterebiliyor. Örneğin, sürücülerin sağa dönüşlerine izin vermek, düz gitmelerine engel olmak için için ekranın yarısı kırmızı, diğer yarısı yeşil renkle dolduruluyor. Hibrit ekran paneli üzerinde görünen kırmızı çarpı işareti ileri gitmeyi engellerken, sağa işaret eden yeşil ok sürücülerin sağa dönmelerine izin verdiğini bildirir.

Tasarımcılar, trafik ışığından daha küçük olan bir yaya ışığı da geliştirdi. Yaya ışığı, karşıdan karşıya geçmek isteyen yayalara basit bir animasyonla bilgilendirme yapıyor. Bu eğlenceli animasyon, yayaların trafik ışıklarında beklerken keyifli vakit geçirmesine de yardımcı olabilir.

Art. Lebedev Studio’nun Geleceğin Trafik Işıkları isimli projesi, endüstriyel ve ürün tasarımında uluslararası bir yarışma olan Best for Life Design Award‘ın 2021 sürümünde Kentsel Çözümler kategorisinde ödüle layık görüldü.

Art. Lebedev Studio’nun modern trafik lambaları, her ne kadar uçuk bir fikir gibi görünse de yakın zamanda hayatımıza girebilir. Yeni trafik lambaları, Rusya’daki iki şehir tarafından sınırlı bir kapasitede talep edildi.

Kaynak: Traffic Lights Redesigned for the 21st Century

Aydınlatma Portalı kurucusu Trabzon doğumlu Emre Yılmaz, Atılım Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği bölümünden 2013 yılında mezun olmuş, o tarihten bugüne aydınlatma sektöründe devlet destekli projelerin yönetimi ve ürün geliştirme faaliyetlerinin yürütülmesinde görev almaktadır. Gazi Üniversitesi Endüstriyel Tasarım Mühendisliği bölümünde yüksek lisans öğrenimini tamamlamıştır ve aynı bölümün doktora programında eğitimini sürdürmektedir.
Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.