Çok Parlak LED Sokak Lambaları Vatandaşları Rahatsız Etti

BBC’nin raporuna göre Washington sakinleri, LED sokak lambalarının çok parlak ve rahatsız edici olmasından şikayet ediyor. Vatandaşlar, yüzlerinde parlayan beyaz ışık sebebiyle geceleri uyumakta zorlanıyor.

Çok Parlak LED Sokak Lambaları Vatandaşları Rahatsız Etti
22.03.2017
1.412
A+
A-

Enerji verimli olması, daha iyi görünürlük sağlaması ve karbon emisyonunun düşük olması sebebiyle LED sokak lambaları dünyadaki şehirler tarafından benimsendi, ve LED’e doğru geçiş hızlandı.

Herşeyin bir bedeli vardır. Sokakları LED ile aydınlatılan şehirlerde, ışık kirliliği ve ışık rahatsızlığı örnekleri gittikçe artmakta ve vatandaşlardan çok fazla eleştiri almaktadır.

BBC‘nin raporuna göre Washington sakinleri, LED sokak lambalarının çok parlak ve rahatsız edici olmasından şikayet ediyor. Vatandaşlar, yüzlerinde parlayan beyaz ışık sebebiyle geceleri uyumakta zorlanıyor.

Bir vatandaş bu durumu “işkence” olarak tanımlıyor ve kentin sokağındaki 4.000 K renk sıcaklığındaki LED sokak aydınlatmasını daha düşük sıcaklık derecesinde bir lamba ile değiştirilmesini istiyor.

Bildiğiniz gibi, düşük kelvindeki ışıklar, geleneksel yüksek basınçlı sodyum buharlı ampullere benzer sarı ışık üretir.

Buna yanıt olarak şehir yetkilileri, bu şikayetleri çok dikkate alıyor. Bir sonraki LED dönüşümü evresinde daha düşük Kelvin dereceli LED ışıkları kullanacaklarını ve ışık yoğunluğunun ayarlanabileceğini söylüyor.

Aslında, LED aydınlatmanın artı ve eksileri üzerine yıllardır tartışılıyor. Enerji ve maliyet tasarrufu sebebiyle küresel LED dönüşümü hızla sürüyor. Bu eğilim altında hükümetler, farklı bölgelerin ihtiyaçlarını karşılamak ve memnuniyet sağlamak için en iyi çözümleri bulmakta zorlanacak gibi görünüyor.

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.