Enerji Tasarruflu LED Aydınlatma Umut Verici Teknoloji Seçildi

Enerji Tasarruflu LED Aydınlatma Umut Verici Teknoloji Seçildi
21.03.2016
45
A+
A-

ABD belediye başkanlarının katılımıyla bu yılın başlarında Washington DC de düzenlenen Birleşik Devletler Başkanları Konferansı’nda (USCM- United States Conference of Mayors) yapılan bir ankete göre, önümüzdeki iki yıl içinde enerji kullanımı ve karbon emisyonlarını azaltmak için en umut verici teknoloji olarak enerji tasarruflu LED aydınlatma ilk sırada yer aldı.

Her yıl Washington da başkanları bir araya getiren, resmi, tarafsız bir organizasyon olan USCM anket sonuçlarına göre önümüzdeki iki yılda yüksek öncelikli teknolojilerde LED ve diğer enerji verimli aydınlatma %41, güneş enerjisi ile elektrik üretimi %18, düşük-güç gereksinimi duyan binalar %17 ile ilk 3 sırayı oluşturuyor.

Görüşülen belediye başkanlarının neredeyse yarısı da önümüzdeki iki yıl içinde LED aydınlatma armatürlerini daha yaygın olarak kullanılacağından bahsetti. Özellikle sokak aydınlatma uygulamalarında, incelenen şehirlerin % 81 inin 2 yıl içerisinde LED armatür dönüşümü yapacağını belirtti.

Araştırmaya göre aydınlatmada LED teknolojisinin kullanımındaki hedefler ise sokak aydınlatmalarında %81,  kamu binalarında %65, spor alanları ve parklarda %51, umuma açık park alanlarında %51, trafik ışıklarında %48 ve diğer alanlarda %11 olarak belirtiliyor.

LED aydınlatmanın en büyük potansiyeli, elektrik giderlerini %50-70 arasında düşürerek enerji tasarrufu sağlaması ve bakım giderlerinin düşük olmasıdır. Bunun yanında sosyo-ekonomik önemi ise şehrin daha iyi gözükmesidir. LED ile ışıklandırma, aynı zamanda şehrin güvenliği ve refahını arttıran bir teknolojidir gibi görüşlerin savunulduğu toplantıda sürdürülebilirliğin önemi de sıkça vurgulandı.

Kaynak:
‘How Energy Technologies are Reshaping America’s Cities’, courtesy of the United States Conference Of Mayors

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.