The Twist: Bir Köprüden Daha Fazlası

Norveç’teki Kistefos Müzesi’nin yeni galerisi The Twist, Eylül 2019’da kapılarını açtı. Bina sadece bir müze binası değil, aynı zamanda Randselva nehri üzerinde  köprü görevi yapan seyre değer bir heykel olarak yer alıyor. Dünya çapında sanatçılar sanat eserlerini imkansız bir biçime dönüşen bu heyecan verici binada sergiliyor.

The Twist: Bir Köprüden Daha Fazlası
04.02.2020
386
A+
A-

Norveç‘teki Kistefos Müzesi‘nin yeni galerisi The Twist, Eylül 2019’da kapılarını açtı.

Bina sadece bir müze binası değil, aynı zamanda Randselva nehri üzerinde  köprü görevi yapan seyre değer bir heykel olarak yer alıyor.

Dünya çapında sanatçılar sanat eserlerini imkansız bir biçime dönüşen bu heyecan verici binada sergiliyor.

Kavisli cam pencerelere sahip binanın eşsiz mimari formu, doğal ışığın galeriye girmesini sağlıyor ve aynı zamanda güzel bir panoramik görünüm sunuyor. Bu galerinin yanı sıra, müze içinde yapay olarak aydınlatılan karanlık bir galeri de yer alıyor.

Galeri içinde duvar, tavan ve zeminin tamamında tercih edilen beyaz renk sayesinde tek düze bir mekan oluşturuluyor.

Mimarların ve aydınlatma tasarımcısının da tasarımlarındaki ana fikir, sergi salonlarında tekdüze bir aydınlatma yaratmak olduğundan, beyaz renk kullanımının çok doğru bir seçim olduğu hemen kendini gösteriyor.

Tavan ve duvarlarda kullanılan beyaz ahşap çıtaların aralarındaki  boşluklar aydınlatma sistemi altyapısını gizlemeye olanak sağlıyor.

Yine tavan ile aynı renkte enerji taşımak amaçlı beyaz raylara monte edilen 4000K renk sıcaklığına sahip spot ve wallwasher aydınlatma armatürleri sergi alanlarını aydınlatıyor.

Ray sistemi kullanmak tasarımcıya projede esneklik kazandırıyor. Bu esnek sistem sayesinde farklı mimari mekanlarda farklı sanat eserleri mükemmel bir şekilde aydınlatılıyor.

Bu rayların üzerinde, konsept taleplerine göre farklı tipte wallwasher armatürleri ve spotlar kullanılıyor.

Minimalist silindirik tasarımlarında, farklı optik ve lensleri barındıran aydınlatma armatürleri ile tekdüze tip bir aydınlatma yaratılıyor. Çok iyi parlama kontrolüne sahip olduklarından, armatürler ziyaretçilere görsel konfor sağlıyor.

9 metrelik galeri de bu yüksek lümen çıkışlı ray spotlar ve wallwasher armatürleri ile aydınlatılıyor.

Twist galeri, gündüz ve gece seyrine doyulmayan bir atmosfer içinde yer alan bir heykel ve iyi tasarlanmış armatürlere sahip dengeli aydınlatılmış alanları ile gezilmeye değer bir sanat galerisi olarak bu yüzyılın değerli binaları arasında yerini alıyor.

Proje Künyesi

Mimar: Bjarke Ingels Group
Alan: 1000 m²
Yıl: 2019
Müşteri: Kistefos Museum

Kaynaklar:
https://www.erco.com
https://www.designboom.com
https://www.kistefosmuseum.com

Aydınlatma Portalı kurucusu Trabzon doğumlu Emre Yılmaz, Atılım Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği bölümünden 2013 yılında mezun olmuş, o tarihten bugüne aydınlatma sektöründe devlet destekli projelerin yönetimi ve ürün geliştirme faaliyetlerinin yürütülmesinde görev almaktadır. Gazi Üniversitesi Endüstriyel Tasarım Mühendisliği bölümünde yüksek lisans öğrenimini tamamlamıştır ve aynı bölümün doktora programında eğitimini sürdürmektedir.
Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.