Açık Hava Deneyimini Bir Adım Öteye Taşıyan Park: Ağaç Kütüphanesi

Milano’nun en yeni parkı ağaçların çarpıcı bir kütüphanesidir. Bu yüzden adı Library of Tree (Ağaç Kütüphanesi) koyulmuştur. Park içindeki yollar, alanı çevreleyen farklı bölgelerden geliyor ve içeride bir çapraz bağlantı şeması oluşturuyor. Parkın birbirine bağlı bir alan olarak tasarlanması, geceleri de nasıl kullanılabileceğine dikkat edilmesi gerektiği anlamına geliyor.

Açık Hava Deneyimini Bir Adım Öteye Taşıyan Park: Ağaç Kütüphanesi
17.02.2020
299
A+
A-

Varesine – Garibaldi bölgesinin gelişimi, Milano‘nun yüzünü değiştiren bir projedir. 2003 yılında Inside Outside stüdyosundan Petra Blaisse tarafından kazanılan uluslararası bir yarışmayı içeren karmaşık bir projedir.

Milano‘nun en yeni parkı ağaçların çarpıcı bir kütüphanesidir. Bu yüzden adı Library of Tree (Ağaç Kütüphanesi) koyulmuştur.

Park 170.000 metrekare alanı kapsıyor. İçerisinde bir kilometre uzunluğunda yürüyüş alanı ve 19 farklı türün yanı sıra çalılar, asmalar ve su ve süs bitkileri dahil yüzlerce ağaç sunuyor. Ayrıca, onu şehirdeki en büyük yaya alanı yapan 5 kilometrelik bisiklet yolu da mevcut.

Inside Outside tarafından tasarlanan park, kentsel bir bağlayıcı, kültürel bir kampüs ve bir botanik bahçesi. Park içindeki yollar, alanı çevreleyen farklı bölgelerden geliyor (yerleşim bölgeleri, alışveriş alanları ve devlet daireleri gibi) ve içeride bir çapraz bağlantı şeması oluşturuyor. Yeşil alanlar için ekim projesi, farklı “araziler” oluşturmak için özenle seçilmiş bir dizi türden oluşuyordu. Park ayrıca çeşitli kültürel etkinliklerin yapıldığı binalarla çevrilidir. Sonuç olarak insanların buluşabileceği, eğlenebileceği, öğrenebileceği ve hem fiziksel hem de ideal olarak şehre bağlı bir yer yaratmaya çalışıyor.

Parkın birbirine bağlı bir alan olarak tasarlanması, geceleri de nasıl kullanılabileceğine dikkat edilmesi gerektiği anlamına geliyor.

Aydınlatma konsepti, iGuzzini ile birlikte çalışan Inside Outside stüdyosu tarafından tasarlanmıştır. Armatürler ve aydınlatma etkisi türü, çeşitli alanların farklı gereksinimlerine göre tanımlanmıştır. Yollar ST1 C sokak optiği ile donatılmış, 4 metre yüksekliğinde direğe monte edilmiş Crown armatürleri ile aydınlatılıyor. Bu tür bir optik, sunduğu yüksek konfor düzeyi ve insanların yüzlerini tanımayı kolaylaştıran mükemmel yarı silindirik aydınlatma nedeniyle sokak aydınlatması, bisiklet ve yaya yolları için idealdir. Yollardaki genel aydınlatma, direk montajlı armatürlerle yaratılır ve simetrik bir optikle 360 derece debi emisyonuna sahip iWay direkleri ile güçlendirilir.

Yüksek düzeyde aydınlatma gerektiren alanlarda, yumuşak, dağınık bir efekt oluşturmak için bir projektör optiği ile güçlendirilmiş direğe monte Maxiwoody armatürleri kullanılmıştır. Ağaçlar, zemine gömme Light Up armatürlerden oluşan özel aydınlatma sistemlerine sahiptir. Işıkla yıkama efekti oluşturmak için banklara Orbit armatürler yerleştirilmiştir. Zemin bazlı ışık oyunları oluşturmak için özel olarak üretilen dairesel Orbit armatürleri de salıncaklara yerleştirilmiştir. Bütün bunlar, aydınlatmanın insanları geceleri parka davet eden hoş, sıcak bir atmosfer yaratıldığı anlamına gelir.

Yıl:
2019

Müşteri:
Milano Belediyesi

Aydınlatma projesi:
Inside Outside – Petra Blaisse

Peyzaj mimarlığı:
Inside Outside – Petra Blaisse

Yerel peyzaj mimarı:
Studio Giorgetta

Fotoğrafçı:
Paolo Carlini

Aydınlatma Portalı kurucusu Trabzon doğumlu Emre Yılmaz, Atılım Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği bölümünden 2013 yılında mezun olmuş, o tarihten bugüne aydınlatma sektöründe devlet destekli projelerin yönetimi ve ürün geliştirme faaliyetlerinin yürütülmesinde görev almaktadır. Gazi Üniversitesi Endüstriyel Tasarım Mühendisliği bölümünde yüksek lisans öğrenimini tamamlamıştır ve aynı bölümün doktora programında eğitimini sürdürmektedir.
Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.