Elmalılı Hamdi Yaya Üst Geçidi Mimari Aydınlatma Projesi

Selçuklu ilçe sınırları içerisinde yer alan, İstanbul yolu-Elmalılı Hamdi Yazır kavşağı tramvay durağı önünde bulunan Elmalılı Hamdi yaya üst geçidinin aydınlatma projesi, mimari proje ile bütünlük sağlayacak şekilde tasarlandı. Şehir ulaşımında önemli bir konumda yer alan üst geçidin aydınlatılmasında amaç, Konya’nın gece silüetine katkıda bulunmak ve üst geçidi dikkat çekici bir hale getirmektir.

Elmalılı Hamdi Yaya Üst Geçidi Mimari Aydınlatma Projesi
18.01.2017
578
A+
A-

Gece aydınlatması kentsel hayatın estetiğini arttıran önemli faktörlerden biridir. Bu doğrultuda gündüzleri kentlilerin çeşitli ihtiyaçlarını karşılayan dış mekanların ve mimari elemanların, geceleride kent yaşantısına katkıda bulunmaları için aydınlatılmaları gereklidir.

Selçuklu ilçe sınırları içerisinde yer alan, İstanbul yolu-Elmalılı Hamdi Yazır kavşağı tramvay durağı önünde bulunan Elmalılı Hamdi yaya üst geçidinin aydınlatma projesi, mimari proje ile bütünlük sağlayacak şekilde tasarlandı. Üst geçit, otobüs ve tramvay duraklarının yanına konumlandırıldığı için işlek bir şekilde kullanılmaktadır. Şehir ulaşımında önemli bir konumda yer alan üst geçidin aydınlatılmasında amaç, Konya’nın gece silüetine katkıda bulunmak ve üst geçidi dikkat çekici bir hale getirmektir.

Konsept Aydınlatma Tasarımı

Aydınlatma projesine öncelikle konsept aydınlatma tasarımı yapılarak başlanmış ve üst geçidin aydınlatmasının nasıl görüneceğine dair bilgi verilmiştir. Bu çalışmanın ardından aydınlatmada kullanılacak ürünler seçilmiş, armatür yerleşimi ve adetleri belirlenmiştir. LED’lerin sahip olduğu renk değiştirebilme, doygun ışık renkleri, kontrol edilebilirlik ve enerji tasarruflu olmaları nedeniyle projenin tamamında RGB LED armatürler kullanılmıştır. Projede RGB LED armatürler kırmızı, yeşil ve mavi olmak üzere üç ana renk elde edilebilecek şekilde kontrol edilmektedir.

ust-gecit-renkli-led-aydinlatma

Üst geçit üzerinde aydınlatma armatürleri ile demo çalışmalar yapılarak gerçekte nasıl aydınlanacağı gösterilmiştir. Üst geçide çıkış ve iniş, yolun iki tarafında yer alan merdivenlerden ve engelliler için düşünülmüş spiral rampalardan sağlanmaktadır. Bu iki spiral rampa ve devamındaki yürüyüş yolu alınları, uç uca eklenebilen 100 cm’lik EAE RGB Ledbar ürünü ile kontur aydınlatma tekniği kullanılarak aydınlatılmıştır. Bu sayede yürüyüş yolunun dış yüzeyinde kesintisiz bir hat oluşturularak üst geçidin geometrisi vurgulanmıştır. Üst geçidin spiral rampalarından her biri, altı dış ve altı iç kısımda olmak üzere toplam 12 kolon ile taşınmaktadır. Bu kolonlar; yukarıdan aşağıya doğru monte edilmiş, 30W RGB Prolit Kompakt projektörler kullanılarak aydınlatılmıştır.

yaya-gecidi-rgb-aydinlatma

Yürüyüş Yolu Aydınlatması

Elmalılı Hamdi yaya üst geçidi aydınlatması, kentin gece görünüşüne katkıda bulunarak yayaların üst geçidi kullanmalarını daha cazip hale getirmiş, yol ve yaya güvenliğini arttırmış ve aynı zamanda önemli oranda enerji tasarrufu sağlamıştır.

ust-gecit-aydinlatmasi

Aydınlatma Detayları

Üst geçit yolu ana taşıyıcı kolonları 4 tarafından aşağı ve yukarı yönlendirilmiş RGB Prolit Kompakt ürünü kullanılarak bütünüyle ortaya çıkarılmıştır. Üst geçidin sahip olduğu tașıyıcı halat sistem belli bir özellik ve ritim göstermektedir. Bu durum, askı ve gergi çubuklarının düzgün bir șekilde aydınlatılarak köprünün geometrik biçiminin kolayca ortaya çıkarılmasını sağlamıştır. Ana kolonlardan yürüyüş yoluna bağlanan taşıyıcı halatlar, 70 cm aralıklı 590 adet RGB LED modüllerle aydınlatılmıştır. LED modüller yolun geliş ve gidiş tarafında dışa bakacak şekilde halatlara monte edilmiştir.

yaya-ust-gecidi-mimari-led-aydinlatma

Sürücülere dönük olarak yerleştirilen LED modüller ile doğrudan görüş aydınlatması uygulanmıştır. Üst geçidin yürüyüş yolu aydınlatması için, sağ ve sol parapetlere 4 metre aralıklarla yerleştirilmiş, 280 adet 4000 Kelvin ışık renginde duvara gömme 3W LED armatürler kullanılmıştır.

Proje Künyesi

İşveren: Konya Büyükşehir Belediyesi
Mimari Grup: Sütiçen Mimarlık
Aydınlatma Tasarımı: Sümeyra Gün/EAE Aydınlatma
Uygulanan Ürünler: EAE RGB Prolit Kompakt, LED Projektör, EAE RGB Ledbar, EAE RGB LED Modül, EAE Wato Duvara Gömme 3W LED, EAE Kontrol Sistemleri.

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.