Yepyeni, Süper Sürdürülebilir Ofis Binası: Big Green Egg Europe

Big Green Egg, Kamado barbekü olarak bilinen yumurta şeklindeki seramik ızgaraların üreticisidir. Şirket, Hollanda’nın Güney Hollanda eyaletinde bir köy olan De Lier’de Avrupalı ithalatçıları hedefleyen bir buluşma noktası kurdu.

Yepyeni, Süper Sürdürülebilir Ofis Binası: Big Green Egg Europe
23.01.2020
337
A+
A-

Big Green Egg, Kamado barbekü olarak bilinen yumurta şeklindeki seramik ızgaraların üreticisidir. Şirket, Hollanda‘nın Güney Hollanda eyaletinde bir köy olan De Lier‘de Avrupalı ithalatçıları hedefleyen bir buluşma noktası kurdu.

Ofis binasının geliştirilmesinde sürdürülebilirlik odak noktasına alındı. Bina gaz şebekesine bağlı değil, çatıdaki güneş panellerinden kendi enerjisini üretiyor. Yeşil çatı su deposu görevi görüyor ve bu sayede çatıda biriken yağmur suyu binanın etrafındaki bahçenin toprağıyla buluşuyor.

Binada insanların yan yana çalıştığı açık planlı bir çalışma ortamı ve şirketin tüm ürünlerini göstermek için gerekli olan özenle tasarlanmış bir alan bulunuyor. Mimari tasarım, iç ve dış mekanların etkileşime girdiği, değişen tuğla duvarları ve cam yüzeyleri olan saf hacimli, iki katlı karanlık bir küptür.

Küpün merkezinde bir veranda var ve verandanın ortasında yaz aylarında gölge sağlayan bir ağaç duruyor. Ofis alanı ve resepsiyon salonları verandaya açılmaktadır.

İç ve dış alanlar arasında süreklilik, tüm katlar için aynı malzemenin kullanılması ve salonun içinde yeşil bir duvarın bulunmasıyla yaratılmıştır.

Beersnielsen aydınlatma tasarımcıları tarafından tasarlanan aydınlatma sistemi, bahçe etrafındaki alanların spiral akışını takip ediyor. Bu spiral akış, ofislere doğru döndüğünde aydınlatma daha homojendir ve biraz daha soğuk bir renk sıcaklığına sahiptir. Büyük salon ve resepsiyon ofislerinde, iGuzzini tarafından üretilen Laser Blade XL gömme aydınlatma armatürleri, homojen aydınlatmayı garanti eder ve diğer odalardan daha sıcak bir renk sıcaklığı kullanarak zemin üzerinde dairesel etkiler yaratır.

Son kullanıcıları hedef almayan, doğrudan Avrupalı ithalatçılara yönelik hazırlanmış bu ofis, yenilikçi mimarisi ve modern aydınlatma sistemiyle dikkatleri üzerine çekiyor.

Yıl:
2019

Müşteri:
Big Green Egg Europe

Aydınlatma projesi:
Beersnielsen lichtontwerpers

Mimari, iç tasarım ve mobilya:
Paul de Vroom Sputnik

Fotoğrafçı:
Ossip van Duivenbode

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.