Tüm Şehri Bir Sahneye Dönüştüren Dinamik Renkli Aydınlatma: Sferisterio

Sferisterio, İtalya’nın Macerata şehrinde yer alan bir açık hava stadyumudur. Sferisterio, genç mimar Ireneo Aleandri tarafından Pallone col Bracciale sporunun tasarladığı bir yapıdır ve 1829 yılında açılmıştır. Sferisterio için geliştirilen aydınlatma sistemi, binanın ve çevrenin mimari değerini vurgulamak üzere tasarlanmıştır.

Tüm Şehri Bir Sahneye Dönüştüren Dinamik Renkli Aydınlatma: Sferisterio
08.06.2020
654
A+
A-

Sferisterio, İtalya‘nın Macerata şehrinde yer alan bir açık hava stadyumudur.

Sferisterio, genç mimar Ireneo Aleandri tarafından Pallone col Bracciale sporunun (19. yüzyılın ortalarında İtalya’da popüler olan önkol üzerinde ahşap bir silindirle oynanan bir top oyunu) tasarladığı bir yapıdır ve 1829 yılında açılmıştır.

Takip eden yıllarda binanın neoklasik kolonisi, yüksek düz duvarı ve geniş açık merkezi alanı ile zarif yapısı onu, Verdi’nin Aida operasını Macerata’da canlandırmak isteyen Kont Pier Alberto Conti‘nin hayalini gerçekleştirmek için ideal bir yer yaptı.

Bu nedenle kont, bugün hala kullanılan uzun duvardaki büyük sahnenin inşası ve merkezi bir kapının açılmasını içeren Sferisterio’nun yenilenmesi projesini finanse etti. 27 Temmuz 1921‘de Aida gösterisi büyük beğeni topladı. İlk gösteriyi 17 kopyası daha izledi ve İtalya’nın dört bir yanından on bin insan bu gösterileri görmeye geldi. Ancak ertesi yıl, bu başarı tekrarlanmadı ve opera performansları geçici olarak askıya alındı ​​ve İkinci Dünya Savaşı‘nın kesilmesinden sonra 1967‘de devam etti.

O yıl, Marches doğumlu Carlo Perucci sanat yönetmeni seçildi ve yirmi sekiz yıl boyunca onun gözetimi altında, yeni mobilyalar, yeni bir aydınlatma sistemi ve arkada üç kemerin açılışı dahil olmak üzere birçok değişiklik yapıldı. Perucci, günümüze kadar devam eden yeni ve başarılı bir performans dönemi başlattı. Sferisterio’nun mükemmel doğal akustiği ve geniş sahnesi, pek çok tarihi gösterinin yanı sıra başta opera olmak üzere her tür müzik için ideal bir sahne oldu.

Bununla birlikte, bina hiçbir zaman belirli bir dış mimari aydınlatma sistemine sahip olmamıştı. Yerel makamlar, aydınlatma sistemlerinin gözden geçirilmesini de içeren “Güzellik planları” adı verilen bir dizi çalışma yapmaya karar verdi. Macerata‘nın planını gerçekleştirme sorumluluğu kasabanın Güzel Sanatlar Akademisi‘ne devredildi. Plan, Sferisterio’nun aydınlatmasıyla başladı ve yeni aydınlatma sistemi Macerata Opera Festivali‘nin açılışıyla aynı gün devreye alındı.

Sferisterio için geliştirilen aydınlatma sistemi, binanın ve çevrenin mimari değerini vurgulamak üzere tasarlanmıştır. Akademi tarafından yapılan analizde mevcut aydınlatmanın kentin bu alanını nasıl iyileştirmediği ortaya çıktı. Çünkü, Porta Mercato Kapısı ve Sferisterio aydınlatılmamıştı. Bu durumu düzeltmek için Francesca Cecarini başkanlığındaki Akademi tasarım ekibi, Sferisterio’yu yatay şeritlere bölerek mimari tasarıma uygun hale getirdi. Sonra binanın ışık ve gölge bölgelerini farklılaştırmaya odaklandı.

Taş işçiliğini vurgulamak için, iGuzzini tarafından üretilen duvar sıyırma etkisine sahip 3000 K renk sıcaklığında Linealuce armatürleri kullandı. Cephedeki bu aydınlatma, parlaklık kontrastı içermeyen yumuşak bir son etki yaratmak için çevresindeki binalara monte edilmiş bir dizi Palco InOut armatürü tarafından yansıtılan ışıkla birleştirildi.

Sütunlu girişi ayırt etmek ve ince renk sıcaklığı kontrastları oluşturmak için bağlantı çubukları üzerine Laser Blade inOut armatürleri yerleştirildi, kaldırıma Linealuce Mini 47 armatürleri gömüldü ve sütunlara 2700 K renk sıcaklığındaki Palco InOut projektörleri monte edildi.

Porta Mercato Kapısı için de aynı farklılaştırma tekniği kullanıldı. Dış kısımlarda, yükseklikleri vurgulamak için sütunların tabanına 3000 K gömme aydınlatma armatürü yerleştirilirken, yuvarlak başlı kemerlerin iç kısımları 2700 K Linealuce Mini 47 armatürü tarafından aydınlatıldı.

Sferisterio için, armatürler RGBW teknolojisini kullanır ve bir DMX/RGB kontrol sistemi tarafından çalıştırılır. Sistemin tamamı akış ayarlıdır, böylece gerekirse her armatürün bireysel ışık akışının yoğunluğu azaltılabilir.

Işıklandırma müdahalesinin ilk aşaması, Corso Cairoli adındaki Sferisterio’ya açılan caddeyi de içeriyordu. Cadde, yaya ve araç trafiğinin bir karışımına sahiptir. Önceki aydınlatma sistemi çok düşük ışık miktarı ve ışık kalitesi sağlıyordu. Direğe monte edilmiş küreler akış kontrolüne sahip değildi ve rahatsız edici bir parlama efekti yaratıyordu. Bu enerjinin boşa harcanması ve önemli derecede ışık kirliliği anlamına geliyordu.

Bu alanda da aydınlatma sistemi elden geçirildi ve eski ışıklar yerine 3000 K renk sıcaklığına sahip yaya alanlarına uygun özel konfor sokak optiğiyle donatılmış Platea Pro armatürleri kullanıldı. Sonuç, yol yüzeyinde homojen bir etki, sıfır ışık kirliliği ve daha iyi bir genel algı olarak ortaya çıktı.

Yıl:
2019

Müşteri:
Macerata Belediyesi

Aydınlatma Projesi:
Macerata Güzel Sanatlar Akademisi Aydınlatma Tasarımı
Francesca Cecarini, Mascia Ignazi

Sistemler:
Atlantico

Video Yapımı:
Multivideo

Fotoğrafçı:
iGuzzini Archive

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.