Solar Kiremit Nedir?

Solar kiremit, kiremit benzeri tasarıma sahip küçük güneş panellerine verilen isimdir. Sıradan güneş panelleri ile arasındaki fark, güneş panelleri mevcut bir çatı üzerine takılırken solar kiremitler, normal kiremitlerin yerini alır ve çatı konstrüksiyonunun bir parçasıdır. Esasen solar kiremitler, tüm çatıyı bir güneş paneline dönüştürür.

Solar Kiremit Nedir?
06.10.2022
10.996
A+
A-

Solar kiremit, kiremit benzeri tasarıma sahip küçük güneş panellerine verilen isimdir. Sıradan güneş panelleri ile arasındaki fark, güneş panelleri mevcut bir çatı üzerine takılırken solar kiremitler, normal kiremitlerin yerini alır ve çatı konstrüksiyonunun bir parçasıdır. Esasen solar kiremitler, tüm çatıyı bir güneş paneline dönüştürür.

Son yıllarda, teknolojinin gelişmesi ve piyasada farklı tasarımların ortaya çıkmasıyla solar kiremitler popüler bir seçenek haline gelmiştir. Solar kiremitlerin geleneksel kiremitlere göre bazı avantaj ve dezavantajları vardır.

Solar kiremitlerin temel avantajı estetik görüntüsüdür. Ana dezavantajı ise fiyattır ve yatırım getirisi güneş panellerinden daha düşüktür.

Solar Kiremit Avantajları Nelerdir?

  • Sıradan bir kiremit görünümüne ve birçok boyut seçeneğine sahip olduğundan hemen hemen her türlü yapının çatısına uygulanabilir.
  • Geleneksel güneş panellerinin gerektirdiği geniş kurulum alanı ihtiyacını ortadan kaldırır.
  • Solar kiremitleri takmak için çatıyı kesmeye veya delmeye gerek yoktur. Kurulumu son derece basit ve zahmetsizdir.
  • Doğal kiremit şekli, estetik olarak hoş bir çatı yapılmasını mümkün kılar.
  • Güneş panelleri, yapısı ve montaj şekli gereği kuvvetli rüzgarlar ve fırtınalara karşı ek bir hassasiyete sahiptir. Solar kiremitler ise çatının bir parçası haline geldiğinden şiddetli rüzgarlara, doluya ve yoğun kar yağışına karşı dayanıklıdır.

Solar Kiremit Dezavantajları Nelerdir?

  • Solar kiremitler, standart güneş panelleri kadar verimli değildir.
  • Yeni bir teknoloji olduğundan satın alma ve kurulum maliyeti daha yüksektir.
  • Solar kiremitleri döşemeden önce eski çatı sistemi tamamen kaldırılmalıdır.
  • Çatının mevcut şekline ve açısına uyum sağlar. Kiremitlerin güneşi yakalayabilmesi için çatının doğru açıda olması gerekir.

Güneş enerjisi ile üretilen elektrik enerjisi, kiremitlerin maruz kaldığı güneş ışığının miktarına bağlıdır. Maksimum verimliliği sağlamak için kiremitlerin bakımı ve temizliği önemlidir. Solar kiremitlerin temizliği güneş panellerinin temizlenmesinden farklı değildir. Solar kiremitlerin temizlenmesi için su, deterjan ve yumuşak bir fırça kullanmak yeterlidir. Yüksek performansın korunması için bu temizliğin yılda en az iki kez yapılması gerekir.

Solar kiremitler, 21. yüzyılın yenilikçi çatı kaplama teknolojilerinden biridir. Solar kiremitler, özellikle ergonomik çekiciliği, dayanıklılığı ve potansiyel enerji tasarrufu nedeniyle cazip bir seçenektir.

Üreticiler, solar kiremitleri daha uygun fiyatlı ve daha verimli hale getirmeye devam etse de hala pahalı bir seçenektir. Solar kiremitler için yeterli bütçe ayrılamıyorsa daha uygun fiyatlı bir alternatif olan geleneksel güneş panellerini seçmek daha iyi olacaktır.

Aydınlatma Portalı kurucusu Trabzon doğumlu Emre Yılmaz, Atılım Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği bölümünden 2013 yılında mezun olmuş, o tarihten bugüne aydınlatma sektöründe devlet destekli projelerin yönetimi ve ürün geliştirme faaliyetlerinin yürütülmesinde görev almaktadır. Gazi Üniversitesi Endüstriyel Tasarım Mühendisliği bölümünde yüksek lisans öğrenimini tamamlamıştır ve aynı bölümün doktora programında eğitimini sürdürmektedir.
Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.