Güneş Paneli Alırken Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Bir yenilenebilir enerji kaynağı olan güneş enerjisi, elektrik faturasını azaltmanın yanı sıra çevreye de bazı olumlu etkiler sağlar. Güneş enerjisi kurulumu, büyük bir yatırımdır ve tam olarak nereden başlanması gerektiğini bilmek bazıları için zor olabilir. Güneş paneli alırken panel türü, verimlilik, dayanıklılık ve garanti süresi gibi göz önünde bulundurulması gereken bazı konular vardır.

Güneş Paneli Alırken Nelere Dikkat Etmek Gerekir?
15.11.2022
2.740
A+
A-

Bir yenilenebilir enerji kaynağı olan güneş enerjisi, elektrik faturasını azaltmanın yanı sıra çevreye de bazı olumlu etkiler sağlar. Güneş enerjisi kurulumu, büyük bir yatırımdır ve tam olarak nereden başlanması gerektiğini bilmek bazıları için zor olabilir.

Güneş enerjisine geçmeden önce makul bir planlama ve değerlendirme süreci gerekir. Güneş paneli alırken panel türü, verimlilik, dayanıklılık ve garanti süresi gibi göz önünde bulundurulması gereken bazı konular vardır.

Panel Türü

Güneş enerjisi alanındaki teknolojik yenilikler sayesinde farklı türde paneller geliştirilmektedir. Şu anda ticari olarak yaygın üç tip güneş paneli bulunmaktadır. Bunlar monokristal, polikristal ve ince film güneş panelleridir.

Monokristal güneş paneli, içerisinde monokristal güneş hücreleri barındırır ve en verimli güneş paneli türüdür. Yüksek veriminin yanı sıra yüksek bir fiyat etiketine de sahiptir.

Polikristal güneş paneli ise içerisinde polikristal güneş hücreleri barındırır. Monokristal benzerlerine göre verimliliği daha düşük olsa da düşük fiyatı onu çekici bir seçenek haline getirmektedir.

İnce film güneş paneli, güneş enerjisi teknolojisindeki en son gelişmelerden biridir. Güç çıkışı, monokristal ve polikristal benzerlerinden daha düşüktür. Yine de kurulum sırasında daha fazla esneklik sağlar. Bu da özel uygulamalarda tercih edilmesinin yolunu açar.

Verimlilik

Verimlilik, panelleri incelerken bakılması gereken ilk şeylerden biridir. Güneş panellerinin verimliliği ortalama olarak yüzde 15-24 civarındadır. Her zaman en verimli seçeneğe gitmek gerekmese de en fazla olanı seçmek daha fazla güç üretmek anlamına gelir.

Güneş panelinin verimliliği, panelin boyutu ve ürettiği güç ile ilişkilidir. Daha düşük verimli bir güneş paneliyle aynı miktarda güç üretmek için daha büyük bir panel yüzeyine ihtiyaç duyulur. Verimliliği yüzde 15 olan 100 W güneş paneli ve verimliliği yüzde 22 olan 100 W güneş paneli aynı miktarda enerji üretir.

Dayanıklılık

Güneş panelleri, dış ortam koşullarında zorlu etkenlere maruz kaldığından dayanıklı olması gerekir. Kolayca kırılabilen panellerden kaçınılmalıdır. Bu hasar garanti kapsamında olsa bile sistemde kesinti yaşanması büyük miktarda enerji kaybıyla sonuçlanır.

Güneş paneli satıcılarıyla görüşürken panellerin uzun vadeli dayanıklılığı hakkında bilgi almak gerekir. Üreticiler, panellerin dayanıklılığını ispatlamak için bazı test sonuçlarını paylaşabilir.

Garanti Süresi

Garanti, tüketicilerin haklarını korumak için önemli bir husustur. Seçenekleri değerlendirirken en uzun garanti süresini verecek sağlayıcıyı tercih etmek en iyisidir. Piyasada tanınan markaları ve bilindik üreticilerin ürünlerini tercih etmek de oldukça önemlidir.

Güneş enerjisinin sağladığı uzun vadeli finansal ve çevresel faydalar düşünüldüğünde iyi bir yatırım olduğunu söylemek doğru olacaktır. Bu başlıktaki konulara dikkat edildiğinde yatırımı en iyi şekilde yönlendirmek mümkün olur.

Aydınlatma Portalı kurucusu Trabzon doğumlu Emre Yılmaz, Atılım Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği bölümünden 2013 yılında mezun olmuş, o tarihten bugüne aydınlatma sektöründe devlet destekli projelerin yönetimi ve ürün geliştirme faaliyetlerinin yürütülmesinde görev almaktadır. Gazi Üniversitesi Endüstriyel Tasarım Mühendisliği bölümünde yüksek lisans öğrenimini tamamlamıştır ve aynı bölümün doktora programında eğitimini sürdürmektedir.
Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.