Güneş Panelleri Nasıl Temizlenir?

Güneş panelleri, güneş ışığını emerek elektrik akımına dönüştürür. Üretilen elektrik enerjisi, güneş ışığının ne kadar emildiğiyle ilişkilidir. Güneş panellerinin kirli olması, veriminin düşeceği ve yeterli miktarda enerji üretemeyeceği anlamına gelir.

Güneş Panelleri Nasıl Temizlenir?
08.09.2022
2.774
A+
A-

Güneş panelleri, güneş ışığını emerek elektrik akımına dönüştürür. Üretilen elektrik enerjisi, güneş ışığının ne kadar emildiğiyle ilişkilidir. Güneş panellerinin kirli olması, veriminin düşeceği ve yeterli miktarda enerji üretemeyeceği anlamına gelir.

Güneş panelleri, düzenli yağış alan bölgelerde çok az temizlik ve bakım gerektirir. Yağmur, güneş panellerinin üzerinde biriken kir ve kalıntıların çoğunu temizleyebilir. Panelleri temiz tutmak için yağmura güvenmek yeterli olmayabilir.

Güneş paneli temizliği yapmadan önce üretici talimatları dikkatlice incelenmelidir. Ayrıca, güneş panelleri genellikle yüksek, dik ve kaygan yerlere yerleştirildiğinden temizlik esnasında gerekli güvenlik önlemleri alınmalıdır.

Güneş panellerini temizlemek için en iyi zaman panellerin soğuk olduğu günün erken saatleridir. Öğle saatlerinde yüzey sıcaklığı çok yüksek olan bir güneş panelini yıkamak panelin içindeki malzemelere geri dönüşü olmayan zararlar verebilir.

Güneş paneli temizliğinin ilk adımı gücü kesmektir. Bunun için güneş enerjisi sistemine bağlı inverterı kapatmak ve sisteme bağlı tüm sigortaları indirmek gerekir.

Güneş panelleri üzerinde biriken toz, yaprak ve kuş pisliği gibi kalıntıları temizlemek için yumuşak kıllı bir fırça kullanılabilir. Kirlerin suyla karıştırılması yayılmaya ve bulaşmaya neden olabilir. Güneş panelleri kuruyken hafifçe fırçalanması temizleme sürecindeki sonraki adımları daha kolay hale getirir.

Kuru kalıntılar fırçayla temizlendikten sonra bir bahçe hortumu yardımıyla panellerin üzerinde kalan kirlerin çoğu temizlenebilir. Yumuşak fırça ve su bir arada kullanılarak daha iyi bir temizleme yapılabilir.

Cam yüzeyi silmek için keskin nesneler kullanmaktan kaçınılmalıdır. Bunlar yüzey tabakasını yok etmekle kalmaz, ışığın difüzyonu ve güç verimliliğini de olumsuz etkiler. Çıkmayan kirler ve sorunlu bölgeler için temiz suya batırılmış sünger ya da yumuşak bir bez kullanılabilir. Suyla çıkmayan lekeler için oto yıkama şampuanları ya da bulaşık deterjanları kullanılabilir. Bu durumda panelin iyice durulandığından emin olunmalıdır.

Güneş panelleri, evlerin enerji ihtiyaçlarını karşılamak için giderek daha popüler hale geliyor. Güneş panellerinin gerekli bakımı yapılmadığı taktirde bir yılda yüzde 20’ye varan enerji kaybı oluşabilir. Endüstri uzmanları, güneş panellerinin yılda en az iki kez temizlenmesini önerir.

Aydınlatma Portalı kurucusu Trabzon doğumlu Emre Yılmaz, Atılım Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği bölümünden 2013 yılında mezun olmuş, o tarihten bugüne aydınlatma sektöründe devlet destekli projelerin yönetimi ve ürün geliştirme faaliyetlerinin yürütülmesinde görev almaktadır. Gazi Üniversitesi Endüstriyel Tasarım Mühendisliği bölümünde yüksek lisans öğrenimini tamamlamıştır ve aynı bölümün doktora programında eğitimini sürdürmektedir.
Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.