Kırık Güneş Paneli Nasıl Tamir Edilir?

Güneş panellerinin zarar görmesine neden olabilecek birçok faktör vardır. Şiddetli rüzgarlar, fırtınalar, büyük dolu yağışları, kar birikintileri gibi şeyler güneş panellerine zarar verebilir. Çoğu durumda hasarlı güneş panelleri onarılabilir ve yeniden kullanılabilir.

Kırık Güneş Paneli Nasıl Tamir Edilir?
13.10.2022
2.405
A+
A-

Güneş panellerinin zarar görmesine neden olabilecek birçok faktör vardır. Şiddetli rüzgarlar, fırtınalar, büyük dolu yağışları, kar birikintileri gibi şeyler güneş panellerine zarar verebilir. Güneş panellerine çarpan yabancı cisimler de hasara neden olabilir. Çoğu durumda hasarlı güneş panelleri onarılabilir ve yeniden kullanılabilir.

Güneş paneli bozulduğunda ilk olarak hasarın boyutunu belirlemek gerekir. Cam bileşenler, montaj çerçevesi, kablo bağlantıları ve soketler dahil her şey kontrol edilmelidir. Kırık parçaların gözden kaçmaması için panelin her santimi dikkatlice incelenmelidir.

Güneş panellerinin en hassas kısmı ön koruma camıdır. Bir güneş panelinde ilk hasar alan kısım genellikle ön camdır. Güneş panelindeki kırık camı tamir etmeden önce panelin hala çalıştığından emin olunmalıdır. Güneş paneli hala elektrik üretiyorsa kırık camı onarmak onu eski haline getirebilir. Ne yazık ki camı yenisiyle değiştirmek mümkün değildir. Kırık camı onarmak için şeffaf folyo kaplama dahil olmak üzere birkaç seçenek vardır.

Güneş panelinin arkasındaki hücreleri birbirine bağlayan lehim bağlantıları dikkatlice kontrol edilmelidir. Kopuk ya da zayıf bağlantılar tespit edilirse bu bağlantıları lehim tabancasıyla güvence altına almak gerekir. Hassas bir lehimleme işlemi için hücreleri yerinden çıkartmak gerekebilir.

Kablo bağlantılarının ve soketlerin çalıştığından emin olmak için multimetre yardımıyla açık devre gerilimi ve kısa devre akımı ölçümü yapmak gerekir. Kabloda bir kopukluk varsa kabloyu, sokette bir temassızlık varsa soketi değiştirmek gerekir. Güneş panellerinde genellikle 4 mm ya da 6 mm kalınlıkta solar kablo ve MC4 soketler kullanılır. Bu işlem son derece basittir ve sadece birkaç dakika sürer.

Montaj çerçevesindeki bir hasarın panelin çalışmasına olumsuz bir etkisi olmasa da dış etkenlere karşı daha hassas olmasına ve ömrünün beklenenden daha kısa olmasına neden olabilir. Bu nedenle montaj çerçevesi dikkatlice incelenmeli ve kırık, çatlak ya da ezilme tespit edilirse onarılmalıdır.

Güneş panelinin tamiri yenisini almaktan çok daha ucuzdur. Bu nedenle herhangi bir hasar olduğunda tamir etmek ilk seçenek olmalıdır. Tamiri uygun şekilde yapıldığında panelin performansı ve ömrü korunacaktır.

Güneş panellerini onarmak oldukça kolaydır. Yine de bu tür işlere eliniz yatkın değilse bir profesyonelden destek almak iyi olacaktır. Aksi durumda güneş panellerine geri dönüşü olmayan hasarlar verebilirsiniz.

Aydınlatma Portalı kurucusu Trabzon doğumlu Emre Yılmaz, Atılım Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği bölümünden 2013 yılında mezun olmuş, o tarihten bugüne aydınlatma sektöründe devlet destekli projelerin yönetimi ve ürün geliştirme faaliyetlerinin yürütülmesinde görev almaktadır. Gazi Üniversitesi Endüstriyel Tasarım Mühendisliği bölümünde yüksek lisans öğrenimini tamamlamıştır ve aynı bölümün doktora programında eğitimini sürdürmektedir.
Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 2 Yorum
  1. BAyram Uçkaç dedi ki:

    Merhabalar
    Elimde 205 wattlık bir panelim var. Rüzgardan balkona düştü ve kırıldı. 12 V bir ampulle kontrol ettim çalışmadı. Camı temizlesem ve yeni cam taksam çalışır mı neler yapabilirim?

    1. Emre Yılmaz dedi ki:

      Merhaba Bayram Bey, muhtemelen içindeki hücreler kırıldı. Bu yüzden tamiri mümkün görünmüyor. Sadece camda hasar olsa değiştirilebilir derdim.